Gerdab.IR | گرداب

هشدار بانک استرالیایی درباره خرید بی‌رویه ارز دیجیتال

هشدار بانک استرالیایی درباره خرید بی‌رویه ارز دیجیتال
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۰

بانک رزرو (Reserve) استرالیا به سرمایه‌گذاران هشدار داده است که اگر قانون‌گذاران وارد عمل شوند، سفته بازی‌های بی‌رویه در رمزارز‌ها به زودی پایان خواهد یافت.

به گزارش گرداب - بانک رزرو استرالیا به سرمایه‌گذاران استرالیایی در رابطه با سفته بازی در رمزارز‌ها هشدار داده است. در سخنرانی روز پنجشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر ۲۰۲۱)، تونی ریچاردز که مدیر بخش پرداختی بانک رزرو استرالیا است به انجمن خزانه‌داری شرکتی استرالیا، خلاصه‌ای از فناوری دفتر کل توزیع شده، دارایی‌های رمزارزی، استیبل کوین‌ها و ارز‌های دیجیتال ملی را ارائه کرد.

او به تضمینی نبودن اعتبار و رشد رمزارز‌ها در سال ۲۰۲۱ اشاره‌ای کرد و گفت: «به رشد اخیر در بازار رمزارز‌ها نمی‌توان اعتماد کرد، زیرا رمزارز دوج کوین (Dogecoin) که در اواخر سال ۲۰۱۳ فقط به عنوان ابزار شوخی و سرگرمی افراد معرفی شده بود، در ماه ژوئن ۲۰۲۱ دارای ارزش بازاری حدود ۸۸ میلیارد دلار بود.

توکن شیبا اینو (Shiba Inu) هم که عملا هیچ کاربردی ندارد، در حال حاضر، نهمین رمزارز بزرگ با ارزش بازاری حدود ۲۶ میلیارد دلار است».

ریچاردز در ادامه اظهار داشت که علاقه عمومی افراد به رمزارز‌ها در سال ۲۰۲۱ بی‌شک به دلیل اینفلوئنسر‌ها و توییت‌های افراد مشهور بوده است.

او گفت: «برخی از نظرسنجی‌ها ادعا کرده‌اند که ۲۰% از استرالیایی‌ها رمزارز خریداری کرده‌اند و یکی از نظرسنجی‌ها ادعا کرده بود که ۵% از آن‌ها، دوج کوین خریداری کرده‌اند. به نظر من این آمار تا حدودی غیرقابل قبول است».

هشدار بانک استرالیایی درباره خرید بی‌رویه ارز دیجیتال

به نظر ریچاردز، سه حالت وجود دارد که در آن‌ها، سفته بازی‌های فعلی به ضرر سرمایه‌گذاران خواهد شد؛ در حالت اول، سرمایه‌گذاران ممکن است به زودی متوجه این قضیه شوند که گوش دادن به هشدار‌های قانون‌گذاران بهتر از تحت تأثیر قرار گرفتن با حرف‌های دیگران است.

در حالت دوم، دولت‌ها در سراسر جهان ممکن است تصمیم به تعطیلی بخش‌هایی بگیرند که انرژی زیادی مصرف می‌کند مانند بیتکوین. در حالت آخر، مقامات مالیاتی ممکن است تصمیم به حذف مزیت ناشناس بودن رمزارز‌ها بگیرند تا جرائم مالی کم‌تر اتفاق بیفتند.

استیو والاس، مدیرعامل شرکت استرالیا بلاکچین (BA)، اظهارات مربوط به سفته بازی که ریچاردز به آن اشاره کرده بود را رد کرد و اعلام کرد که بعضی از قانون‌گذاران بی‌جهت روی سفته بازی تمرکز دارند. با این دیدگاه، آن‌ها زیرساخت‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده است را نادیده می‌گیرند.

سناتور اندرو براگ که طرفدار رمزارز‌ها و خواستار ایجاد قوانین نظارتی در بازار ارز‌های دیجیتال است نیز گفت که بیانیه بانک رزرو استرالیا درباره رمزارز‌ها کوته‌بینانه است. در حالی که این فناوری می‌تواند مزایای زیادی برای اقتصاد کشور داشته باشد.

منبع:
Cointelegraph