Gerdab.IR | گرداب

جریمه یک میلیون یورویی اپل در فرانسه

جریمه یک میلیون یورویی اپل در فرانسه
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۱

دادگاه تجاری پاریس اپل را به دلیل تحمیل بند‌های تجاری سواستفاده جویانه به توسعه دهندگان برنامه‌های فرانسوی برای دسترسی به اپ استور، یک میلیون یورو (۱.۰۶ میلیون دلار) جریمه کرد

به گزارش گرداب، براساس رای دادگاه نیازی نیست به اپل دستور داده شود بند‌های تجاری اپ استور را اصلاح کند، زیرا پس از اجرایی شدن قانون بازار‌های دیجیتال (DMA) در اتحادیه اروپا، این شرکت آمریکایی مجبور به تغییر آن‌ها خواهد شد.

البته ارزش اپل در بازار حدود ۲.۱ هزار میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و چنین جریمه‌ای در مقابل درآمد سرشار شرکت مبلغی ناچیز به حساب می‌آید. اما باید توجه داشت جریمه وضع شده توسط دادگاه پاریس نشانه دیگری از افزایش فشار حقوقی بر اپل است تا مقررات اپ استور را آزادتر کند.

سخنگوی اپل در این باره اعلام کرد شرکت آمریکایی رای دادگاه را بررسی می‌کند و به بازار‌های پویا ورقابتی معتقد است که نوآوری در آن بتواند شکوفا شود.

وی در ادامه افزود: ما از طرق اپ استور به توسعه دهندگان برنامه فرانسوی کمک کرده ایم اشتیاق و خلاقیت خود را با کاربران سراسر جهان به اشتراک بگذارند و همزمان محیطی ایمن و معتبر برای مشتریان ایجاد کردیم.

این درحالی است که پس از تصویب قانون جدید اتحادیه اروپا که «دروازه بانان فضای آنلاین» را هدف گرفته، اپل با فشار‌های آنتی تراست زیادتری روبرو شده است.

منظور از دروازه بانان فضای آنلاین شرکت‌هایی است که موسسات دیجیتال کوچکتر نمی‌توانند از پلتفرم‌ها و نرم افزار‌های آن‌ها اجتناب کنند.

به طور خاص قانون بازار‌های دیجیتال (DMA) اپل و گوگل را مجبور می‌کند در دستگاه‌های iOS و اندروید خود فضایی به فروشگاه‌های اپ طرف ثالث اختصاص دهند.

قانون مذکور از یکم نوامبر ۲۰۲۲ میلادی اجرایی شده است.