Gerdab.IR | گرداب

توییتر؛ توقف نشر اطلاعات نادرست درباره کرونا

توییتر؛ توقف نشر اطلاعات نادرست درباره کرونا
تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۴۰۱

توییتر می‌گوید دیگر به کنترل محتوا‌های نادرست و گمراه‌کننده درباره ویروس کرونا و واکسن این بیماری نمی‌پردازد.

به گزارش گرداب، توییتر دیگر به کنترل توییت‌هایی که درباره ویروس کرونا اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند، نمی‌پردازد و اکانت‌های منتشرکننده این محتوا‌ها را تعلیق نمی‌کند. این خبر البته نه در یک اطلاعیه مطبوعاتی بلکه به‌عنوان یادداشت کوچکی در یکی از صفحات وبلاگ این پلتفرم اعلام شده است.

توییتر با بروزرسانی مطلبی مربوط به ژانویه ۲۰۲۱، یادداشتی را اضافه کرده که می‌گوید: «از تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲ (۲ آذرماه)، توییتر دیگر سیاست [مقابله با]اطلاعات گمراه‌کننده درباره کووید-۱۹ را اجرا نمی‌کند.» هیچ اطلاعات دیگری درباره این تغییر سیاست در توییتر در دسترس نیست.

براساس این سیاست که اولین بار در سال ۲۰۲۰ معرفی شد، توییتر گفته بود که محتوا‌های به‌وضوح نادرست و بالقوه گمراه‌کننده را که ممکن است برای سلامت کاربران خطرآفرین باشند، حذف می‌کند. از سوی دیگر، برخی محتوا‌های گمراه‌کننده برچسبی دریافت کردند تا به کاربر اعلام شود که محتوای آن‌ها مورد مناقشه است. این سیاست منجر به تعلیق ۱۱,۲۳۰ اکانت و حذف نزدیک به ۱۰۰ هزار محتوا از ژانویه ۲۰۲۰ به بعد شده بود.

عفو توییتر ایلان ماسک به حوزه کرونا رسید؟

ایلان ماسک هفته گذشته در یک نظرسنجی از کاربران پرسید آیا افرادی که قانون‌شکنی نکرده و اسپم نفرستاده‌اند، لایق عفوشدن هستند یا خیر. به‌دنبال پاسخ مثبت اکثر کاربران، مالک جدید توییتر اعلام کرد که از این هفته این اکانت‌های تعلیق‌شده را به این شبکه اجتماعی برمی‌گرداند.

طبق گزارش‌ها، ماسک در حال بازگرداندن دسترسی ۶۲ هزار کاربر است که یکی از آن‌ها بیش از ۵ میلیون دنبال‌کننده و ۷۵ اکانت دیگر بیش از ۱ میلیون دنبال‌کننده دارند. فعلاً مشخص نیست که آیا تمام ۱۱,۲۳۰ اکانت تعلیق‌شده به‌خاطر موضوعات مرتبط با کرونا دوباره به این پلتفرم برمی‌گردند یا خیر.

بررسی‌های خبرگزاری ورج روی اطلاعات منتشر شده از برنامه Birdwatch توییتر که حالا با نام Community Notes شناخته می‌شود، نشان می‌دهد که مقابله با محتوا‌های گمراه‌کننده درباره کرونا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی بوده که توسط Community Notes برطرف شده است.

ظاهراً متا هم از هیئت نظارت خود درخواست کرده تا بررسی کنند که آیا سیاست‌های مربوط به اطلاعات گمراه‌کننده درباره کرونا نیاز به تغییر دارند یا خیر. این هیئت از ماه ژوئیه بررسی‌های خود را شروع کرده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.