Gerdab.IR | گرداب

کاهش ۳۰ درصدی زمان تاخیر در شبکه اینترنت

کاهش ۳۰ درصدی زمان تاخیر در شبکه اینترنت
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات گفت: دو ماهی است که زمان تاخیر در شبکه اینترنت ۳۰ درصد کاهش یافته است و هر روز برای ارتقاء کیفیت شبکه در تلاشیم.

به گزارش گرداب، عیسی زارع پور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بیان این‌که «در افق ۱۴۱۰ یکی از برنامه‌های ما اعزام فضانورد است و مقدمات آن در حال فراهم شدن است» اظهار کرد: امسال در آینده نزدیک آزمایش کپسول زیستی را داریم و تست‌های زیربنایی نسل کپسول‌های زیستی که ساخته شده گرفته می‌شود و این مسیر را طی می‌کنیم و کار سختی است و باید زودتر شروع می‌کردیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رییس جمهور مهلت دو ماهه برای بررسی علت کندی اینترنت دادند؟ گفت: مهلت دو ماهه نبود. کمیته‌ای برای بررسی اینترنت در شورای عالی فضای مجازی تشکیل و جلسات متعددی برگزار و دلایلی استخراج شد. بعضی از دلایل تاریخی است و بار‌ها گفتم که برخی از زیر ساخت‌های شبکه سرمایه گذاری لازم در گذشته در موردش انجام نشده است. راهکار‌های کوتاه مدت پیشنهاد شد و ما اعمال کردیم و الان دو ماهی است که زمان تاخیر در شبکه ۳۰ درصد کاهش یافته است. این مسیر جاری و ساری است و هر روز برای ارتقاء کیفیت شبکه در تلاشیم.

زارع پور ادامه داد: پروژه بزرگ فیبر نوری را شروع کردیم و تفاهم نامه آن را افتتاح می‌کنیم. هفته پیش در کازرون بودم و به منزل چندین نفر و اداره‌های مختلف رفتم و سرعت‌هایی که به مردم دادیم ۸۰ برابر سرعت فعلی است. کار‌های زیرساختی را انجام می‌دهیم تا مساله اینترنت را حل کنیم.

وی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خبری در مورد اینکه اینترنت ماهواره‌ای چند سال آینده به کشور می‌آید منتشر شده، توضیحات شما در مورد این موضوع و وضعیت فیلترینگ چیست؟ گفت: باید این بحث‌ها را از شورای عالی فضای مجازی سوال کنید. من متولی آن نیستم و بنده متولی توسعه شبکه در کشور و توسعه زیر ساخت‌های ارتباطات هستم. در مورد اینترنت ماهواره‌ای قبلا هم گفتم که ما به هر فراهم کننده اینترنت ماهواره‌ای که قواعد جمهوری اسلامی را رعایت کند خوش آمد می‌گوییم و دستش را می‌فشاریم و این مسیر هم دنبال می‌کنیم.

وی افزود: ما قواعد را سال ۱۴۰۰ تصویب کردیم و به اپراتور‌های اینترنت ماهواره‌ای اعلام و ابلاغ کردیم و در کمیسیون مقررات تنظیم جهانی پرونده‌ای باز کردیم و مصوب شد که ارایه دهنده خدمات ماهواره‌ای برای خدمات در ایران باید ضوابط ایران را رعایت کند و مدیرعامل این شرکت هم مصاحبه کردند که نامه‌ای از ایران دریافت کردند.

منبع: سیتنا