Gerdab.IR | گرداب

رونمایی از سریع‌ترین ابررایانه جهان

رونمایی از سریع‌ترین ابررایانه جهان
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۴۰۲

هلدینگ G ۴۲ در ابوظبی از سریع‌ترین ابر رایانه جهان به نام «کندر گلکسی۱» (Condor Galaxy ۱-CG ۱) رونمایی کرد. این ابر رایانه ۵۴ میلیون هسته دارد و ظرفیت پردازش آن ۴ اگزافلاپ است.

به گزارش گرداب، رایانه مذکور در سانتا کلارا واقع در ایالت کالیفرنیا قرار دارد و «سربراس» (یک شرکت هوش مصنوعی آمریکایی) آن را راهبری می‌کند.

با عرضه فناوری هوش مصنوعی به بازار، تقاضا برای ابر رایانه‌ها افزایش یافته تا کسب وکار‌ها با کمک آن مدل‌های خود را آموزش دهند. در همین راستا شرکت‌هایی مانند مایکروسافت پیشنهاد کرده اند زیرساخت‌های بسیار گرانقیمت بسازند و آن را به شرکت‌ها اجاره دهند.

G ۴۲ در امارات متحده عربی یک هلدینگ فناوری است و هدف آن ایجاد یک زیرساخت برای دنیایی آینده نگرانه است. این شرکت برای تحقیق رویای خود یعنی استفاده از ابررایانه‌های سیستم کندرگلکسی جهت حل بزرگترین چالش‌های انسان امروزی با دولت‌ها و کشور‌ها همکاری می‌کند.

در این میان شرکت‌های فناوری متعددی اعلام کرده اند خوشه‌های عظیمی از واحد‌های پردازش گرافیکی (GPU) یا همان مغز مدل‌های هوش مصنوعی ساخته اند. اندروفلدمن مدیر ارشد اجرایی شرکت سربراس سیستم که با G ۴۲ همکاری می‌کند، در این باره می‌گوید: برای توزیع یک مدل میان چند هزار جی پی یو کوچک به چند ماه زمان و کارشناسانی با تخصص‌های نادر نیاز است.

فلدمن و همکارانش به جای استفاده از یک ابر رایانه مرکزی مشغول ساخت ابررایانه‌های هوش مصنوعی متصل به یکدیگر هستند که می‌توانند مدت زمان یادگیری مدل این فناوری را کاهش دهند. با کمک این روش تنظیم مدل‌های هوش مصنوعی مولد چند دقیقه طول می‌کشد و یک فرد می‌تواند تمام این فعالیت‌ها را انجام دهد.

سیستم کندر گلکسی رویهم رفته قدرت پردازش ۳۶ اگزافلاپ را خواهد داشت.

در هر هسته سیستم کندر گلکسی یک ابر رایانه قرار دارد که نخستین نمونه آن به تازگی رونمایی شده است. سربراس تاکنون ۶۴ پردازشگر هوش مصنوعی CS-۲ را سرهم بندی کرده تا ابر رایانه CG-۱ را بسازد.

هسته‌های پردازنده EPYC متعل به شرکت AMD سیستم را تغذیه می‌کنند که دارای۵۴ میلیون هسته رایانشی بهینه سازی شده با هوش مصنوعی با پهنای باند فابریک ۳۸۸ ترابیت بر ثانیه و حافظه ذخیره سازی ۸۲ترابایتی هستند.

سیستم در محاسبات ۱۶ بیتی می‌تواند قدرت رایانش ۴ اگزافلاپ را ارائه کند که بسیار سریع‌تر از پر سرعت‌ترین ابر رایانه فعلی جهان است.

سربراس و G ۴۲ تصمیم دارند دو ابررایانه دیگر به نام‌های CG-۲ و CG-۳ را در اوایل ۲۰۲۴ میلادی ارائه و سیستم CG-۱ را به عنوان سرویس ابر رایانشی برای مشتریان عرضه کنند.