Gerdab.IR | گرداب

ورود شهرداری‌ها به حوزه اینترنت اشیا

تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۳۹۵

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آمادگی دارد با شهرداری‌ها پروژه‌ های مشترکی را در حوزه اینترنت اشیا و داده‌های عظیم برای توسعه هوشمندسازی شهرهای کشور تعریف کند.

به گزارش گرداب به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات، خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات اظهار کرد: طول عمر موضوعاتی مانند اینترنت اشیا و داده‌ های عظیم چندان زیاد نیست و این فرصت برای محققان، تولیدکنندگان، بازار و شرکت‌ های دانش بنیان فراهم است که نه تنها در این حوزه‌ ها منطبق با شرایط روز دنیا جلو بروند که حتی پیشتاز نیز باشیم.

وی، یکی از کاربردهای مهم و ملموس اینترنت اشیا و داده‌ های عظیم را در حوزه هوشمندسازی شهرها اعلام کرد و گفت: اکنون می‌توان بسیاری از خدمات شهری را در حوزه‌ های مختلف با استفاده از اینترنت اشیا به عنوان بازوی سخت‌افزاری و بحث داده‌های عظیم به عنوان بازوی نرم‌افزاری به صورت هوشمند ارائه کرد.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: لازمه این کار ایجاد یک هم‌افزایی میان بازیگران این حوزه از جمله شهرداری‌ها، پژوهشگران و بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان است که بنیان این کار در سال گذشته در همایش «زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند» گذاشته شد.

سلجوقی ادامه داد: دوره دوم این همایش بر روی کاربردهای این موضوع تمرکز خواهد یافت. اکنون شاهد استفاده از بخشی از کاربردهای شهر هوشمند در برخی از شهرهای کشور هستیم که می‌تواند این موضوع بسیار گسترده‌تر شود.

وی گفت: گروه‌های پژوهشی در پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت ارتباطات در حال کار بر روی اینترنت اشیا و داده‌های عظیم هستند و ما این آمادگی را داریم که پروژه‌های مشترکی را با شهرداری‌ها برای توسعه کاربردهای این فناوری‌ها در شهرهای هوشمند تعریف کنیم.