Gerdab.IR | گرداب

پیش‌بینی درآمد ۱۸۹ میلیارد دلاری دنیا از بازی‌های رایانه‌ای در ۲۰۲۲

پیش‌بینی درآمد ۱۸۹ میلیارد دلاری دنیا از بازی‌های رایانه‌ای در ۲۰۲۲
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۰

پیش‌بینی درآمد ۱۸۹ میلیارد دلاری دنیا از بازی‌های رایانه‌ای در ۲۰۲۲ میانگین دستمزاد فعالان بازی‌های رایانه‌ای در شمال و غرب اروپا در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۹۰۰۰ یورو است که بیشترین درآمد در اروپا در این صنعت را شامل می‌شود.

به گزارش گرداب - صنعت بازی‌های رایانه‌ای از صنایع پردرآمد در اقتصاد فضای مجازی در دنیا محسوب می‌شود. براساس آمار‌های ارائه شده درآمد بازی‌های رایانه‌ای در سال ۲۰۲۲ در دنیا بیش از ۱۸۹ میلیارد دلار پیش بینی شده است.

هم اکنون کشور‌های چین، آمریکا و ژاپن، در صدر کشور‌های دارای بیشترین گردش مالی و درآمد در صنعت بازی قرار دارند، به‌طوری که درآمد چین از بازی در سال‌۲۰۲۱ رقم ۳/ ۴۹ میلیارد دلار بوده است و پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال ۲۰۲۵ به ۲/ ۷۱ میلیارد دلار برسد. در این گزارش به مقایسه حقوق، دستمزد‌های و رضایتمندی بازیگران و فعالان صنعت بازی‌های رایانه‌ای در بعضی از کشور‌های اروپایی در سال ۲۰۲۱ می‌پردازیم:

انگلستان:

میانگین درآمد در حوزه بازی‌های رایانه‌ای در انگلستان به ۴۲۰۰۰ پوند می‌رسد که این میزان تقریبا با درآمد سالیانه در اروپای شمالی/ غربی برابر می‌باشد.

بیشترین درآمد به مدیران ارشدی که بیش از ۵ نفر را مدیریت می‌کنند، تعلق می‌گیرد. در رده‌های ارشد میانگین دستمزد مردان بالاتر از زنان است، با این حال در رده‌های تازه‌کار و نیمه حرفه‌ای زنان به طور میانگین حقوق بیشتری دریافت می‌‎کنند.

اگرچه در این دوره شاهد افزایش مزایای شغلی از جمله مستمری بازنشستگی، امتیازات و آموزش‌های مرتبط با زمینه‎‌ی فعالیت و … نسبت به سال ۲۰۱۹ بوده‌ایم با این حال تنها ۳۵‌% از افراد به طور قطع از وضعیت شغلی خود رضایت کامل داشته و به فکر تغییر موقعیت نبوده‌اند، ۶۵‎% از فعالان این حوزه بنابر دلایل مختلف در پی فرصت‎‌های شغلی به مراتب بهتری هستند

پیش‌بینی درآمد ۱۸۹ میلیارد دلاری دنیا از بازی‌های رایانه‌ای در ۲۰۲۲

شمال و غرب اروپا:

میانگین درآمد در این صنعت در شمال و غرب اروپا حدود ۴۹۰۰۰ یورو است که کشور‌های نوردیک نسبت به سایر کشور‌های این منطقه از دستمزد بالاتری برخوردار هستند. به تبع در حالی که تنها ۱۷‎% از افراد در مناطق نوردیک در جستجوی موقعیت‌های شغلی جدید و مناسب‌تری هستند، ۳۶‎% از افراد در فرانسه به دنبال فرصت‌های شغلی متفاوت است.

در کشور‌های این ناحیه نیز بیشترین درآمد مربوط به مدیران ارشد است، و بیشترین جهش در میزان حقوق دریافتی مربوط به ارتقاء سطح در این موقعیت شغلی [مدیریت]است، نکته قابل توجه دیگر در این حوزه پایین بودن میزان حقوق زنان تقریبا در تمامی سطوح کاری از مردان هم‌رده‎ی خود است.

جنوب و شرق اروپا:

میانگین حقوق در کشور‌های این منطقه ۳۶۰۰۰ یورو است. طبق داده‌های موجود در سطح جهانی، اغلب شاغلین در این حوزه ترجیح دادند تا پیشنهادات شغلی جدید را در راستای باقی ماندن در سمت فعلی خود و به پایان بردن پروژه رد کنند، اما در اروپای جنوبی و شرقی ۱۸ ٪ از پیشنهادات شغلی به علت پایین بودن حقوق پیشنهادی با پاسخ منفی مواجه شده است.

نسبت افرادی که قصد تغییر شغل در سال ۲۰۲۱ را دارند، بسته به مدت زمانی که شخص در شرکت فعلی مشغول به کار بوده، بسیار متفاوت است، تقریبا همه کسانی که کمتر از یک سال در شرکت کنونی خود مشغول کار بوده‌اند، اظهار داشتند که به طور قطع و یا به طور بالقوه به دنبال تغییر شغل در سال جاری هستند.

افرادی که در اروپای شرقی و کانادا بازی‌های کنسولی می‌سازند، نسبت به سایر پلتفرم‌ها بیشترین دستمزد را دریافت می‌کنند، اما افرادی که در حوزه تولید بازی‌های موبایل در ایالات متحده، اروپای شمالی، اروپای غربی، انگلستان و اروپای جنوبی مشغول به فعالیت هستند، به طور متوسط حقوق و دستمزد بیشتری نسبت به سایر پلتفرم‌ها دریافت می‌کنند.

به طور کلی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای در اروپا، متوسط حقوق زنان در تمام سطوح ارشد کمتر از همتایان مردشان بود، با افزایش سابقه نیز این شکاف بیشتر شده است. متوسط سرانه حقوق برای مردان ۴۴۰۰۰ یورو و برای زنان ۳۳۰۰۰ یورو است (سالانه، ناخالص). در اروپای شرقی بیشترین فاصله میان حقوق و دستمزد زنان و مردان وجود دارد (حقوق زنان ۲۸ ٪ کمتر است).

پیش‌بینی درآمد ۱۸۹ میلیارد دلاری دنیا از بازی‌های رایانه‌ای در ۲۰۲۲

حقوق دریافتی هنرمندان بازی‌های رایانه‌ای

میانگین حقوق دریافتی هنرمندان فعال در حوزه بازی ۳۹۰۰۰ پوند است؛ حقوق و دستمزد افرادی که از مایا به جای تری‌دی مکس استفاده می‌کنند به طور متوسط بیشتر بوده، اگرچه افرادی که می‌توانند از هر دو نرم‌افزار به صورت حرفه‌ای استفاده کنند بیش سایر افراد توانایی کسب درآمد به مراتب بیشتری دارند. درآمد هنرمندان فنی در مقایسه با سایر هنرمندان در صنعت بازی بیشتر است، اگرچه در سطح Senior و Lead هنرمندان VFX با سطح دستمزد گروه مذکور یکسان بوده یا از آن فراتر می‌رود.