Gerdab.IR | گرداب

چندبرابر شدن سرعت اینترنت با گسترش فیبر نوری

چندبرابر شدن سرعت اینترنت با گسترش فیبر نوری
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۴۰۱

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وقتی تا خانه مردم فیبرنوری کشیده شود، مشترکان می‌توانند از طریق وای فای به تلفن همراه خود متصل و از سرعت بالای اینترنت لذت ببرند.

به گزارش گرداب، عیسی زارع روز دوشنبه هفتم شهریور در حاشیه افتتاح خط تولید و مراکز تحقیقات شش شرکت حوزه فناوری و دانش بنیان در منطقه ویژه پیام در جمع خبرنگاران اظهار کرد: فردا ده‌ها پروژه رسمی در حوزه فناوری و ارتباطات در کشور به بهره برداری می‌رسد که اتصال ۴۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات، راه اندازی تعداد زیادی سایت ۵G و افتتاح پروژه‌های فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها بخشی از آن‌ها است.

وی ادامه داد: امروز در منطقه ویژه اقتصادی پیام شاهد افتتاح چند خط تولید محصولات شرکت‌های ایرانی هستیم که عمده تولیدات آن‌ها در حوزه مخابرات است.

وی با بیان اینکه در کشور ظرفیت بسیار خوبی در خصوص تولید تجهیزات مرتبط با حوزه فناوری وجود دارد، توضیح داد: بسیاری از شرکت‌های فعال در این بخش ظرفیت صادرات دارند و باید از آن‌ها حمایت شود.

زارع پور در ادامه با تاکید بر ویژگی‌های خاص منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: این قابلیت وجود دارد که این منطقه به یکی از قطب‌های اقتصاد دیجیتال در کشور تبدیل شود.

وزیر ارتباط در ادامه در پاسخ به علت کاهش سرعت اینترنت در هفته‌های گذشته گفت: راهبرد دولت سیزدهم ایجاد شبکه‌ای پرسرعت و امن برای همه مردم است و تلاش خود را در این زمینه معطوف کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: مهمترین اتفاقی که باید برای افزایش سرعت شبکه بیفتد، اجرای طرح فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها است که از طریق آن فیبر نوری با سرعت نامحدود به همه منازل، شرکت‌ها و کسب و کار‌ها می‌رود.

زارع پور افزود: این کار شروع شده و با فراگیر شدن آن سرعت اینترنت چند صد برابر می‌شود.

وزیر ارتباطات توضیح داد: وقتی تا خانه مردم فیبرنوری کشیده شود، مشترکان می‌توانند از طریق وای فای به تلفن همراه خود متصل و از سرعت بالای اینترنت لذت ببرند.

وی افزود: با این کار شبکه تلفن همراه هم ارتقا پیدا خواهد کرد.

این مسئول اظهار کرد: در تلاشیم تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوار‌های ایرانی به فیبر نوری دسترسی داشته باشند.

وی در بخشی دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به نحوه خدمات رسانی اپراتور‌ها به زائرین ایرانی اربعین گفت: تقویت شبکه تلفن همراه در مسیر‌های منتهی به مرزها، استقرار مرکزی برای ارائه رایگان اینترنت به صورت همزمان به هزار نفر در نقطه‌ای از مرز مهران و ارائه اینترنت رایگان در بسیاری از ایستگاه‌های نجف تا کربلا بخشی از این اقدامات است.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: ارائه مسیریاب‌های رایگان در قالب پلتفرم‌هایی که مردم از طریق آن موقعیتی که در آن قرار دارند را مشاهده از طریق آن مسیر‌هایی که می‌خواهند را پیدا کنند، بخش دیگری از این خدمات است.