Gerdab.IR | گرداب

تماشای تصاویر مستهجن مغز را خاموش می‌کند

تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۱

تصاویر مستهجن، مغز را مختل می‌سازد و بخشی‌هایی از ذهن را که فرایند محرک دیداری را انجام می‌دهد، خاموش می‌کند.

به گزارش گرداب، برای مدت طولانی به نوجوانان هشدار داده می‌شد که خودارضائی، باعث نابینائی آنها می‌شود. اکنون به نظر می‌رسد بخشی از این گفته قدیمی واقعیت دارد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تماشای فیلم‌های مستهجن، بخشی از مغز را که فرایندهای محرک دیداری را انجام می‌دهد، تعطیل می‌کند. البته این امر در زنان کمتر است.

در این تحقیق، با نشان دادن فیلم‌های مستهجن، از قشر دیداری مغز 12 زن تصویربرداری شد. در این تحقیق، سه فیلم به نمایش گذاشته شد که در یکی از آنها به صورت تلویحی و در دو فیلم دیگر تصاویر عریان به نمایش درآمد.

نتایج تصویربرداری و مطالعات بر روی مغز نشان داد که با نمایش فیلم مستهجن و عریان‌تر، خون کمتری به قشر دیداری مغز ارسال می‌شود.
در شرائط عادی، زمانی که مردم فیلم عادی را تماشا می‌کنند و یا وظیفه دیداری دیگری انجام می‌دهند، خون زیادی به سمت قشر دیداری جریان پیدا می‌کند.

محققان معتقدند نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که مغز هنگام تماشای فیلم برانگیخته‌های جنسی، در برابر سایر فرایندهای دیداری، تمرکز بیشتری دارد.

محققان نتایج این تحقیق را به تحقیقات قبلی ارتباط دادند که نشان می‌داد هنگامی که مغز در این شرایط قرار می گیرد ممکن است مضطرب و یا تحریک شود.

دکتر "هلستج"، محقق این پروژه معتقد است نتایج این تحقیق، کاربرد فراوانی در درمان اختلالات جنسی دارد.

منبع: جام نیوز