Gerdab.IR | گرداب

طرح پرداخت حقوق با بیتکوین در مجلس برزیل

طرح پرداخت حقوق با بیتکوین در مجلس برزیل
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۰

احتمال تصویب طرحی برای پرداخت حقوق از طریق بیتکوین در مجلس برزیل کلید خورد.

به گزارش گرداب - پیش‌نویس طرحی در مجلس عوام برزیل ارائه شده است که برطبق آن کارگران می‌توانند حقوق خود را از طریق بیتکوین دریافت کنند. طراح این طرح، معاون مجلس برزیل لوئیزائو گولارت، دلیل این طرح را تکامل طبیعی پول معرفی کرده است. در این طرح آمده است:

«پول یکی از بزرگترین اختراعات در تاریخ انسانیت است. پول به ما اجازه داد که از یک جامعه با دادوستد بدوی تبدیل به یک جامعه به شدت پیچیده و مولد تبدیل شویم».

بیتکوین در این نگاه تکامل طبیعی پول است. در حالی که همه انواع و شکل‌های سابق پول در خصائصی دچار نقص بودند، مثل قسمت‌پذیری، تداوم، کمیابی و محدودیت خرید و فروش در زمان و مکان و ...، اما بیتکوین پارادایم جدیدی در تاریخ پول ایجاد کرده است. طراح این طرح نوشته است:

«در اوج بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، ساتوشی ناکوتو در وایت‌پیپر بیتکوین یک «سامانه مالی دیجیتال» که نیاز به اعتماد به یک نهاد مالی ندارد را مطرح کرد. پیشنهاد ما همسو با این پیشرفت این است که امکان این را به کارگر بدهیم که بتواند به‌طور داوطلبانه بخشی از درآمد خود را از طریق هر رمزارزی در بازار‌های مالی دریافت کند».

برزیل اخیراً در زمینه بیتکوین در صدر اخبار بوده است. لایحه جدید در این کشور که به دنبال قانونی کردن بیتکوین و رمزارز در این کشور بوده است و افزون بر آن وضع کردن قوانین سخت‌گیرانه‌تر برای کسب‌وکار‌ها در فراهم کردن خدمات مرتبط با این حوزه، به اشتباه به عنوان قدمی در تبدیل کردن بیتکوین در برزیل به یک مسئله قانونی فهمیده شد.

در مجموع برزیلی‌ها بسیار به بیتکوین روی آورده‌اند و بازار رمزارز‌ها در سال‌های اخیر شاهد فعالیت بسیار بیشتری نسبت به بازار سهام بوده است.

اما این لایحه صرفاً یک پیش‌نویس است و در روز‌های اخیر به مجلس عرضه شده است. نمایندگان باید درباره این که آیا آن را به رای بگذارند، به بحث بنشینند و همچنین این احتمال دارد که این قانون هیچ‌گاه عملی نشود. در هر صورت از این لایحه که به تازگی عرضه شده است اطلاعات بیشتری در هفته‌های آینده به دست ما خواهد رسید.