Gerdab.IR | گرداب

پخش فیلم‌های خانوادگی؛ دام جدید شبکه‌های ماهواره‌ای

تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۰

یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان با اجرای مسابقات رقص، آواز و پخش فیلم‌های خصوصی اقدام به جذب جوانان و مخاطب برای تبلیغات خود کرد.

به گزارش گرداب، پخش فیلم های خصوصی و عروسی در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و فریب افراد ساده لوح با سودای شهرت و دریافت پول، دام جدید گردانندگان این شبکه‌ها برای ترویج بی‌بند و باری است که تنها ارمغان آن برای مخاطبان متلاشی شدن کانون خانواده و به حراج گذاشتن آبروی آن‌هاست.

چندی قبل برای اولین بار یکی از شبکه‌های ماهواره ای فارسی زبان با اجرای مسابقات رقص، آواز و پخش فیلم های خصوصی اقدام به جذب جوانان و مخاطب برای تبلیغات خود کرد. مدیران این شبکه مدعی هستند افراد با ارسال فیلم های خانوادگی به ویژه مراسم خواستگاری و عروسی خود می توانند هزار دلار دریافت کنند. در این میان برخی افراد ساده لوح در دام افتاده اند و برای دریافت پول، فیلم های خانوادگی را به دفتر این شبکه ارسال کرده اند اما نه تنها پولی به آن‌ها پرداخت نشده بلکه عواقب آن زندگی خانوادگی‌شان را دچار مشکلات مختلفی کرده است.

"رضا.ن" یکی از جوانانی است که فیلم ازدواج خود را برای این شبکه ارسال کرده است. او پس از پخش شدن فیلمش دچار مشکلاتی شده و به پلیس مراجعه کرده است. "پس از ازدواج با مشکلات مالی روبه رو شدم. وقتی تبلیغ ارسال فیلم را در یکی از این شبکه ها دیدم مسئله را با همسرم درمیان گذاشتم، او مخالفت کرد اما پس از مدتی موافقت کرد و فیلم را ارسال کردیم. همه چیز زندگی مان خوب بود اما با گذشت چند روز از پخش فیلم مزاحمت‌ها برای من و همسرم آغاز شد. دیگر خسته شده ام و می خواهم از دست مزاحمان شکایت کنم."

تعدادی دیگر از مراجعه کنندگان به پلیس نیز مدعی هستند از روی تفریح و فقط برای معروف شدن اقدام به ارسال فیلم برای پخش در این شبکه‌ها کرده اند.

جوانان فریب هزار دلار را نخورند
دکتر "رسول قوامیان" جامعه شناس، در مورد مشکلات اجتماعی که برای افرادی که فیلم های خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار می دهند، گفت: «افراد مشهور به دلیل شناخت بیشتر و شناخته شدن در صورت انتشار فیلم های خصوصی‌شان بیشتر دچار مشکل می شوند. البته افراد ناشناخته بیشتر در درون خانواده دچار مشکل شده و بیشتر آن‌ها پس از پیش آمدن این موضوع از یکدیگر جدا می شوند.»

او می گوید: «عده ای از افراد می خواهند با نشان دادن برخی ظواهر، جوانان به ویژه زوج ها را از مسیر اصلی منحرف کنند. انحرافات اخلاقی یکی دیگر از مهمترین مسائلی است که رسانه ها دنبال می کنند. "تی وی پرشیا"، "فارسی وان" و "من و تو" مهم‌ترین شبکه های بیگانه عامل انحراف اخلاقی هستند. این شبکه ها عده ای را پول و عده ای را با سودای شهرت فریب می دهند.»

پلیس: ارسال فیلم به شبکه های ماهواره جرم است
در حالی‌ که عده ای مدعی هستند ارسال فیلم به شبکه های ماهواره ای جرم نیست، معاون اجتماعی پلیس فتا ارسال فیلم و عکس خصوصی به شبکه های ماهواره ای را جرم اعلام کرد و  گفت: «این امر مصداق همکاری با شبکه های ماهواره ای محسوب شده و جرم است. هر گونه ارتباط تلفنی، ارسال خبر، فیلم و گزارش برای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان ممنوع بوده و مصداق جرم است.»

ارسال فیلم به ماهواره مجازات بدحجابی دارد
در حالی که پلیس ارسال فیلم به شبکه های ماهواره ای را جرم می داند، "آرش سیفی" قاضی و جرم شناس در مورد ارسال فیلم خصوصی برای شبکه های ماهواره ای می گوید: «ارسال فیلم خانوادگی به ماهواره ها از نظر قانون جرم نیست اما اگر در فیلمی موارد غیر اخلاقی از جمله باز بودن لباس یا مو وجود داشته باشد می توان با متخلفان برابر قانون برخورد کرد.»

به نظر می رسد این طرح کیان خانواده های جوان را هدف گرفته است و گرداندگان این شبکه‌ها با پرداخت مبالغی قصد ترویج انحرافات اخلاقی را دارند. در این میان فرهنگسازی و آگاه‌سازی جوانان تنها راهکار مقابله با این دام جدید است.

منبع: مهر