Gerdab.IR | گرداب

ساخت پدفیلتر تصفیه هوا به همت دانش‌بنیان ایرانی

ساخت پدفیلتر تصفیه هوا به همت دانش‌بنیان ایرانی
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت پدفیلتر تصفیه هوا شدند که بدون نیاز به دستگاه تصفیه هوا در محیط‌های داخلی مانند ادارات و منازل نیز قابل استفاده است و بیش از ۹۰ درصد به حذف آلاینده‌ها و تصفیه هوا کمک می‌کند.

به گزارش گرداب از دانشگاه صنعتی شریف؛ پژوهشگران شرکت اتم کهکشان شریف عضو پارک علم و فناوری دانشگاه موفق به طراحی و ساخت پدفیلتر تصفیه هوا شدند. این محصول دانش بنیان با نام تجاری کوال کاربرد گستره‌ای در صنایع، مناطق شهری و حتی محیط‌های داخلی مانند ادارات و منازل جهت حذف انواع آلاینده گازی، ترکیبات آلی فرار، بو‌های نامطبوع، ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌ها دارد. این فیلتر قابلیت جذب آلاینده‌های مختلف و تجزیه و حذف آن‌ها از طریق تولید رادیکال‌های آزاد هیدروکسیل و سوپراکسید را دارد. همچنین این مواد به صورت ذاتی خاصیت ضد ویروسی، باکتری، قارچ، کپک و مخمر‌ها دارند.

سعید آمارلویی مدیرعامل این شرکت در خصوص کاربرد‌های پدفیلتر تصفیه هوای کوال در محیط‌های داخلی گفت: این محصول در محیط‌های اداری و خانگی به سه حالت: فیلتر‌های دستگاه‌های تصفیه هوا، پدفیلتر‌های تصفیه هوا (passive بدون نیاز به دستگاه تصفیه هوا) و پدفیلتر‌های گرانول تصفیه هوا قابل استفاده است. این فیلتر‌ها قابلیت تصفیه کنندگی هوا، حذف آلاینده‌های گازی، ترکیبات آلی فرار و تجزیه توسط رادیکال‌های آزاد هیدروکسید و سوپراکسید را دارند. همچنین به دلیل داشتن قابلیت قدرتمند آنتی میکروبیال قابلیت حذف ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها، کپک‌ها و مخمر‌ها را دارد.

این دانش‌آموخته دانشگاه شریف افزود: در ابتدای کار به دلیل تحریم‌های موجود در کشور، شرکت ما قادر به واردات مواد اولیه محصول نبود. از این رو تیم D&R شرکت اتم کهکشان شریف پس از صرف ماه‌ها تحقیق با استفاده از مواد اولیه تولیدی در داخل کشور و استفاده همزمان از چند روش برای افزایش خواص، توانست محصولی با راندمان بسیار بالا از نظر تصفیه‌کنندگی هوا نسبت به گاز‌های آلاینده مانند مونوکسیدکربن، اکسید‌های گوگرد، اکسید‌های نیتروژن و ترکیبات آلی فرار (VOCs، شامل ترکیبات آروماتیک و آلیفاتیک) و همچنین بو‌های نامطبوع مانند هیدروژن سولفید و آمونیاک و ضدعفونی کنندگی بسیار قدرتمند نسبت به انواع ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌ها مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و مخمر‌ها بسازد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان یادآور شد؛ قابل توجه است که فقط دو محصول مشابه آمریکایی، یک محصول اروپایی و یک محصول آسیایی به طور همزمان خواص تصفیه‌کنندگی و ضدعفونی‌سازی قدرتمند را از خود نشان می‌دهند و سایر برند‌ها معمولاً یا خواص تصفیه‌کنندگی از خود به نمایش می‌گذارند و یا خواص ضدعفونی کنندگی مناسبی دارند.

وی افزود: گواهی دانش بنیانی نوع یک، گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و بیش از ۴۰ عدد تاییدیه مبنی بر عملکرد برای پدفیلتر تصفیه هوای کوال کسب شده است.

این پژوهشگر یادآور شد: هم اکنون در حال طی کردن مراحل برای صادرات محصول به خارج از ایران هستیم و به زودی وارد بازار پلتفرم‌های آمازون و علی بابا می‌شویم که این موضوع سبب ارزآوری برای کشور می‌شود.

منبع: ایرنا