Gerdab.IR | گرداب

اتصال شش‌میلیون خانوار به شبکه فیبرنوری تا پایان دولت‌سیزدهم

اتصال شش‌میلیون خانوار به شبکه فیبرنوری تا پایان دولت‌سیزدهم
تاریخ انتشار : ۱۲ دی ۱۴۰۱

مجری طرح توسعه فیبرنوری منازل و کسب‌وکار‌ها در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، می‌گوید: طبق برنامه مصوب تا سه سال آینده ۲۰ میلیون خانوار تحت پوشش شبکه فیبرنوری قرار می‌گیرند، یعنی فیبرنوری به ۳۰۰ متری آن‌ها می‌رسد، اما اینکه چه تعداد از آن‌ها به این شبکه متصل شوند بستگی به تقاضا‌ها دارد.

به گزارش گرداب، دکتر صادق عباسی شاهکوه، مشاور وزیر ارتباطات و مجری طرح توسعه فیبرنوری منازل و کسب‌وکار‌ها در وزارت ارتباطات پیرامون برنامه دولت سیزدهم برای ایجاد ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری پاسخ داد که مشروح آن به شرح ذیل است:

نظر به هدف‌گذاری وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم برای دسترسی بخش زیادی از خانوار‌ها و کسب‌وکار‌ها به شبکه فیبرنوری، به منظور افزایش کیفیت و سرعت اینترنت ثابت، آخرین وضعیت اجرای این پروژه را بفرمایید:

برنامه‌ای که مصوب شده این است که طی سه سال آینده ۲۰ میلیون خانوار تحت پوشش قرار گیرند، یعنی فیبرنوری به ۳۰۰ متری آن‌ها رسیده باشد و اینکه چه تعداد وصل شوند بستگی به تقاضای مردم دارد. برآورد ما این است که در سه سال آینده ۳۰ درصد از این ۲۰ میلیون یعنی حدود شش میلیون خانوار متصل شوند و ممکن است این درصد بیشتر یا کمتر شود که بستگی به تقاضای مردم دارد، اما چیزی که مهم است این است که در پایان برنامه سه ساله، به نقطه‌ای برسیم که اگر کسی درخواست داد، ظرف یک ماه اتصال برقرار شود.

موانع توسعه این پروژه را چه می‌دانید و دلیل عدم استقبال برخی از کاربران برای اتصال به شبکه فیبرنوری چیست؟

دلیل عمده آن این است که مردم با تلفن همراه راحت هستند و به آن عادت کردند و نیاز اینترنت‌شان هم با تلفن همراه پوشش داده می‌شود. همچنین قیمت‌های اینترنت همراه هم نسبت به ثابت خیلی بالا نیست و با تلفن همراه کارشان راه می‌افتد، لذا کشش به سمت اینترنت ثابت کم است. در دنیا معمولا اختلاف تعرفه اینترنت بین ثابت و همراه خیلی زیاد است، اما در کشور ما به این صورت نیست و بیشتر مردم طی سالیان اخیر از اینترنت تلفن همراه استفاده می‌کنند، بنابراین تغییر فرهنگ زمان بر است.

کاری که باید انجام داد این است که پوشش فیبرنوری همه جا باشد و با کیفیت بهتری ارائه شود و خدمتی که مردم از ثابت دریافت می‌کنند باید آنقدر با کیفیت باشد که مردم به سمت ثابت کشش داشته باشند و موضوع دیگر اینکه باید اختلاف قیمت قابل توجه باشد که فعلا این دو فراهم نیست و امیدواریم در سه سال آینده محقق شود. البته نکته مهم دیگر هم این است که باید محتوا‌های جذاب و پرحجم مورد توجه مردم هم فراهم شود که احساس نیاز به پهنای باند بالا ایجاد شود.

در پروژه فیبرنوری، نقش دولت، اپراتور‌ها و شرکت‌های مختلف را بفرمایید و آیا تسهیلات اجرایی دولت برای توسعه این پروژه شامل اپراتور‌ها شده است؟

کل کار را قرار است اپراتور‌ها انجام دهند و نه دولت و مشخص شده که هر اپراتوری چه مقداری از کار را انجام دهد. تکلیف حدود ۱۴ میلیون از ۲۰ میلیون تا کنون مشخص شده و در مرحله‌ای هستیم که تعیین کنیم هر اپراتوری کدام استان یا شهر را انجام دهد. این پروژه در همه شهر‌ها اقتصادی نیست و مردم در ابتدا زیاد از این شبکه استفاده نمی‌کنند که سرمایه‌گذاری پروژه برگردد تا اقتصادی شود؛ بنابراین دولت طی مصوبه‌ای اعلام کرد که به اپراتور‌ها کمک می‌کند و بر اساس آن هشت درصد از درآمد اپراتور‌های موبایل و سه درصد از درآمد اپراتور‌های ثابت به این پروژه اختصاص داده می‌شود و با این کمک تسریع در پروژه خواهیم داشت.

هر FCP که قبول کرد این کار را انجام دهد باید یک میلیون خانوار را پوشش دهد و هفت FCP (شاتل، آسیاتک، صبانت، فناپ، مبنا، پیشگامان و های‌وب) پذیرفتند. پنج میلیون از این تعهد را ایرانسل متقبل شد. حدود ۵۰۰ هزار را قرار شد رایتل انجام دهد و ۱.۵ میلیون را هم شرکت مخابرات و همراه اول متعهد شدند تا در قالب افزایش تعرفه‌ای که گرفتند انجام دهند. شش میلیون باقی هم اگر مخابرات توافق کند، انجام می‌دهد. برای هر کدام از اپراتو‌ها تعدادی شهر را مشخص کردیم و حدود ۵۰ شهر تعیین تکلیف شدند و پس از آن در سطح استانی هم به تدریج مشخص می‌کنیم که کدام اپراتور در کجا پوشش را تامین کند.