Gerdab.IR | گرداب

فروش اطلاعات محرمانه به اف‌بی‌آی توسط مهندس هسته‌ای آمریکایی

فروش اطلاعات محرمانه به اف‌بی‌آی توسط مهندس هسته‌ای آمریکایی
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۴۰۰

یک مهندس هسته‌ای و همسرش در ویرجینای غربی به اتهام جاسوسی و فروش داده‌های محرمانه بازداشت شدند.

به گزارش گرداب - این زوج، اطلاعات محرمانه درباره طراحی‌های کشتی‌های جنگی را به مدت یک سال، به شخصی که فکر می‌کردند نماینده یک کشور خارجی باشد، می‌فروختند. اما این نماینده خارجی در واقع بازرس مخفی اداره تحقیقات فدرال آمریکا بود که این داده‌ها را از طریق ارز‌های دیجیتال خریداری می‌کرد.

جاناتان توبی و دیانا توبی در روز شنبه نهم اکتبر، توسط اف‌بی‌آی و سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی دستگیر شدند. دادگاه آن‌ها در روز سه شنبه دوازدهم اکتبر برگزار خواهد شد. جاناتان به عنوان مهندس هسته‌ای در برنامه پیشران هسته‌ای نیروی دریایی خدمت کرده و پیش‌تر از سوی وزارت دفاع آمریکا، مجوز فعالیت در برنامه‌های مربوط به امنیت ملی را دریافت کرده بود.

در ماه‌آوریل ۲۰۲۰، اف‌بی‌آی بعد از این که متوجه شد جاناتان بسته‌ای حاوی نمونه داده‌ها و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه برقراری ارتباط پنهان و خرید اطلاعات بیش‌تر فرستاده است، به او مشکوک شد.

در ماه ژوئن ۲۰۲۱، یک مامور مخفی از جاناتان نمونه داده‌ای را از طریق ارز دیجیتال به ارزش ده هزار دلار خریداری کرد. این زوج بدون ملاقات مستقیم، داده‌ها را در داخل یک کارت حافظه اس‌دی ذخیره کرده و در داخل یک ساندویچ کره بادام زمینی قرار می‌دادند.

برای دومین بار، اف‌بی‌آی از توبی خواست تا اطلاعات بیش‌تری درمورد زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا بدهد و قول داد که در عوض آن، هفتاد هزار دلار دیگر به او پرداخت خواهد کرد. در سومین قرار، اف‌بی‌آی این زوج را دستگیر کرد.

این اولین باری نیست که آژانس‌های فدرال آمریکا از ارز‌های دیجیتال برای تحقیق درباره فعالیت‌های مجرمانه استفاده می‌کنند. در ماه آگوست، وزارت خارجه آمریکا به افرادی که اطلاعات مهمی درباره مظنونان رده بالای تروریسم خارجی می‌دادند، از طریق ارز دیجیتال پاداش می‌داد.

منبع:
cointelegraph