Gerdab.IR | گرداب

ایلام؛ تحت شبکه سراسری فیبرنوری

ایلام؛ تحت شبکه سراسری فیبرنوری
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۱

سرپرست اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام در مورد آخرین وضعیت پیشرفت طرح پوشش فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها گفت: از زمان شروع این پروژه در استان ایلام، ۱۳۰ کیلومتر از نظر ساختار حفاری شده است و ۲۲۰ کیلومتر نیز کابل دیواری احداث شده که می‌توان گفت در مجموع ۳۵۰ کیلومتر کابل در ۲۷ شهر ایلام کشیده شده است.

به گزارش گرداب به نقل از وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، علی کریمی سرپرست اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام با اشاره به طرح ملی ایجاد ۲۰ میلیون پورت پوشش فیبرنوری در سراسر کشور گفت: در استان ایلام با هماهنگی استانداری و شرکت سرمایه گذاری «های وب»، پروژه احداث فیبرنوری با ۳۰۰ نیرو از هفته اول مهر کار آغاز شد.

وی افزود: با شروع این پروژه در استان ایلام، ۱۳۰ کیلومتر از نظر ساختار حفاری شده است و ۲۲۰ کیلومتر نیز کابل دیواری احداث شده که می‌توان گفت در مجموع ۳۵۰ کیلومتر کابل در ۲۷ شهر ایلام کشیده شده است.

سرپرست اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام با اعلام اینکه پروژه فیبرنوری این استان در دهه فجر افتتاح می‌شود، خاطرنشان کرد: برنامه لازم برای واگذاری اینترنت پر سرعت برای همه شهر‌های استان ادامه دارد و تحول خوبی در سطح دیتا شاهد هستیم امیدوارم در سایر استان‌ها نیز این موضوع پیگیری شود و این آمادگی را داریم که تجارب خود را در اختیار دیگر استان‌ها قرار دهیم.

وی با بیان اینکه ایلام از نظر شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) در رتبه ۱۷ در میان دیگر استان‌ها قرار دارد، افزود: استان ایلام دارای ۳۷۸ روستای بالای بیست خانوار هستیم و تاکنون ۳۴۴ روستا تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار گرفته اند و تا پایان سال آینده همه روستا‌ها تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار می‌گیرند.

کریمی با اشاره به موانع موجود در بحث توسعه ارتباطات روستایی این استان خاطرنشان کرد: عمده مشکل موجود در توسعه ارتباطات استان ایلام، کوهستانی بودن و صعب العبور بودن برخی مناطق است که در مواقعی برای پوشش، مجبور به ایجاد چندین سایت هستیم.

بنا به این گزارش، مطابق طرح ملی ایجاد پوشش سراسری فیبرنوری خانگی و کسب و کار‌ها در کشور، باید ۵ میلیون پورت در سال جاری، ۷ میلیون پورت در سال آینده و ۸ میلیون پورت در سال ۱۴۰۳ ایجاد شود تا در مجموع ۲۰ میلیون پورت تا پایان کار وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم به شبکه فیبرنوری اضافه شود.