Gerdab.IR | گرداب

آنچه باید درباره رمزارز‌ها بدانید

آنچه باید درباره رمزارز‌ها بدانید
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۴۰۰

سایر رمزارزها، چون اتریوم و سایر رمزارز‌ها بازار بهتری در ماه‌های اخیر داشته‌اند. زیرا، با بروز رسانی پروژه‌ها در جهت کاهش هزینه تراکنش و بهبود و تنوع قابلیت اجرای قرارداد‌های هوشمند روی آن‌ها، آینده آن‌ها رو به صعود پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش گرداب - یک کارشناس حوزه رمزارز ضمن بیان توصیه‌هایی به دولت درباره رمزارزها، گفت: در مقایسه با ۱۰ سال گذشته که بازار رمزارز‌ها قاعده و قوانین کمتری داشت، روند قاعده‌گذاری توسط دولت‌ها آغاز شده و این موضوع یکی از چالش‌های مهم اکوسیستم رمزارز‌ها در سال آینده است.

علیرضا شامخی اظهار کرد: یکی از روند‌های مهم اکوسیستم رمزارزها، ورود فعال‌تر دولت‌ها به قاعده‌گذاری در این بازار است. در آسیا کشور‌هایی مثل کره جنوبی و هند به قاعده‌گذاری و کنترل فعالیت کاربران در بازار رمزارز‌ها ورود کرده‌اند. به طور کلی، باید انتظار فضای سختگیرانه‌تری از حضور دولت‌ها در آینده نزدیک در این اکوسیستم داشته باشیم. نامعلوم بودن حجم قاعده‌گذاری در این بازار، یکی از چالش‌های مهم این اکوسیستم در سال آینده است.

وی افزود: در مورد روند قیمت بازار، بایستی بیت‌کوین را از سایر رمزارز‌ها جدا کرد. بازار بیت کوین با فشردگی همراه شده و تا سه ماه آینده نتواند سقف خوب و قابل مقایسه‌ای با سقف پیشین خود تشکیل دهد، شرایط بیت‌کوین برای ادامه فعالیت در بازار طی سال آینده سخت خواهد شد. از سوی دیگر، سایر رمزارزها، چون اتریوم و سایر رمزارز‌ها بازار بهتری در ماه‌های اخیر داشته‌اند. زیرا، با بروز رسانی پروژه‌ها در جهت کاهش هزینه تراکنش و بهبود و تنوع قابلیت اجرای قرارداد‌های هوشمند روی آن‌ها، آینده آن‌ها رو به صعود پیش‌بینی می‌شود.

این کارشناس حوزه رمزارز درباره ورود مردم به بازار رمزارز‌ها گفت: همانند همیشه تاکید می‌کنم که مردم با سرمایه بدون ریسک خود وارد این بازار شوند و از وارد کردن کل سرمایه یا فروش کالا‌های اساسی زندگی و وام گرفتن برای سرمایه گذاری در این حوزه اجتناب کنند. بازار رمزارز‌ها مانند هر بازار دیگری صعود و نزول دارد و از قضا یکی از پرریسک‌ترین بازار‌ها است. ضمنا با توجه به رونق بازار رمزارز‌ها برخی افراد مردم تشویق به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بدون پشتوانه فنی می‌کنند. به مردم توصیه می‌کنم تا سپیدنامه این پروژه‌ها را مطالعه کنند و از افراد متخصص کمک بگیرند.

شامخی به دولت توصیه کرد: متاسفانه مساله صدور مجوز صرافی رمزارزها، مدت‌ها است که مسکوت مانده است. ضروری است دولت به این موضوع ورود و تعیین تکلیف کند که چه شرایطی برای تایید صلاحیت برای تاسیس صرافی رمزارز مورد نیاز است. همچنین، در صنعت ماینینگ و استخراج رمزارز به دلیل سخت‌گیری‌های شدید راه برای ورود سرمایه‌گذاران داخلی بسته است. دولت از میزان این سخت‌گیری‌ها کم و از ظرفیت استخراج‌کنندگان رمزارز‌ها برای سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌ها بهره‌مند شود.

وی ادامه داد: مساله مهم دیگر، عدم تضعیف انجمن‌های صنفی نوپایی است که فعالان این حوزه تاسیس کرده‌اند. رمزارز‌ها و بلاکچین کسب‌وکار‌های جدیدی هستند و نمی‌توان آن‌ها را در قالب اصناف سنتی و حاضر در فضای فناوری اطلاعات کشور مدیریت کرد. متاسفانه، فعالیت‌هایی برای تضعیف این انجمن‌ها در ماه‌های اخیر صورت گرفته که این امر در بلند مدت ناامیدی را به فعالان حوزه بلاکچین مانند ماینر‌ها منتقل می‌کند.