Gerdab.IR | گرداب

۴۶ هزار مورد کلاهبرداری ارز دیجیتال و ۱ میلیارد دلار خسارت در آمریکا

۴۶ هزار مورد کلاهبرداری ارز دیجیتال و ۱ میلیارد دلار خسارت در آمریکا
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

خسارات ناشی از کلاهبرداری ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۰ برابر سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش گرداب، بازار ارز‌های دیجیتال کلاهبرداران و شیادان سایبری را به سمت خود فرامی‌خواند. کمیسیون تجارت فدرال آمریکا گزارش کرده است که در سراسر سال ۲۰۲۱ میلادی، در مجموع بیش از ۱ میلیارد دلار به خاطر کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال خسارت وارد شده است.

این گزارش در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۲۲ منتشر شده است و در آن اشاره شده است که از تاریخ ژانویه ۲۰۲۱ تا مارچ ۲۰۲۲ در مجموع بیش از ۴۶ هزار گزارش کلاهبرداری ارز دیجیتال در این آژانس ثبت شده است.

حدود ۷۰ درصد کلاهبرداری‌ها از طریق بیتکوین انجام گرفته است و این ارز محبوب به عنوان روش پرداخت استفاده شده است. پس از بیتکوین استیبل‌کوین تتر با ۱۰ درصد و اتریوم با ۹ درصد قرار گرفته‌اند.

زیان‌های گزارش شده تقریباً ۶۰ برابر سال ۲۰۱۸ بوده است، که ممکن است به خاطر برخی از ویژگی‌های ارز‌های دیجیتال باشد، از جمله این واقعیت که هیچ بانک یا مرجع مرکزی برای علامت گذاری تراکنش‌های مشکوک وجود ندارد، تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال قابل برگشت نبوده و اکثر افراد با نحوه کارکرد ارز‌های دیجیتال آشنا نیستند. طبق گزارش FTC، تقریبا نیمی از کلاهبرداری‌ها با در یک پلتفرم‌های اجتماعی آغاز شد.

اینستاگرام با ۳۲ درصد و فیس بوک با ۲۶ درصد رایج‌ترین بودند. احتمال از دست دادن پول در افراد ۲۰ تا ۴۹ ساله سه برابر بیشتر از افراد در گروه‌های سنی بالاتر است.

منبع: engadget