Gerdab.IR | گرداب

ساخت کف‌پوش با هزینه کمتر نسبت به نمونه خارجی با همت دانش‌بنیان ایرانی

ساخت کف‌پوش با هزینه کمتر نسبت به نمونه خارجی با همت دانش‌بنیان ایرانی
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۱

یک شرکت دانش بنیان برای نخستین بار در ایران موفق به تولید پوشش کف و دیوار آنتی استاتیک و همچنین کفپوش‌های آنتی استاتیک رزینی شد. این محصول کاهش بیش از ۸۵ درصدی هزینه مواد مصرفی را برای مصرف‌کننده به دنبال دارد.

به گزارش گرداب، کفپوش آنتی استاتیک یا کفپوش آنتی الکترواستاتیک به کفپوش‌هایی گفته می‌شود که الکتریسیته ساکن روی آن‌ها جمع نمی‌شود و با روشی مخصوص، الکتریسیته را به چاه ارت هدایت می‌کند. در واقع هدف از ساخت و طراحی کف پوش‌های آنتی استاتیک جلوگیری از سرایت و البته تخلیه جریان الکتریسیته روی سطح و دیواره اتاق‌ها یا سالن‌ها به منظور پیشگیری از جرقه، آتش سوزی و انفجار در محیط است.

سطح و دیواره‌های اتاق‌ها و سالن‌هایی همچون اتاق عمل بیمارستان ها، اتاق رنگ آمیزی خودرو، اتاق‌های اختلاط رنگ مانند اتاق رنگ آمیزی بدنه خودرو یا هر قسمت از سالن‌های رنگ که بخارات حلال وجود دارد، اماکنی که تابلوبرق‌هایی با ولتاژ بالا در آن‌ها نصب هستند و صنایع نظامی و تسلیحات شرکت‌های بزرگ دنیا، سطح سالن‌های ساخت و مونتاژ قطعات حساس الکترونیک از جمله کارخانه ساخت گوشی تلفن همراه یا ساخت رایانه‌های حساس و اتاق‌های سرور و اتاق‌هایی که حجم زیادی از دیتا در آن مبادله می‌شود و اخلال در انتقال دیتا تولید خسارت هنگفت را به دنبال دارد مانند دیتا سنتربانک از جمله مراکزی است که در آن‌ها از کفپوش آنتی استاتیک استفاده می‌شود.

یک شرکت دانش بنیان در کشورمان برای نخستین بار در ایران موفق به تولید پوشش کف و دیوار آنتی استاتیک و همچنین ارائه کفپوش‌های آنتی استاتیک رزینی مطابق با استاندارد ANSI/ESD S ۲۰.۲۰ شده است.

پردیس رستم زاده مدیرعامل شرکت دانش بنیان بساپلیمر در گفتگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا در خصوص دستاورد این مجموعه فناور گفت: این شرکت از سال ۱۳۹۱ با تولید انواع کفپوش رزینی فعالیت خود را آغاز کرده است. یکی از مهم‌ترین انواع این کفپوش‌ها، کفپوش آنتی استاتیک است که از طریق هدایت بار الکتریکی، مانع از تجمع بار الکتریکی ساکن بر سطح شده و از بروز جرقه و آتش سوزی جلوگیری می‌کند.

وی افزود: به دلیل همین خاصیت، مهم‌ترین کاربرد‌های کفپوش‌های رزینی آنتی استاتیک در اتاق‌های سرور، اتاق‌های جراحی بیمارستان‌ها و انبار‌های حاوی مواد قابل اشتعال یا منفجره است.

ساخت کف‌پوش با هزینه کمتر نسبت به نمونه خارجی با همت دانش‌بنیان ایرانی
مدیرعامل این شرکت فناور تصریح کرد: تیم تحقیقات و توسعه شرکت دانش بنیان بساپلیمر در سال ۱۴۰۱ پس از بررسی مشکلات کفپوش آنتی استاتیک موجود و همچنین بازار محصولات آنتی استاتیک و شناسایی نیاز مشتریان، برای نخستین بار در ایران موفق به تولید انواع ECF (کفپوش هادی) و DIF (کفپوش اتلافی) کفپوش آنتی استاتیک شده است.

وی ادامه داد: همچنین برای نخستین بار پوشش کف آنتی استاتیک نوع ECF با ضخامت ۱۰۰-۲۰۰ میکرون برای کاربری در ترافیک‌های سبک و متوسط توسط این شرکت طراحی و تولید شده است.

رستم زاده بیان کرد: تولید این محصولات جدید کفپوش آنتی استاتیک ECF و DIF، این امکان را به مصرف کننده می‌دهد تا بر اساس حساسیت‌های تجهیزات موجود در آن فضا، مقاومت الکتریکی کفپوش مورد نیاز خود را انتخاب کرده و از صدمات احتمالی به دلیل استفاده از محصول نامناسب جلوگیری کند.

وی تاکید کرد: در طراحی و ساخت کف پوش‌های جدید، مشکلات موجود در محصولات متداول در بازار همچون گره خوردگی الیاف و عدم امکان تعیین مقاومت الکتریکی در ولتاژ‌های پایین نیز برطرف شده و در واقع محصول برای کاربرد‌های مختلف تخصصی‌تر طراحی و ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان بساپلیمر همچنین گفت: علاوه بر مشخصات فنی قابل توجه، این کفپوش‌های آنتی استاتیک با کیفیت منطبق بر استاندارد‌های بین المللی و با قیمت ۵.۵ دلار در هر کیلوگرم تولید شده است و این در حالی است که معادل خارجی این محصول با قیمت ۱۲.۸ دلار در هر کیلوگرم در بازار منطقه به فروش می‌رسد.

وی افزود: همچنین پوشش کف آنتی استاتیک ارائه شده توسط این شرکت، این امکان را فراهم می‌کند تا در کاربری‌های با تردد سبک مانند تردد افراد و وسایل چرخدار سبک، بدون نیاز به صرف هزینه اضافی، از پوشش کفی با مقاومت الکتریکی در محدوده آنتی استاتیک برخوردار شوند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان بساپلیمر تصریح کرد: با در نظر گرفتن مصرف مواد پوشش کف آنتی استاتیک تولیدی بساپلیمر به میزان ۲۰۰ گرم در هر مترمربع و مقایسه آن با مصرف حداقل ۱۵۰۰ گرم در هر مترمربع از کفپوش آنتی استاتیک، کاهش بیش از ۸۵ درصدی هزینه مواد مصرفی را برای مصرف کننده به دنبال خواهد داشت.

منبع: ایرنا