Gerdab.IR | گرداب

سرقت شماره‌های ۵۰۰ میلیون کاربر واتس‌اپ

سرقت شماره‌های ۵۰۰ میلیون کاربر واتس‌اپ
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۴۰۱

هکر‌ها به شماره تلفن حدود ۴۸۷ میلیون کاربر واتس‌اپ از ۸۴ کشور جهان دست پیدا کردند. طبق گزارش‌های منتشر شده، آن‌ها قصد دارند این اطلاعات را به فروش برسانند.

به گزارش گرداب، از حدود نیم میلیارد شماره در این دیتابیس، بیش از ۴۴ میلیون شماره مربوط به مصر و ۳۲ میلیون نیز مربوط به ایالات متحده است. بیشتر از ۳۰۰ هزار شماره نیز از کشور ایران در این لیست قرار دارد. رسانه «سایبر نیوز» که این خبر را منتشر کرده می‌گوید شرکت «متا» هنوز هیچ پاسخی به چرایی این موضوع نداده است. شماره‌های هک شده در یک انجمن مخصوص هکر‌ها به فروش خواهند رسید.

نحوه سرقت شماره‌های کاربران واتس‌اپ

 

سرقت شماره‌های ۵۰۰ میلیون کاربر واتس‌اپ

 

طبق گزارش Cybernews، هکر نحوه دسترسی به این داده‌ها را مشخص نکرده است و توضیح داده که «از استراتژی خود» برای جمع‌آوری آن‌ها استفاده کرده است. این احتمال وجود دارد که هکر‌ها واتس‌اپ را از نظر فنی هک نکرده باشند، بلکه داده‌های آن را از طریق وب اسکرپینگ (Web Scraping) به دست آورده باشند که شامل اجرای یک اسکریپت خودکار برای تایید صفحات وبی می‌شود که در آن‌ها از شماره‌ها برای واتس‌اپ استفاده می‌شود

چنین پایگاه داده‌ای می‌تواند برای هرزنامه، تلاش‌های فیشینگ و سایر فعالیت‌های مشابه استفاده شود و واقعاً هیچ راهی برای متوجه شدن این موضوع که شماره تلفن شما در بین شماره‌های هک شده است، وجود ندارد.

اما اگر می‌خواهید عکس و وضعیت پروفایل واتس‌اپ خود را از چشم دیگر افرادی که ممکن است شماره تلفن شما را در اختیار داشته باشند مخفی نگه دارید، می‌توانید در تنظیمات برنامه گزینه‌های آخرین حضور و آنلاین، نمایش عکس پروفایل و درباره من را به «فقط مخاطبین» تغییر دهید.