Gerdab.IR | گرداب

اعلام جزئیات حمایت از فریلنسر‌های حوزه اقتصاد دیجیتال

اعلام جزئیات حمایت از فریلنسر‌های حوزه اقتصاد دیجیتال
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۴۰۱

آیین نامه حمایت از فریلنسران فعال در حوره اقتصاد دیجیتال از سوی وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال تصویب و توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

به گزارش گرداب، وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، آیین‌نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور را به تازگی تصویب کردند. این آیین نامه تسهیلات متفاوتی از جمله بیمه تامین اجتماعی، دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی و ... برای آزادکاران و یا فریلنسر‌ها در نظر گرفته است.

براساس این آیین نامه، فرد آزادکار به شخصیت حقیقی اصلاح می‌شود که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروژه و پاره وقت به صورت حق الزحمه‌ای در داخل کشور برای کارفرما‌های مختلف در داخل و خارج از کشور در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه فنی و راهبری کسب و کار‌های دیجیتال کار میکند.

آنطور که در ماده ۱۰ این آیین نامه آمده است، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با همکاری وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری نسبت به طراحی دوره‌های مهارتی کوتاه مدت تخصصی مورد نیاز فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با اقتصاد رقومی یا همان دیجیتال و فعالان این حوزه اقدام کند.

در این ماده گفته شده دوره‌های طراحی شده با استفاده از ظرفیت‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دانشگاه جامع علمی کاربردی و مراکز آموزش تخصصی بخش غیر دولتی اجرایی خواهد شد.

در ماده دیگر این آیین نامه تاکید شده است که صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانک‌های عامل مجاز شده، سازوکاری برای اعطای تسهیلات به سکو‌های آزادکاری که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق یادشده هستند، برای حمایت از اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه، طراحی و اجرا کنند.

در ماده نهم این آیین‌نامه آمده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری و وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری، با استفاده از ظرفیت سکو‌های آزادکاری و به منظور ارائه خدمات مشاوره امور قراردادی، بازاریابی، حقوقی و بیمه‌ای با رعایت قوانین نسبت به ایجاد میز خدمت آزادکاری در پارک‌های علم و فناوری کشور، مراکز نوآوری یا سایر مکان‌های مرتبط ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه اقدام کنند.

منبع: ایرنا