Gerdab.IR | گرداب

هم‌قدم با زائرین حسینی؛ با "فانوس" خادم افتخاری باشید

هم‌قدم با زائرین حسینی؛ با
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۴۰۱

همزمان با ایام اربعین، زائران با مشخص کردن حوزه کاری خود در اپلیکیشن "فانوس" می‌توانند خادم افتخاری باشند.

به گزارش گرداب، پیاده‌روی اربعین همایشی خودجوش از دوستداران امام حسین (ع) با ملیت‌های گوناگون است. برخی از اپلیکیشن‌های حوزه فناوری اطلاعات به ارائه خدمات متعددی در حوزه اربعین پرداخته‌اند. نرم‌افزار "فانوس" نیز با ارائه خدمات کاربردی توانسته نقشی در این زمینه ایفا کند.

قابل ذکر است که خدمات این اپلیکیشن بیشتر بنا بر تجربه‌های زائرین در سال‌های قبل در مسیر اربعین طراحی و تعریف شده است. به این منظور که این اپلیکیشن با طراحی بستری رابطی میان خادمان و زائران می‌شود یا به عبارتی ساده‌تر همه می‌توانند خادم افتخاری اربعین باشند. به این معنی که هر فرد با توجه به توانایی و مهارت‌هایی که از آن برخوردار است می‌تواند در این اپلیکیشن حوزه مهارتی خود را مشخص کند و خدماتی ارائه دهد.

پس از نصب این نرم‌افزار و ورود به صفحه اصلی با ابزار خدمت روبرو می‌شوید. درخور ذکر است که این نرم افزار براساس و برمبنای موقعیت مکانی دقیق هر فرد خدمت ارائه می‌دهد.

در این ابزار ۴ خدمت پزشکی، فردی، موکب و سایر وجود دارد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:


خدمات پزشکی: در این ابزار امکانات دارو، تجهیزات پزشکی و تزریقات وجود دارد به این معنی که اگر پزشکی بخواهد به زوار حسینی خدماتی ارائه دهد با انتخاب و توضیح حوزه تخصص خود می‌تواند در زمان‌هایی که توسط خود فرد مشخص می‌شود به زائران خدمات پزشکی ارائه دهد. یا اگر زائری با خود دارویی به همراه دارد و فکر می‌کند که ممکن است این دارو برای زائرانی با همان بیماری مفید باشد با وارد کردن نام دارو می‌تواند در صورت نیاز زائران دیگر به آن‌ها کمک کند.

خدمات فردی: در این آیکون افرادی که می‌توانند در حوزه‎‌های حمل ویلچر، مترجمی و یا اسکان زائران خدمتی ارائه دهند، با انتخاب نوع خدمت و توضیح جزئیات در این مسیر به ارائه خدمات بپردازند.

خدمات موکب: با توجه به شلوغی جمعیت در این مسیر و فراوانی موکب‌ها قطعا به تعدادی نیرو و خادم برای موکب‌ها نیاز است. هر فرد با توجه به توانایی و مهارت‌هایی که از آن برخوردار است می‌تواند در این اپلیکیشن حوزه مهارتی خود را مشخص کند. در این آیتم افراد می‌توانند با توجه به مهارت‌ها و توانایی‎‌های خود در حوزه‌های آشپزخانه، تآسیسات و لوله‌کشی، جوشکاری، بنایی و برقکاری خدماتی ارائه دهند.

ذکر این نکته لازم است که علاوه بر خدماتی که در قسمت بالا توضیح داده شد. در مقابل زائرانی که به خدمات پزشکی، دارو، ویلچر و ... نیاز دارند می‌توانند با انتخاب نوع خدمتی که به آن نیاز دارند تنها با روشن کردن موقعیت مکانی خود تمام خادمانی که به ارائه آن خدمات مشغول هستند را برروی نقشه ببینند و به آن‌ها مراجعه کنند.

شایان ذکر است که هم خادمانی که قصد ارائه خدمتی در حوزه توانایی خود دارند و هم زائرانی که به خدمات نیاز دارند باید موقعیت مکانی خود را روشن کنند تا دیگر زائران و خادمان بتوانند آن‌ها را روی نقشه مشاهده کنند.

به طور معمول با نزدیکی ایام اربعین زائران با سیل خبر‌های گوناگون و متفاوتی روبرو می‌شوند که ممکن است تمام آن‌ها برای زائران مفید نباشد. این اپلیکیشن با فیلتر خبرها، تنها خبر‌هایی که زائران باید از آن مطلع باشند را در برنامه در قسمت دستیار به کاربران نمایش می‌دهد.

در ابزار بیشتر، کاربران می‌توانند به خدمات جاده اعم از موقعیت مکانی موکب‌ها برروی نقشه، ایستگاه‌های پلیس، مساجد، مراکز درمانی، تعمیرگاه‌ها و ... دسترسی داشته باشند. یکی از امکانات جالب این اپلیکیشن آیکون رادیو است. در این بخش شما به رادیو اربعین، آوا، تلاوت، قرآن، عربی، انگلیسی و زیارت دسترسی دارید.