Gerdab.IR | گرداب

توسعه روابط ایران و روسیه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

توسعه روابط ایران و روسیه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۴۰۲

معاونان وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و روسیه نقشه راه توسعه روابط و تعاملات دو کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مرور و بررسی کردند.

به گزارش گرداب، جلسه کاری مشترک هیئت ایرانی به ریاست میثم عابدی، معاون فناوری و نوآوری و با حضور محمد جعفر پور، معاون وزیر و رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت، محمود لیائی معاون وزیر، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست، اکبر قنبرپور، مشاور وزیر و رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت خدمات هوایی پیام، محمدجعفر صدیق دامغانی‌زاده، رئیس پارک ارتباطات و فناوری اطلاعات با هیئت روسی به ریاست الکساندر شویتوف، معاون وزیر توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه امروز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

در این جلسه که به بررسی نقشه راه توسعه روابط دو کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرور توافقات گذشته اختصاص داشت میثم عابدی، معاون فناوری و نوآوری ابراز خوشنودی کرد که پس از سه دور جلسه و مذاکره، توافقات دو کشور در برخی حوزه‌ها وارد فاز عملیاتی شده‌اند.

وی در ادامه تأکید کرد: امیدوارم پس‌ازاین جلسه و ادامه گفتگو‌ها با حضور شرکت‌های ایرانی و روسی زمینه اجرایی شدن سایر توافقات قبلی دو کشور فراهم شود و سطح تعاملات در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به بالاترین سطح خود برسد.
در ادامه این جلسه معاونان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حاضر در این جلسه با اشاره به حوزه مأموریتی خود به تشریح موضوعات موردعلاقه برای توسعه روابط و یا ایجاد زمینه کاری مشترک پرداختند.

همکاری‌های مشترک در زمینه‌های ترانزیت داده، امنیت سایبری، پست، تجارت الکترونیکی و اقتصاد دیجیتال، صنعت فضایی، برقراری ارتباط میان شرکت‌های خصوصی دو کشور که در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعال هستند، ایجاد مرکز نوآوری مشترک در ایران ازجمله موضوعاتی بود که در این جلسه به تفسیر از سوی معاونان وزیر ارتباطات برای طرف روسی تشریح شد.

معاون وزیر توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه نیز در این جلسه با اشاره به حضور در نمایشگاه الکامپ که روز گذشته با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از چهار سال وقفه افتتاح شد و حضور قابل توجه شرکت‌های فناور ایرانی در این نمایشگاه تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های خوبی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد که این ظرفیت‌ها می‌تواند منجر به تقویت همکاری‌ها و تعاملات دو کشور شود.

شویتوف در ادامه با اشاره به موضوعات موردعلاقه طرف ایرانی برای توسعه همکاری‌ها تأکید کرد که این آمادگی از طرف کشورش وجود دارد که در همه زمینه‌های مورد اشاره سر فصل تازه‌ای برای همکاری‌های مشترک ایجاد کند.