Gerdab.IR | گرداب

هدف گذاری ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال در GDP

هدف گذاری ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال در GDP
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۴۰۱

وزیر ارتباطات گفت: هدف گذاری برای اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی تا سال ۱۴۰۴ حدود ۱۰ درصد است.

به گزارش گرداب عیسی زارع پور وزیر ارتباطات در نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت: حوزه فناوری ارتباطات حوزه‌ای است که تمام جنبه‌های زندگی انسان را درگیر کرده و به سرعت به نفع مردم تحولات را ایجاد کرده است.

زارع پور ادامه داد: بحث اینترنت اشیا در حال رقم زدن انقلاب چهارم صنعتی در کشور است، در دولت سیزدهم با درک صحیحی از این مقوله حوزه اقتصاد دیجیتال به دقت پیگیری می‌شود، حوزه اقتصاد ارتباطات سه لایه دارد که لایه اول زیرساخت، لایه دوم پلتفرم و اپلیکیشن، لایه سوم هوشمندسازی است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: کارگروهی در این باره تشکیل شده و ۱۰ تن از اعضای هیئت دولت در کارگروه اقتصاد دیجیتال حضور دارند که بتوانند موانع اقتصاد دیجیتال را برطرف کرد. سهم اقتصاد دیجیتال از gdp در دولت قبل ۶.۶ بوده که در این مدت به ۷.۴ درصد رسیده و هدف گذاری تا سال ۱۴۰۴ به میزان ۱۰ درصد است.

هدف گذاری این است که تا پایان دولت سیزدهم، ۸۰ درصد خانوار ایرانی تحت پوشش فیبر نوری باشند.

وی گفت: یک اتفاق بزرگ دیگر که رخ داده پنجره واحد دولت هوشمند است، این پنجره یک اقدام بزرگ برای هوشمندسازی کشور است، ۹۳ درصد دستگاه‌های مشمول متصل شده و نزدیک به ۳۰۰۰ خدمت در این پنجره ارائه می‌شود. در این پنجره بسیاری از خدمات روزمره مانند خدمات بیمه‌ای، قضائی، انتظامی و بانکی به مردم ارائه می‌شود.

زارع پور خاطر نشان کرد: پنجره واحد هوشمند یک امکان برای دولت بوده و متأسفانه تا به امروز تنها یک بانک دولتی در این پنجره ارائه می‌شود، تمهیدات امنیتی نیز در این سامانه اندیشیده شده و باید خدمات بانکی، بانک‌های دولتی طبق قانون در این پنجره ارائه شود.

این عضو کابینه دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم تا به امروز ۶ ماهواره پرتاب کرده و پایان سال یک ماهواره دیگر نیز پرتاب خواهیم کرد و این ماهواره‌ها توسعه زیادی در زیرساخت اینترنت اشیا در کشور خواهد داشت،