Gerdab.IR | گرداب

تاثیر مثبت فناوری بلاکچین بر بازار صادرات ایران

تاثیر مثبت فناوری بلاکچین بر بازار صادرات ایران
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۱

نایب رئیس اتاق ایران، گفت: متأسفانه ایران به صورت سنتی در تجارت بین الملل با مشکل بالا بودن هزینه‌ها در مراحل مختلف تجارت روبرو است. به علاوه مسئله تحریم‌ها در تجارت بین الملل مشکلات را دوچندان کرده است، اما استفاده از فناوری بلاکچین در تجارت خارجی می‌تواند هزینه‌ها را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

به گزارش گرداب، اولین همایش ملی بلاکچین، حقوق آن و صادرات کالا، با همکاری معاونت کمیسیون‌ها، مجامع و شورا‌های اتاق ایران و دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در اتاق ایران برگزار شد.

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران، در این همایش گفت: همه کشور‌ها ناگزیرند برای حضور و دوام در زنجیره اقتصاد بین الملل، به افزایش رقابت پذیری توجه کنند. در بحث رقابت پذیری هم کاهش هزینه‌ها امری جدی و قابل توجه است. متأسفانه ایران به صورت سنتی در تجارت بین الملل با مشکل بالا بودن هزینه‌ها در مراحل مختلف تجارت روبرو است. به علاوه مسئله تحریم‌ها در تجارت بین الملل مشکلات را دوچندان کرده است. اما استفاده از فناوری بلاکچین در تجارت خارجی می‌تواند هزینه‌ها را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

او با انتقاد از روند الکترونیکی کردن دولت در دهه گذشته ادامه داد: با وجود اینکه در قوانین مختلف به صورت مکرر بر توسعه دولت الکترونیک تأکید شده، اما آنچه تا کنون اتفاق افتاده بیشتر دیجیتالی کردن امور دیوانی بوده تا الکترونیکی کردن دولت. به همین دلیل نتوانستیم بهره وری ناشی از این امر مبارک را در اقتصاد تجربه کنیم.

با وجود اینکه در قوانین مختلف به صورت مکرر بر توسعه دولت الکترونیک تأکید شده، اما آنچه تا کنون اتفاق افتاده بیشتر دیجیتالی کردن امور دیوانی بوده تا الکترونیکی کردن دولت. به همین دلیل نتوانستیم بهره وری ناشی از این امر مبارک را در اقتصاد تجربه کنیم.

سلاح ورزی با اشاره به امکانی که بلاکچین در تأمین مالی و وثیقه گذاری در اختیار کشور قرار می‌دهد گفت: با این تکنولوژی می‌توانیم موانعی از این دست در تجارت بین الملل را پشت سر بگذاریم.

امکان رهگیری و اثبات اصالت کالا با بلاکچین

علی چاغروند معاون کمیسیون‌ها، مجامع و شورا‌های اتاق ایران نیز با اشاره به مصادیقی که می‌تواند بیانگر ضرورت حرکت به سمت دیجیتالی شدن باشد گفت: علاوه بر مزایایی همچون کاهش هزینه‌های اقتصادی و کاهش هزینه و زمان ترخیص کالا با بکارگیری فناوری‌های بلاکچین در تجارت، امکان رهگیری محصول و اثبات اصالت آن با این فناوری یکی از مهمترین ویژگی‌های این فناوری است. این ویژگی به خصوص در حال حاضر که سیستم ردیابی درستی برای صنایع و محصولات ما وجود ندارد به قوام تجارت خارجی کمک خواهد کرد.

او با بیان اینکه امکان حذف اسناد فیزیکی تجاری شامل فاکتور‌های تجاری، بارنامه‌ها، اظهارنامه‌ها و گواهی نامه‌ها و ... از دیگر مزایای فناوری بلاکچین است، افزود: باید تغییر سیاست‌گذاری‌ها و قوانین تجاری متناسب با ظهور این فناوری مد نظر باشد. متأسفانه در موارد زیادی در قوانین بلاکچین و رمزارز در یک سطح دیده می‌شوند که این نیازمند اصلاح است. همچنین ضروری است که رمزارزمان را به عنوان دارایی در قوانین بالادستی تعریف کنیم تا بتوانیم جهت گیری درستی داشته باشیم.

سرمایه گذاری در توسعه ظرفیت‌های نهادی کشور، ضرورت تدوین و اصلاح قوانین بالادستی در این حوزه، استفاده از بلاکچین برای کاهش هزینه‌های مبادله‌ای به خصوص در زمان تحریم از جمله پیشنهادات و نکات مورد تأکید چاغروند در این همایش بود.

مقابله با تمرکزگرایی بانک‌های مرکزی با استفاده از رمزارز‌ها

علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با بیان اینکه در دولت قبل تأکید بیشتر بر ماینینگ و صادرات برق بود افزود:، اما از این فناوری در تغییر بنیادین نظام‌های حقوقی و مدیریتی دنیا باید استفاده کرد. مقابله با تمرکزگرایی در بانک‌های مرکزی دنیا با استفاده از رمزارز‌ها ممکن شد.

او با بیان اینکه قدرت‌هایی که پولشان در کشور‌ها تسلط دارد می‌توانند از این قدرت سواستفاده کنند و ما در بحث تحریم‌ها شاهد آن هستیم ادامه داد:، اما فناوری بلاکچین چه به لحاظ مبادله پول و چه امکانات دیگری مثل بیمه و ... امکان تصمیم گیری غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

شاه میرزایی بیان کرد: از رمزارز‌هایی که مبتنی بر اسنت‌های فیزیکی مثل طلا هستند و می‌توانند در بازار‌های شناخته شده مثل بورس کالا شناسه دار شوند، می‌توان به عنوان ابزار مالی مناسب استفاده کرد. البته نباید از رمزارز‌ها به عنوان پول و شبه پول استفاده شود. اما خیلی وقت‌ها در معاملات نیاز به مبنای ثابتی داریم که این‌ها با نرخ کاهش ارزش روبرو نباشد.

او افزود: در بلاکچین می‌توان اصالت کالا را اثبات کرد و از این امکان می‌توان در مقابله با فروش فرش‌های تقلبی ایرانی در دنیا استفاده کنیم.

شاه میرزایی تأکید کرد: سیاست کلی وزارت صنعت، توسعه و نظارت همزمان بر کسب و کار‌های مجازی است. سیاست ما این است که در مواردی که حتی نیاز‌های حاکمیتی وجود دارد، هر سامانه در حوزه گارانتی و فروش مجازی و کارت اعتباری و ... از سوی بخش خصوصی پلتفرم‌های ان‌ها را در سطح ملی ایجاد کند.

استفاده از بلاکچین در ایجاد LC

محمد جلال دستیار ویژه وزیر اقتصاد با بیان اینکه بلاچین توانسته مفهوم ارزش (value) را متحول کرده و ارزش فیزیکی را به ارزش دیجیتال تغییر دهد ادامه داد: ما در صادرات می‌توانیم از ظرفیت‌های این فناوری استفاده کنیم.

او گفت: با بلاکچین بدون اینکه حریم داده‌ای شرکتی را نقض کنیم می‌توانیم بر فعالیت آن نظارت کنیم. با بلاکچین حکمرانی مدام از اعمال سلیقه خالی‌تر شده و از تخصص و نظر جمعی پر می‌شود.

با بیان اینکه با بلاکچین چالش‌هایی نظیر اعتماد، تضمین، حریم خصوصی و مفاهیمی از این دست حل شده است افزود: اپ‌های مرتبط با بلاکچین بیشتر در حوزه مالی خود را نشان می‌دهد. این فرصتی در تجارت بین الملل است. قبل از اینکه از این امکانات در پرداخت بین المللی استفاده کنیم می‌توان در وثیقه گذاری و ایجاد آل سی از آن استفاده کنیم.

خلأ قانونی در حوزه بلاکچین مرتفع شود

احمد تقوایی نجیب رئیس مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت اقتصاد نیز زمینه‌های کاربردی بلاکچین در صادرات را اعتبار اسنادی با بلاکچین (تمرکز بر قرارداد‌های هوشمند)، پیام‌رسان مالی (شبه سوئیفت)، زنجیره تأمین نام برد و گفت: در مباحث تقنینی حدود ۶۲ عنوان قانون به طور مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با تجارت است، اما در هیچ‌کدام اشاره به بلاکچین نشده، است. متأسفانه در این حوزه متولی و مجری و سیاست‌گذاری و تعیین تکلیف نشده است.

تقویت محیط‌های آزمون تنظیم گری؛ فرا سندباکس و سندباکس‌های بخشی، ایجاد زیرساخت توسعه موارد استفاده از فناوری بلاکچین به عنوان بستر ارائه خدمات نوین و به طور مشخص قرارداد هوشمند و پیام‌رسان مالی از دیگر نکات مورد تأکید تقوایی در این همایش بود.

منبع: سیتنا