Gerdab.IR | گرداب

با اعلام وزیر؛

ایثارگران وزارت ارتباطات تبدیل وضعیت شدند

ایثارگران وزارت ارتباطات تبدیل وضعیت شدند
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۱

عیسی زارع پور گفت: ۹۰ درصد ایثارگران که در بخش‌های مختلف تحت پوشش وزارت ارتباطات فعالیت داشتند، تبدیل وضعیت شدند، اما در مورد شرکت مخابرات ایران این وزارتخانه اختیارات کامل را ندارد.

به گزارش گرداب، نشست کمیسیون اجتماعی مجلس پیش از ظهر امروز -دوشنبه ۳۱ مردادماه- با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دو عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران و نمایندگان سوال کننده برگزار شد.

در این نشست مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه تبدیل وضعیت ایثارگران و تامین معیشت بازنشستگان شرکت مخابرات از مهمترین موضوعاتی است که نمایندگان مجلس پیرامون آن‌ها از وزیر سوال خواهند کرد، افزود: وزیر در این زمینه همراهی لازم را دارد، اما مسئولان شرکت مخابرات به وظایف قانونی خود در این زمینه عمل نکرده اند، بنابراین لازم است با ارائه راهکار مشکلات این بخش به سرعت حل شود.

همچنین، ولی اسماعیلی در این نشست با بیان اینکه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاوان سهل انگاری مسئولان مخابراتی را در حالی می‌دهد که در این زمینه همراهی لازم را دارد، افزود: وزیر ارتباطات با افزایش تعرفه‌ها نسبت به تامین اعتبارات این بخش اقدام کرده، اما هیات مدیره شرکت مخابرات به وظایف قانونی خود تاکنون عمل نکرده است و این در حالی است که تنها درصد محدودی از جامعه ایثارگران در این مجموعه فعالیت دارند و منابع مالی زیادی برای تبدیل وضعیت آن‌ها نیاز نیست.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: نمایندگان چاره‌ای جز اعمال ماده ۲۳۴ و ارسال سوال به صحن علنی ندارند، چرا که شرکت مخابرات اقدام به ترک فعل کرده و در اجرای قانون با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همراهی لازم را نداشته اند.

در این نشست سید کریم حسینی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس این سوال را مطرح کرد که علت عدم تمدید قرارداد بیش از ۷۰ نفر از کارکنان شرکت مخابرات استان خوزستان و عدم پرداخت حقوق آنان چیست؟ و در پایان مهلت ۲۰ روزه‌ای برای وزیر ارتباطات تعیین کرد تا به تعیین تکلیف این نیرو‌ها رسیدگی کند.

در ادامه احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس گفت: چرا شرکت مخابرات در حالی از اجرای قانون برای تبدیل وضعیت ایثارگران استنکاف کرده که تعدادی از اعضای هیات مدیره آن از جامعه ایثارگران هستند.

نماینده مردم قم در مجلس یازدهم با بیان اینکه چطور می‌توان پذیرفت که در شرکت مخابرات استخدام نیرو وجود نداشته و به بهانه مشکلات مالی به این تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کنند، خطاب به عضو هیات مدیره شرکت مخابرات تصریح کرد: شما درخواست ۳۰۰ میلیارد داشتید، شرایط به گونه‌ای فراهم شد که ۱۵۰۰ میلیارد درآمد داشتید، اما همچنان به وظیفه قانونی خود در این زمینه عمل نمی‌کنید.

وی تاکید کرد: ما نسبت به تبدیل وضعیت ایثارگان کوتاه نمی‌آییم و اگر شرکت مخابرات خود را مستثنی از این قانون می‌داند، باید به این نکته توجه کند که براساس بند‌های (الف) و (ب) ماده ۲ قانون جامع ایثارگران، شرکت مخابرات مشمول این قانون می‌شود و باید آن را اجرا کند.

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس با اشاره به طرحی که درخصوص شرکت مخابرات ارائه داده است، افزود: براساس این طرح ۱۸ درصد سهم دولت از مخابرات را در قانون ممتاز می‌کنیم و ودیعه‌هایی که مردم برای تلفن پرداخت کرده اند را به سهم مدیریتی تبدیل می‌کنیم تا از این طریق به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه اختیار دهیم که بعد از این نگوید من در این مورد مسئولیتی ندارد. در ادامه امیرآبادی فراهانی برای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مهلت تعیین کرد تا به رفع این مشکل بپردازد.

عباس مقتدایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از دیگر نمایندگان سوال کننده بود که از وزیر ارتباطات پرسید علت عدم اجرای قانون درخصوص تبدیل وضعیت ایثارگران شرکت مخابرات از سوی وزیر و شرکت مخابرات چیست؟

وی در ادامه تاکید کرد: تمام افرادی که در این زمینه ترک فعلی داشته باشند، قطعاً دادگاهی خواهند شد، کما اینکه اعمال ماده ۲۳۴ را برای وزیر و رئیس مخابرات در دستور کار قرار داده ایم. نظر حقوقی کشور باید مبنای فعالیت وزیر ارتباطات باشد، ضمن اینکه براساس اصل ۷۳ قانون اساسی نیز هر نوع تفسیر قانون برعهده مجلس شورای اسلامی است.

مقتدایی یادآور شد: شرکت‌های اصل ۴۴ باید قوانین مرتبط با حوزه ایثارگران را اجرا کنند، ضمن اینکه این مهم در قانون بودجه ۱۴۰۰ نیز آمده است.

در ادامه محمدحسن آصفری عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس یازدهم نیز از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرسید که چرا نسبت به تعیین تکلیف استخدام نیرو‌های شرکتی و پیمانی شرکت مخابرات ایران اقدامی صورت نمی‌گیرد و مصوبات قانونی به صورت کامل و دقیق درخصوص این نیرو‌ها اجرایی نشده است؟

وی تاکید کرد: وضعیت کنونی نشان می‌دهد که باید دولت تغییر و تحولی در سطح مدیران خود انجام دهد، ضمن اینکه اگر شرکت مخابرات ایران و همراه اول زیان ده هستند، باید آن‌ها را به بخش دیگری واگذار کنند.

همچنین حسن نوروزی عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز از وزیر ارتباطات این سوال را مطرح کرد که آیا کم توجهی و عدم عمل به بند (و) تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و بند (د) تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مصداق ترک فعل یک وزیر نیست؟ چرا به پیشگامان شهادت کم توجهی می‌شود؟ وی پس استماع پاسخ وزیر مهلت یک ماهه‌ای برای وی تعیین کرد.

در ادامه جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرسید که علت عدم تبدیل وضعیت خانواده ایثارگران و بی توجهی به پرسنل در مخابرات چیست؟ همچنین در قالب سوالی دیگر افزود: چرا زیرساخت پاسخگویی ارتباطاتی به مردم در استان‌های شمالی بسیار ضعیف است؟ این نماینده مردم در مجلس یازدهم در نهایت مهلت یک ماهه‌ای برای وزیر به منظور رفع این مشکلات تعیین کرد.

کمال حسین پور عضو کمیسیون عمران مجلس از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرسید که چرا وزارتخانه شما اصل مهم و اساسی عدالت را در برخورد با کارگزاران مخابرات روستایی به فراموشی سپرده است؟ چرا ارتقا و همسان سازی حقوق آنان با سایر کارکنان مخابرات انجام نمی‌شود. وی به دنبال استماع پاسخ‌های وزیر، از وی خواست تا در جلسه‌ای با حضور نماینده کارگزاران، پاسخ‌های ارائه شده را به آن‌ها نیز انتقال دهد.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم در پاسخ به سوالات نمایندگان گفت: ۹۰ درصد ایثارگران که در بخش‌های مختلف تحت پوشش وزارت ارتباطات فعالیت داشتند، تبدیل وضعیت شدند، اما در مورد شرکت مخابرات ایران این وزارتخانه اختیارات کامل را ندارد و بنده در قبال این مجموعه هیچ مسئولیتی ندارم.

وی تصریح کرد: مخابرات یک سرمایه بزرگ در کشور است و من تمام تلاش خود را خواهم کرد تا مشکلاتی که در رابطه با آن مطرح کردید حل شود. کما اینکه افزایش تعرفه تلفن ثابت در دستور کار ستاد تنظیم بازار است.

زارع پور یادآور شد: سرمایه اجتماعی از اهمیت به سزایی برخوردار است بنابراین باید مانع هدررفت آن شویم، در این راستا رفع مشکل بازنشستگان و تبدیل وضعیت ایثارگران و توسعه بخش‌های مخابرات از اهمیت بسزایی برخوردار است، ضمن اینکه بنده قبول دارم شرکت مخابرات برای تبدیل وضعیت ایثارگران مشمول قرار گرفته، اما مسئولیت اجرای آن متناسب با اختیاراتم نیست.

وی تاکید کرد: این ۳ مورد یعنی رفع مشکل بازنشستگان و تبدیل وضعیت ایثارگران و توسعه بخش‌های مخابرات را از جمله شروطی قرار می‌دهم که شرکت مخابرات برای دریافت درآمد حاصل از افزایش تعرفه تلفن ثابت باید در قبال آن تعهد کتبی بدهند، در غیر این صورت آن را ابلاغ نخواهم کرد، ضمن اینکه این جزو الزامات الحاقی به پروانه آن‌ها می‌شود.