Gerdab.IR | گرداب

هم‌قدم با زائرین حسینی؛ سامانه "ایران من" درگاه یکپارچه خدمات دولتی

هم‌قدم با زائرین حسینی؛ سامانه
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۱

با فرارسیدن ایام اربعین حسینی، دولت با طراحی سامانه "ایران من" خدمات جامع و کاربردی در قالب یک سامانه به زائرین اربعین حسینی ارائه می‌دهد.

به گزارش گرداب، در این روز‌ها که میلیون‌ها زائر برای زیارت اربعین عازم عراق می‌شوند سوالی که پس از خروج از کشور در ذهن زائران نقش می‌بندد ابزار‌های ارتباطی و کاربردی بودن آنهاست. به همین منظور سامانه‌های متعددی به ارائه خدماتی در این حوزه پرداخته‌اند. سامانه "ایران من" درگاه یکپارچه خدمات دولتی است که پس از ورود به صفحه اصلی با ابزار‌های گوناگونی اعم از خدمات اربعین، شکایات اربعین، زائرالحسین، شهرداری من، اصناف، روستای من، سلامت من، صدای من و میز خدمات روبرو می‌شوید.


در آیتم خدمات اربعین، ابزار‌های گوناگونی با کاربرد‌های متفاوت وجود دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

• ثبت نام در سماح: زائر با ورود به این ابزار مستقیماً به سامانه سماح منتقل می‌شود که یکی از مجوز‌های مورد نیاز برای خروج از کشور در دست داشتن این کارت است.

• پایانه‌های شهر‌های مرزی: در این ابزار نام پایانه‌های اتوبوس و شهر‌های حضور آن‌ها موجود است.

• پایگاه‌های هلال احمر: در این آیتم نام پایگاه‎‎ و محل استقرار آن‌ها آمده است. این پایگاه‌ها در مرزمهران، کیلومتر ۳۰ ایوان به اسلام‌آباد، کیلومتر ۱۵ سرابله به حمیل، ابتدای شهر لومار، کیلومتر ۵ ایلام به سرابله، سه‌راهی ایلام ملکشاهی بدره مستقر هستند تا از وجود مشکلات احتمالی زائران در مسیر جلوگیری نمایند.

• آموزش: در این ابزار تعداد زیادی پوستر‌های مرتبط به مشکلات و بیماری‌های احتمالی در این مسیر اعم از آموزش‌های پیشگیری از وبا، کمک‌های اولیه در گرمازدگی، ایمنی و بهداشت در مسیر اربعین، کمک‌های اولیه بیماری قلبی و ... وجود دارد.

• ابزار محاسبه راه: شما در این بخش می‌توانید با وارد کردن شماره عمود از مسافت مانده شده تا کربلا آگاه شوید.

گفتنی است که آیتم‌های ثبت‌نام موکب، بارکد، اطلاعیه، مراکز درمانی، نقشه، اپراتورها، پارکینگ‌ها و مراکز سوخت نیز موجود است. البته این نکته قابل ذکر است که ابزار‌های مراکز درمانی، نقشه، موقعیت مکانی پارکینگ‌ها و مراکز سوخت به زودی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. همچنین در این سامانه می‌توانید انتقادات و شکایات خود را به طور مستقیم در ابزار شکایات اربعین به سمع‌ونظر مراجع ذی‌ربط برسانید.

شایان ذکر است که یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها در مسیر پیاده‌روی گم شدن کودکان و یا افراد مسن است یکی از قابلیت‌های مهم این نرم‌افزار دریافت کارت زائر برای این افراد است. در این بخش زائران می‌توانند با دادن اطلاعات فردی در بخش کارت ویژه زائرین امام حسین (ع) برای جلوگیری از این اتفاق یک کد qr یا همان زائر کارت طراحی و تعریف کنند تا به صورت پیکسل یا کارت همراه آنان باشد. در هنگام گم شدن، این بارکد توسط زائران دیگر خوانده می‌شود و با دسترسی به اطلاعات همراهان با همراهان گمشدگان تماس حاصل میگردد. یکی دیگر از قابلیت‌های این سامانه تولید qr برای رانندگان خودرو‌های عمومی و یا مواکب است.

رانندگان می‌توانند اطلاعات خودروی خود را ثبت و به راننده این امکان داده می‌شود که تاریخ و ساعت حرکت خود در هر تاریخی به سمت مرز‌ها و تاریخ برگشت خود را برای اطلاع رسانی به زائران و عموم ثبت نمایند.