Gerdab.IR | گرداب

سهم استخراج بیت کوین از کل مصرف برق جهان

سهم استخراج بیت کوین از کل مصرف برق جهان
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۰

استخراج بیت کوین معادل حدود ۰.۵ درصد از کل مصرف انرژی جهان برق مصرف می‌کند و تقریبا هفت برابر کل مصرف انرژی سالانه گوگل است.

به گزارش گرداب، قیمت بیت کوین در سال گذشته تقریبا پنج برابر افزایش یافت و این رشد سریع قیمت به افزایش قابل توجه مصرف انرژی برای استخراج این رمزارز محبوب جهانی منتهی شده است. افراد بیشتری برای استخراج بیت کوین رقابت می‌کند و در نتیجه انرژی بیشتری مصرف می‌شود.

اندازه گیری دقیق میزان انرژی که در استخراج بیت کوین مصرف می‌شود، دشوار است، اما تحلیل جدید نیویورک تایمز به داده‌های مبهوت کننده‌ای در این باره دست یافته که به این ترتیب است:

استخراج بیت کوین سالانه حدود ۹۱ تراوات ساعت برق مصرف می‌کند.
این میزان مصرف سالانه برق از مصرف سالانه برق فنلاند که کشوری با ۵.۵ میلیون نفر جمعیت است، بیشتر است.

این میزان مصرف معادل ۰.۵ درصد از مصرف برق جهان است و نسبت به پنج سال پیش ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.

این میزان مصرف مشابه میزان برقی است که ایالت واشنگتن سالانه مصرف می‌کند و بیش از یک سوم مصرف سالانه برق توسط شهروندان آمریکا برای سرمایش است.

همچنین بیش از هفت برابر برقی است که فعالیت‌های جهانی گوگل سالانه مصرف می‌کنند.
با توجه به رشد چشمگیر قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر، پیش بینی این که مصرف برق این بخش همچنان رشد کند، دشوار نیست. بیت کوین اکنون حدود ۵۰ هزار دلار قیمت دارد که تقریبا پنج برابر سال گذشته است. در سال ۲۰۱۶ قیمت بیت کوین ۵۰۰ دلار بود.

با رقابت فزاینده، استخراج بیت کوین به صنعتی با ماشین‌های تخصصی، سرور‌ها و دیتاسنتر‌های عظیم نیازمند ظرفیت سرمایشی کافی برای جلوگیری از داغی بیش از حد دستگاه‌ها تبدیل شده است.

طبق گزارش روزنامه نیویورک تایمز، فرآیند استخراج بیت کوین هم پیچیده‌تر شده است. در سال ۲۰۱۱ یک رایانه رومیزی ساده می‌توانست به راحتی بیت کوین را استخراج کند، اما اکنون ۱۳ سال زمان می‌برد تا یک برق خانگی معمولی بتواند یک بیت کوین را استخراج کند.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، برای کسانی که بیت کوین و فضای رمزارز را دنبال می‌کنند، ارزیابی تاثیر محیط زیستی استخراج بیت کوین همواره دشوار بوده است. گفته می‌شود استخراج بیت کوین در قطعی‌های گسترده برق که اوایل امسال در ایران روی داد، نقش داشت. بیل گیتس در مارس هشدار داد بیت کوین برای محیط زیست خوب نیست و جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا مصرف انرژی بیت کوین را سرسام آور خوانده است.

منبع: ایرنا