Gerdab.IR | گرداب

اینستاگرام «هشتگ شاهچراغ» را محدود کرد

اینستاگرام «هشتگ شاهچراغ» را محدود کرد
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۴۰۱

اینستاگرام بار دیگر در اقدامی مغرضانه و با تاکید بر سیاست‌های دو گانه خود، هشتگ شاهچراغ و هشتگ‌های مربوط به دو برادر کم سن حادثه تروریستی شاهچراغ (آرتین و آرشام) را محدود کرد.

به گزارش گرداب، همزمان با حادثه تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ در شیراز و شهادت ۱۳ مرد، زن و کودک و در پی این خشونت بی رحمانه، کاربران فضای مجازی با ایجاد صفحات مجازی مربوط به این حادثه و همچنین زدن هشتگ‌های متعدد، این اقدام تروریستی را به شدت محکوم کردند.

در این میان اینستاگرام به عنوان یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های جهانی بار دیگر با تاکید بر رفتار دوگانه خود، هشتگ شاهچراغ و هشتگ‌های مربوط به دو برادر کم سن و سال حادثه تروریستی شاهچراغ (آرتین و آرشام) را محدود و صفحات مجازی مربوط به حادثه تروریستی شاهچراغ را مسدود کرد.

اینستاگرام در حالی اجازه نمایش محتوا با تگ‌های نام برده را به کاربران نمی‌دهد که حساب‌های کاربران حامی اغتشاشات که در حال آموزش‌های تروریستی مثل ساخت کوکتل مولوتف و تشویق حمله به افراد هستند، همچنان فعال بوده و از محدود و یا مسدود شدن این صفحات خبری نیست.

این در حالی است که «تشویق به خشونت» یکی از ممنوعیت‌هایی است که اینستاگرام به شدت روی آن حساس است، اما این پلتفرم حتی به قوانین خود نیز پایبند نیست و هر نظر و رأیی که با صاحبان قدرت و سلطه غرب همسو نباشد را به بهانه تخلف حذف می‌کند.

در همین راستا کاربران در فضای مجازی اعتراض خود را نسبت به این اقدام اینستاگرام بیان کرده اند؛ یکی از کاربران گفته است: «آزادی بیان تو توییتر و اینستاگرام به حدی بالاست که در عرض یه روز هشتگ مربوط به آرتین و آرشام (دو برادر حادثه تروریستی شاهچراغ) را محدود میکنه! اینجاست که مشخص میشه هر هشتگی که خودتون بخواید رو بالا میبرید. پس با ما درباره آزادی بیان حرف نزنید.»

یکی دیگر از کاربران نسبت به رویه اینستاگرام در حذف پست‌ها و هشتگ‌های مربوط به حادثه تروریستی شاهچراغ انتقاد کرده و نوشته است: «اینستاگرام هشتگ شاهچراغ را محدود کرد، ولی هشتگ‌های اغتشاشات این مدت را اینستاگرام محدود نمی‌کند و راه حق و باطل این قدر واضح شده، البته نه برای کسانی که سرشون رو کردن تو برف.»

فعالان فضای مجازی با نوشتن عبارات دیگری، چون «دیکتاتوری اینستاگرام در خدمت داعش، محدود شدن هشتگ شاهچراغ در اینستاگرام!» و «آزادی‌خواهان و مدافعین حقوق بشر جواب بدن: معنای محدود شدن چاهچراغ توی اینستاگرام؟!» و «اینستاگرام درحالی هشتگ شاهچراغ را محدود کرده و اجازه نمایش محتوا با این تگ نمیده که همون فضا همچنان برای بازنشر گسترده فیلم از تیراندازی و کشته سازی‌های اخیر گرفته تا آموزش ساخت کوکتل مولوتوف و پست‌های فحاشی آشوبگران علیه نظام و اسلام آزاد است، بستر کسب و کارتون بوی خون میده!» این اقدام اینستاگرام را محکوم کردند.

اینستاگرام «هشتگ شاهچراغ» را محدود کرداینستاگرام «هشتگ شاهچراغ» را محدود کرد

 

اینستاگرام در مقابل هشتگ‌های کاربران درباره حادثه تروریستی شاهچراغ این پیغام را به نمایش می‌گذارد؛ «پست‌های اخیر پنهان هستند؛ زیرا ممکن است برخی پست‌ها از دستورالعمل اینستاگرام پیروی نکنند!»

اینستاگرام «هشتگ شاهچراغ» را محدود کرد

اقدام اینستاگرام در حذف پست‌های کاربران ایرانی در یکی دو سال اخیر افزایش یافته و هر بار که کاربران ایرانی در محکومیت اقدامات تروریستی و یا اقدام غیر انسانی کشور‌های متخاصم، دست به انتشار پستی می‌زنند، اینستاگرام آن را حذف و یا صفحه کاربر را مسدود می‌کند.

به طور مثال در سال ۹۸ همزمان با شهادت حاج قاسم سلیمانی، شبکه اجتماعی اینستاگرام پس از افزایش تعداد پست‌های کاربران ایرانی در این شبکه که در میان آن‌ها بسیاری از افراد مشهور، مقامات و هنرمندان نیز دیده می‌شد، در اقدامی مغرضانه پست‌های منتسب به خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی را حذف کرد. این تصمیم مغرضانه مدیران اینستاگرام که خلاف آزادی بیان صورت گرفته با واکنش بسیاری از کاربران همراه شد.

اینستاگرام «هشتگ شاهچراغ» را محدود کرد

در سال ۹۹ نیز زمانی که خبر ترور شهید محسن فخری زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و از دانشمندان هسته‌ای کشورمان توسط عوامل تروریستی، به صدر اخبار رسانه‌های داخلی و خارج کشور تبدیل شد، بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به این اقدام تروریستی واکنش نشان دادند.

با بالارفتن پست‌های مرتبط با این اقدام تروریستی و با یادآوری همزمانی این ترور با سالگرد شهادت شهید سلیمانی و شهید شهریاری دیگر دانشمند هسته‌ای کشورمان، اینستاگرام بار دیگر با غرض ورزی این پست‌های مرتبط را حذف کرد که این اقدام خلاف آزادی بیان، با واکنش بسیاری از کاربران در سایر شبکه‌های اجتماعی همراه شد.