Gerdab.IR | گرداب

۳۳ درصد ایرانیان معتاد اینترنت‌اند!

تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۹۴

طبق آمار انجمن روان پزشکان ایران ، مبتلایان به اعتیاد اینترنتی در کشورمان به مرز ۳۳ درصد رسیده است در حالی که آمار جهانی ۲۵ درصد اعلام شده است.

 به گزارش گرداب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، استفاده از اینترنت در سال های اخیر روندی رو به رشد داشته است تا حدی که این دنیای مجازی منابع اطلاعات و حتی سرگرمی های ما را نیز دگرگون کرده است . سرفصل خبرهای داغ  آنلاین در یک چشم به هم زدن به روز می شود و زمان زیادی نمی برد ایمیل ، چت و صفحات پیام نما و نظایر آن به شما این اجازه را می دهند تا با دیگر افراد درباره هر موضوعی از مسائل عمده گرفته تا جزئی ترین مسائل به گفت و گو بنشینند . مطمئنا همه از این فواید آشکار اینترنت آگاهیم حتی امروزه اینترنت جز جدایی ناپذیر حرفه بسیاری از افراد نیز شده است .


میزان استفاده هر فرد از اینترنت متفاوت می باشد . گاهی نیاز دارید برای کار خود به میزان زیادی از اینترنت استفاده کنید یا حتی برای ارتباط با دوستان و خانواده خود که در مکان هایی بسیار دورتر از شما زندگی می کنند دائما از سایت های شبکه های اجتماعی استفاده کنید . گذراندن زمایی های طولانی در اینترنت وقتی می تواند به مشکل تبدیل شود که شما را از توجه به زمان غافل کرده ، باعث شود ارتباطات واقعی خود را نادیده گرفته یا حتی فراموش کنید ، کار یا مدرسه و سایر مسایل مهم در زندگی را بی اهمیت تلقی کنید. اگر شما وابستگی به استفاده از اینترنت را علیرغم عواقب منفی آن در زندگی واقعی تکرار کنید این همان زمانی است که باید به فکر ایجاد یک تحول و تعادل جدید در زندگی خود باشند .

حسین فیروزآبادی متخصص اعصاب و روان در گفتگو با خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان ، در خصوص اعتیاد به اینرنت با اشاره به اینکه این موضوع ، مقوله ای تازه نیست گفت : در گذشته هم وابستگی بیمار گونه ای ، تحت عنوان یک اختلال ،مانند قمار بازی و دزدی بیمار گونه طبقه بندی می شدند . اما همه این موارد به نوعی مشخصه مشترک شان این است که فرد به صورت غیر قابل کنترلی ، میل به آن رفتار را همراه با لذت انجام می دهد .

وی در ادامه افزود : مشخصه اجتماعی این معضل گذاشتن وقت بیش از متعارف است ؛ یعنی فرد تا فرصتی پیدا می کند سراغ همان مسئله رفته و از کار و زندگی و رفتار روزمره اجتماعی خود مثل ارتباط با خانواده ، حضور مستمر در محیط کار و تعهدات اجتماعی ، سر باز می زند.

 


نشانه های اعتیاد به اینترنت //// در حال کار


این استاد دانشگاه با اشاره به نشانه های اعتیاد به اینترنت ادامه داد : در مسائل اینترنتی ، بازی های تعاملی به نوعی شایع است که فرد به صورت  24 ساعت در طول شبانه روز آنلاین است و از هر فرصتی برای بازی کردن استفاده می کند و یا ارتباط با شبکه های اجتماعی که فرد به نحوه بیمار گونه ای اکثر اوقات خود را در حال پرسه زدن و حضور در اینترنت می گذراند ، که به دلیل اینکه خلاف آن زندگی عادی فرد شده و در روند زندگی مداخله کرده است یکی از شاخص های اصلی اطلاق این اختلال همین حضور و فعالیت های غیر متعارف در این زمینه فعالیت ها است .علایم و نشانه های اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر:

این علایم و نشانه ها از فردی به فرد دیگر متغیر می باشد. اما نشانه های کلی برای تشخیص این وابستگی وجود دارد:

عدم توجه به گذر زمان:
 آیا وقتی به ساعت خود نگاه می کنید متوجه می شوید زمان بسیار بیشتری را در اینترنت نسبت به آنچه در ابتدا برنامه ریزی کردید،گذرانده اید؟ آیا از اینکه زمانی که در اینترنت هستید کسی برای شما مزاحمتی ایجاد کند عصبانی می شوید؟

ایجاد مشکل در انجام دادن کامل تکالیف مدرسه، کارهای خانه یا پرونده های کاری. ممکن است شب ها تا دیر وقت بیدار بمانید چون وقت نکرده اید در طول روز در زمان تعیین شده کاری را که باید انجام می دادید، تکمیل کنید و علت آن هم صرفا مشغول بودن در اینترنت بوده.

جدایی از دوستان و خانواده:
 آیا زندگی اجتماعی برای شما عذاب آور شده چون باعث اختلال در استفاده شما از اینترنت و کامپیوتر می شود؟ آیا دوستان و خانواده خود را نادیده می گیرید؟ آیا تمایل دارید کسی در زندگی واقعی شما نباشد تا از احساس شما نسبت به دوستان مجازیتان با خبر شود؟·    

نسبت به استفاده بیش از حد از اینترنت احساس گناه می کنید. آیا از اینکه همسر یا والدینتان دایما به شما به خاطر استفاده طولانی از اینترنت و کامپیوتر غر می زنند، خسته اید؟ آیا در مورد اینکه چه میزان از وقت خود را در اینترنت می گذرانید به خانواده یا رییس خود دروغ می گویید؟

زمانی که در حال انجام فعالیت های اینترتی هستید، احساس سرخوشی می کنید. آیا از اینترنت به عنوان مفری برای احساس افسردگی، غم یا هیجان استفاده می کنید؟ آیا تا به حال تلاش کرده اید زمان استفاده از اینترنت را محدود کنید اما موفق نشده باشید؟


 

نشانه های اعتیاد به اینترنت //// در حال کارعلایم و نشانه های جسمی استفاده از اینترنت:

مچ درد و دست دردهای مزمن ؛
خشکی چشم و ضعف در بینایی ؛
کمر درد ، گردن درد و سردردهای جدی ؛
اختلال شدید خواب ؛
افزایش یا کاهش وزن غیرطبیعی .با توجه به شیوع روز افزونی که شبکه های اجتماعی و دسترسی آسانی که در غرب وجود دارد در ایران نیست ، به نظر می رسد که آمار این اختلال در حال افزایش است . درصد بیماران اعصاب و روان متاثر از این پدیده های جدید کم نیست و امار جهانی 25 درصد و آمار انجمن روان پزشکان ایران 33 درصد اعلام شده است . و طبیعتا این پدیده ها می توانند بستری برای تشدید اختلالات زمینه ای باشد . یعنی فردی که افسردگی و یا اظطراب دارد قابلیت استعداد ابتلا به این پدیده های اعتیادی هم به نوعی پیدا کند .