Gerdab.IR | گرداب

نگاه اپل به هند برای رشد مجدد

تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵

اپل که در ماه‌های اخیر با کاهش رشد درآمد مواجه شده قصد دارد با حضور پررنگ در برخی کشورهای در حال توسعه شرایط خود را بهبود ببخشد.

به گزارش گرداب به نقل از وال استریت، هدف اولیه اپل در این برنامه توسعه کشور چین بود و حالا این شرکت قصد دارد هند را به چین جدیدی برای خود مبدل کند. البته به نظر نمی رسد فرمول مورد استفاده اپل در چین در هند هم به همان شکل موفق باشد.

تیم کوک مدیر عامل اپل قصد دارد این هفته به هند سفر کند تا پیشنهادهای اپ برای بازگشایی تعدادی فروشگاه اپل و فروش گوشی های دست دوم را در این کشور مطرح کند. هند دومین بازار پررونق تلفن همراه در جهان است و حضور قدرتمندانه در آن برای اپل اهمیت فوق العاده ای دارد.

کوک قبلا بازار هند و چین را از جهات مختلف مشابه دانسته بود. زیرا هر دو کشور اقتصادهایی بزرگ و در حال توسعه دارند که رشد سریع آنها می تواند به نفع اپل تمام شود. مدیر عامل اپل ماه گذشته در این مورد گفته است: هند در نقطه ای قرار دارد که چین هفت تا ده سال قبل در آن قرار داشت.

البته سطح درآمد مردم هند در مقایسه با چین به میزان چشمگیری پایین تر است و آنان به خرید گوشی از اپراتورهای تلفن همراه نیز عادت ندارند و لذا شرکت های بزرگ مخابراتی نمی توانند به رشد فروش گوشی های ساخت اپل کمک کنند. بنابراین اپل باید به دنبال الگوهای بازاریابی دیگری در هند از جمله حضور گسترده در فروشگاه های زنجیره ای و محبوب باشد.

در برنامه سفر تیم کوک مدیر عامل اپل به هند دیدار با نارندرا مودی نخست وزیر این کشور هم گنجانده شده وباید منتظر ماند و دید این دیدار چه دستاوردهایی برای اپل خواهد داشت.