Gerdab.IR | گرداب

مالیات اینفلوئنسر‌ها عادلانه است؟

مالیات اینفلوئنسر‌ها عادلانه است؟
تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۴۰۲

سازمان امور مالیاتی برای برخی مشاغل ضریب بیش از ۳۰درصدی را تعیین کرده است این در حالی است که برای ۲.۳هزار میلیارد تومان درآمد اینفلوئنسر‌ها ۱۷میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده که رقم بسیار پایینی است و شائبه تبعیض را به وجود آورده است.

به گزارش گرداب، براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از سوی سازمان امور مالیاتی، از بین ۵۱۵ نفر از اینفلوئنسر‌ها در سال ۱۴۰۰، مجموع درآمد ۱۲۳ نفر از آن‌ها ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان شناسایی شده است که مالیات تشخیصی آن‌ها توسط سازمان امور مالیاتی برای این افراد در مجموع ۱۷ میلیارد تومان بوده است. سخنگوی سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که از مجموع این ۱۲۳ نفر تنها ۲۳ نفر مالیات خود را پذیرفته‌اند.

این آمار‌ها به این معنا است که از مجموع درآمد سالانه حدود ۱۹ میلیارد تومان به‌ازای هر یک از این ۱۲۳ نفر تنها ۱۷ میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده است، این در حالی است که عمده درآمد این اشخاص باید به‌عنوان سود شناسایی شود چرا که مانند مشاغلی که با هزینه‌های متعددی مواجه هستند، هزینه قابل‌قبولی ندارند.

نکته دیگری که وجود دارد این است که سازمان امور مالیاتی برای برخی صاحبان مشاغل در حوزه خدمات ضرایب مالیاتی بیش از ۳۰ درصد در نظر گرفته است، به این ترتیب اگر درآمد مؤدی در چنین شرایطی حدود ۵ میلیارد تومان باشد، مالیات او با کسر معافیت مالیاتی سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

در نتیجه ارقام مربوط به مالیات اینفلوئنسر‌ها این سؤال را به وجود آورده است؛ "چگونه ممکن است از درآمد ۲.۳ هزار میلیارد تومانی این افراد تنها ۱۷ میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شود؟! " این مسئله شائبه تبعیض را دامن می‌زند به‌خصوص به این دلیل که برخی مشاغل دیگر با ضریب‌های بالای مالیاتی مواجه هستند که این مسئله سبب تشخیص مالیات‌های سنگین برای آن‌ها شده است.