Gerdab.IR | گرداب

بهترین سیم کارت در سفر اربعین کدام است؟

بهترین سیم کارت در سفر اربعین کدام است؟
تاریخ انتشار : ۱۴ شهريور ۱۴۰۱

این روز‌ها یکی از سوالات متداول برای زائران اربعین، موضوع استفاده از سیم‌کارت و داشتن مکالمات تلفنی است و سوال‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود.

به گزارش گرداب، این روز‌ها شاهد سفر زائرینی که راهی کشور عراق هستند هستیم، هرساله همانند همیشه با نزدیک شدن به ایام به اربعین حسینی سوالی که در ذهن مسافران اربعین نقش می‌بندد این است که برای برقراری تماس و ارتباطات خود چه راه حلی پیش رویشان دارند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان این موضوع را مطرح شده دانست که سیم کارت‌های ایرانی به صرفه‌تر است یا سیم کارت‌های عراقی؟

به هر حال برای استفاده از سیم‌کارت دو انتخاب پیش روی مسافران اربعین حسینی است. اولین گزینه استفاده از سیم‌کارت ایرانی و پرداخت هزینه رومینگ و مکالمات است و دومین گزینه هم خرید سیم‌کارت عراقی است. باید توجه داشت که اگر سیم‌کارت ایرانی برای این سفر انتخاب شود، بهتر است که حتما از بسته‌های ویژه مکالمه و اینترنت استفاده شود تا هزینه‌ها به مراتب کمتر شود.

از طرفی دیگر اگر سیم کارت عراقی انتخاب برای این سفر باشد باید حتما در نوع خرید دقت شود. چند شرکت فعال در عراق هستند که سیم کارت‌های مسافرتی هفت و ۱۵ روزه را با اینترنت نامحدود به مشتریان ارائه می‌کنند. البته امکان این می‌باشد که مسافران با ارائه پاسپورت، سیم‌کارت‌هایی با عمر طولانی‌تر دریافت کنند که قاعدتاً قیمت آن‌ها نیز متفاوت است.

اپراتور همراه اول در اربعین امسال «تعرفه مکالمه با ایران هر دقیقه ۹۰۰۰ تومان»، «تعرفه مکالمه دریافتی هر دقیقه ۶۰۰۰ تومان»، «تعرفه ارسال پیامک ۱۳۰۰ تومان» و «هر مگابایت اینترنت ۵۰۰ تومان» است.

اپراتور ایرانسل نیز، هر دقیقه تماس صوتی با ایران، ۹۰۰۰ تومان، هر دقیقه تماس صوتی دریافتی از ایران، ۶۰۰۰ تومان، هر دقیقه تماس صوتی با کشور عراق، ۴۰۰۰ تومان، ارسال هر پیامک، ۱۳۰۰ تومان و هر مگابایت اینترنت همراه، ۵۰۰ تومان خواهد بود.

به همین منظور با توجه به هزینه‌های رومینگ می‌توان گفت هزینه خرید سیمکارت‌های عراقی مقرون به صرفه‌تر و کاربردی‌تر می‌باشد. علاوه بر این به دلیل حجم عظیم زوار اربعین، معمولا سرویس رومینگ در روز‌های راهپیمایی اربعین دچار مشکل می‌شود و برای زوار بهتر است با خرید سیم کارت عراقی و استفاده از شبکه‌های ارتباطی کشور عراق، از بهترین راه برای برقراری ارتباط با ایران استفاده نمایند.

البته خرید سیم کارت عراقی قطعا هزینه‌های ارتباطی کمتری را نیز برای مسافران به دنبال خواهد داشت. زیرا اپراتور‌های عراقی در این ایام سیم کارت‌های خود را با تخفیفات ویژه برای ارتباطات درون شبکه‌ای ارائه می‌کنند و استفاده از این نوع خدمات برای زائران ایرانی که معمولا به صورت گروهی یا کاروانی سفر می‌کنند، بسیار با صرفه و اقتصادی می‌باشد و به آن‌ها کمک می‌کند تا با خرید چند سیم کارت از یک اپراتور، از ارتباط مستمر و ازران قیمت درون کاروانی در طول سفر بهره‌مند گردند.

در همین راستا «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در خصوص این مسئله که زائران بهتر است سیم کارت عراقی تهیه کنند یا از رومینگ سیم کارت‌های ایرانی استفاده کنند، اظهار داشت: «به نظر من امسال هم سیم کارت عراقی به صرفه‌تر از سیم کارت ایرانی است و استفاد از سیم کارت عراقی توصیه می‌شود.»

وی افزود: «البته در طول مسیر پیاده روی، سرویس اینترنت وای فای رایگان در برخی از موکب‌ها فراهم است و زائران می‌توانند نیاز خود را تا حدی رفع کنند؛ اما به طور کلی توصیه می‌شود که زائران سیم کارت عراقی تهیه کنند.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید داشت: «تعرفه سرویس رومینگ تلفن همراه بیشتر در اختیار اپراتور میزبان است و بسته به نظر آن‌ها تعیین می‌شود.»

سیم کارت‌های عراقی معمولا توسط سه شرکت Asiacell، Zain و Korek ارائه می‌شوند که هر کدام از قیمت و میزان شارژ اولیه متفاوتی برخوردارند. ابتدا باید حتما توجه کنید که خرید سیم کارت از مراکز معتبر در عراق انجام شود و همانجا هم از فروشنده بخواهید یا سیم کارت و کد فعالسازی را روی گوشی شما نصب کند.