Gerdab.IR | گرداب

تدوین نظام نامه بومی سازی محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات

تدوین نظام نامه بومی سازی محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات
تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۴۰۲

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از تدوین نظام نامه بومی سازی محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.

به گزارش گرداب، میثم عابدی در مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی مخابرات، فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال (تلکام ۲۰۲۳) که امروز صبح در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد گفت: اولویت فعالیت وزارت ارتباطات بومی سازی تجهیزات و بازارسازی برای محصول داخلی در داخل و خارج کشور است. این موضوع به هماهنگی با وزارت صمت نیاز دارد که بسیار خوب در دو سال گذشته ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد شرکت‌های مدعی تولید محصولات داخلی در هر حوزه‌ای زیاد است، افزود: در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نظام نامه بومی سازی محصولات فاوا تدوین شد که این نظام نامه محور ارزیابی هر محصول است و خیالمان از شرکت‌هایی که این مسیر را دنبال می‌کنند راحت خواهد بود.

عابدی در ادامه گفت: از تمام شرکت‌ها دعوت می‌کنم به جریان بومی سازی بپیوندند تا تولید کننده اصلی از تولید کننده فیک جدا شود.

وی افزود: آمار دقیق از تعداد و ارزش‌های محصولات وارداتی در کشور وجود نداشت که به همین منظور با کمک مجری شبکه ملی اطلاعات، وزارت صمت و سازمان تنظیم برنامه ریزی شده تا شناسه یکتا برای هر محصول داشته باشیم و مسیر از گمرک و ثبت سفارش دنبال شود. به دنبال این فرایند آمار دقیق از تعداد محصولات وارداتی در کشور مشخص می‌شود و آمار خوبی در اختیار نهاد‌های حاکمیتی قرار داده شود.