Gerdab.IR | گرداب

معاون علمی رییس جمهور:

اقتصاد دیجیتال دانش‌بنیان‌ترین اقتصاد کشور است

اقتصاد دیجیتال دانش‌بنیان‌ترین اقتصاد کشور است
تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۴۰۲

معاون علمی رییس جمهور با اشاره به اقتصاد دیجیتال به عنوان یکی از حوزه‌های پیشران اقتصادی در کشور گفت: دانش بنیانی‌ترین اقتصادی که در کشور داریم اقتصاد دیجیتال است.

به گزارش گرداب، روح الله دهقانی فیروز آبادی در مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی مخابرات، فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال (تلکام ٢٠٢٣) که امروز دوم دی ماه ۱۴۰۲ در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، گفت: به واسطه فناوری ارتباطات، اقتصاد دیجیتال هم در کشور مورد توجه ویژه قرارگرفته است. در دو دهه گذشته یک جریان جهانی ایجاد شد که با توسعه زیر ساخت‌های مخابرات در حوزه ثابت و سیار، زیرساخت توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور فراهم شد.

وی افزود: اقتصاد دیجیتال در دنیا حدود ۱۹ درصد تولید ناخالص تولید داخل کل دنیا را به خود اختصاص داده که یعنی یک هفتم اقتصاد جهان اقتصاد دیجیتال است که در ایران این عدد تقریبا ۶ درصد است یعنی حدود یک پانزدهم است؛ بنابراین اگر بخواهیم فرصت توسعه را اندازه گیری کنیم همین الان نسبت تولید ناخالص جهانی دو و نیم برابر است.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اقتصاد دیجیتال به عنوان یکی از حوزه‌های پیشران اقتصادی در کشور تصریح کرد: مساله دیگری که وجود دارد این است که اقتصاد دیجیتال از پایه با فناوری تولید شده و ما در کشور اقتصاد‌های سنتی زیاد داریم که تحرک آن‌ها به نفوذ فناوری انرژی می‌دهد؛ بنابراین دانش بنیانی‌ترین اقتصادی که در کشور داریم اقتصاد دیجیتال است.

وی گفت: خوشبختانه اقتصاد دیجیتال دو حوزه هم وزن دارد، به همان اندازه که توسعه اقتصاد در آن جدیت دارد موضوع نیروی انسانی هم بسیار مهم است که خوشبختانه در کشور نیروی انسانی جوان، تیز، باهوش و نسبت به دنیا ارزان قیمت تری برخوردار هستیم که اگر درست مصرف کنیم تاثیرات بسیاری خواهد داشت.

معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور به مردمی بودن اقتصاد دیجیتال در کشور اشاره کرد و گفت: اگر به من بگویند یک تجربه موفق اقتصادی فناوری در کشور نام ببرم قطعا اقتصاد دیجیتال در راس همه حوزه‌ها قرار دارد، از این جهت که حاکمیت و دولت یک روش درستی را دنبال می‌کند.

وی افزود: حسی که مردم به اقتصاد دیجیتال دارند و علاقه مندی به سرمایه گذاری شرکت‌ها قابل بررسی است و ما هم به جای پراکنده کاری و عدم توجه و داشتن چند موضوع اگر بخواهیم حوزه اقتصاد را پیش ببریم اولین آن اقتصاد دیجیتال است.

فیروز آبادی ادامه داد: علاقه مندی کشور‌های مختلف به جذب نیروی انسانی این خطر را گوشزد کرده است که اگر برنامه ریزی دقیق در توسعه اپراتور‌ها نداشته باشیم و برای تعرفه‌ها فکری نکنیم احتمالا از این جریان عقب می‌مانیم.

وی تصریح کرد: دو ستاد در معاونت علمی در این زمینه وجود دارد که یکی از آن‌ها ستاد توسعه فناوری و اتصال پذیری است که علاقه‌مند به پروژه‌های تحقیقاتی و فناوری است و در کنار این ستاد، ستاد هوش مصنوعی هم وجود دارد که در ماه‌های اخیر فعالیت خود را شروع کرده است.