Gerdab.IR | گرداب

تلگرام در برزیل رفع فیلتر شد / جریمه روزانه ۲۰۰ هزار دلار ادامه دارد

تلگرام در برزیل رفع فیلتر شد / جریمه روزانه ۲۰۰ هزار دلار ادامه دارد
تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۲

تنها چند روز پس از مسدودشدن تلگرام در برزیل به‌خاطر عدم ارائه اطلاعات دو گروه نئونازی، دادگاه رأی به لغو این ممنوعیت داد.

به گزارش گرداب، چند روز پیش دادگاهی در برزیل پس از اینکه تلگرام از ارائه اطلاعات کاربران خود خودداری کرد، دستور به ممنوعیت این پیام‌رسان داد. اما حالا دادگاه تجدیدنظر این ممنوعیت را لغو کرده است و دوباره کاربران در برزیل به این پیام‌رسان دسترسی دارند. البته این پلتفرم همچنان باید روزانه ۲۰۰ هزار دلار جریمه بپردازد.

چهارشنبه هفته گذشته دادگاه فدرال برزیل به‌علت اینکه تلگرام اطلاعات مربوط به دو گروه نئونازی را به دادگاه ارائه نکرد، به اپل و گوگل دستور داد که به‌طور موقت اپ آن را از فروشگاه اپلیکیشن خود حذف کنند. علاوه‌براین، اپراتورهای موبایل در این کشور هم دسترسی کاربران به این پیام‌رسان را مسدود کردند. این دادگاه همچنین تا زمانی که تلگرام این اطلاعات را ارائه کند، آن را به پرداخت روزانه ۲۰۰ هزار دلار جریمه محکوم کرد.
 
با وجود دستور دادگاه قبلی، حالا در دادگاه تجدیدنظر قاضی «فلاویو لوکاس» با توجه به اینکه هزاران نفر در برزیل برای برقراری ارتباط وابسته به تلگرام هستند، ممنوعیت استفاده از آن را تصمیمی «نامعقول» خواند. بااین‌حال قاضی به‌علت عدم ارائه اطلاعات درخواستی به مقامات، جریمه روزانه ۲۰۰ هزار دلاری تلگرام را تغییر نداد.
 
برزیل گروه‌های نئونازی در تلگرام را مسئول حملات مرگبار به مدارس این کشور می‌داند. در نوامبر سال گذشته میلادی یک نوجوان با حمله به دو مدرسه، ۳ نفر را به کام مرگ کشاند و ۱۳ نفر را زخمی کرد. این نوجوان ظاهراً با دو گروه نئونازی مدنظر مقامات در تلگرام در ارتباط بوده است.
 
طبق ادعای مقامات برزیلی، در این گروه‌ها محتواهای خشونت‌آمیز و دستورالعمل ساخت بمب به اشتراک گذاشته شده بود. تلگرام اگرچه از رأی اولیه دادگاه پیروی نکرد، اما گفت به‌علت حذف این گروه‌ها نمی‌تواند داده‌های مدنظر مقامات را بازیابی کند.
 
این اولین‌باری نیست که تلگرام در برزیل مسدود می‌شود. در سال ۲۰۲۲ دادگاه عالی برزیل به‌خاطر عدم مسدودکردن حساب‌های متهم به انتشار اطلاعات غلط پیش از انتخابات، استفاده از تلگرام را ممنوع کرد. البته این ممنوعیت هم مانند حکم جدید، پس از چندین روز برداشته شد.

منبع: دیجیاتو