Gerdab.IR | گرداب

کار‌های اساسی در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی کشور رقم خورده است

کار‌های اساسی در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی کشور رقم خورده است
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اتفاقات خوبی طی ۲ سال گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات رخ داده و کار‌های اساسی در حوزه زیرساخت‌ها به وقوع پیوسته که یکی از آن‌ها اتصال منازل به فیبر نوری در راستای شبکه ملی اطلاعات است.

به گزارش خبرنگار گرداب، عیسی زارع پور روز دوشنبه در دیدار با نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر زنجان، افزود: فیبر نوری شبکه پر سرعت و با کیفیتی است و با ورود و توسعه فناوری‌های جدید می‌توان از این خدمات ارزان و بهتر استفاده کرد.

این مسوول ادامه داد: در فضای مجازی نیز کار‌های بزرگی انجام شده و خدماتی در پیام رسان‌های داخلی به مناسبت اربعین ارایه شده که سال گذشته وجود نداشت به عنوان مثال تماس با کیفیت تصویری با پیام رسان " بله "برقرار شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: طی ۵۰ روز ایام حج حدود ۱۲.۵ میلیون تماس صوتی و تصویری از عربستان به ایران و بالعکس از طریق این سکو انجام شد.

وی اظهار داشت: امسال با ارتقای کیفیت این نرم افزار، عموم مردم از آن استقبال و نزدیک به ۱۲۰ هزار کاربر از آن استفاده کردند و همچنین کاربرانی از کشور‌های دیگر در همه پلتفرم‌ها داریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه اتفاقات بسیار خوبی در حوزه زیرساخت‌ها و خدمات مبتنی بر فناوری فراهم شده است، گفت: زیرساخت ارتباطی پر سرعت "فیبر نوری" که راه اندازی می‌شود انتظار داریم از این نوع خدمات، روز به روز بیشتر، متنوع‌تر و جدیدتر به مردم داده شود.

زارع پور افزود: ۱۲ سال پیش حداکثر سرعت اینترنت در شبکه ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه بود، درحالیکه در زمان حاضر قرار است سرعتی که به مردم زنجان با راه اندازی فیبر نوری داده شود، به یک هزار مگابیت بر ثانیه برسد که هشت هزار برابر سرعت قبل است.

این مسئول با بیان اینکه با ورود نسل سوم تلفن همراه، سرعت اینترنت چند مگابیت بر ثانیه افزایش یافت، ادامه داد: با ورود نسل چهارم، انقلابی در کسب و کار‌ها به وجود آمد و با آمدن فیبر نوری انتظار داریم، کسب و کار‌های جدیدتری شکل بگیرد.

وی اظهار داشت: با نگاه مثبت استاندار و نگاه خوب در این بخش و اتصال فیبر نوری به منازل، سرعت‌های چند ۱۰ برابری شغل‌های زیادی ایجاد و این استان متحول خواهد شد که انتظار می‌رود در چند سال آینده الگویی برای جا‌های دیگر شود.

منبع: ایرنا