Gerdab.IR | گرداب

لایحه ارز‌های دیجیتال در مجلس برزیل

لایحه ارز‌های دیجیتال در مجلس برزیل
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۴۰۰

مجلس نمایندگان برزیل، لایحه جدید مربوط به رمزارز‌ها را تصویب کرد. این لایحه مقرراتی را برای معاملات ارز مجازی تعیین می‌کند.

به گزارش گرداب - هفته گذشته، نمایندگان کنگره برزیل لایحه جدید مربوط به ارز‌های دیجیتال را تصویب کردند و اکنون در انتظار بررسی و تصویب مجلس سنا هستند. در صورت تصویب شدن این لایحه، یک نهاد مرکزی (ظاهرا بانک مرکزی برزیل) کلیه جرائم مربوط به ارز دیجیتال را تنظیم و بررسی می‌کند و مجازات مرتبط با هر جرم را تعیین می‌کند.

نمایندگان کنگره برزیل، لایحه پیشنهادی جدیدی که به دنبال شفاف‌سازی مقررات مربوط به ارز دیجیتال در این کشور است را تصویب کردند. این پروژه که به عنوان لایحه ۱۵/۲۳۰۳ شناخته می‌شود و نماینده اورئو ریبیرو آن را پیشنهاد داده است، مقرراتی را برای معاملات ارز مجازی تعیین می‌کند. به یک نهاد مرکزی برای نظارت بر کلیه عملیات مبتنی بر ارز دیجیتال نیاز است که این نهاد را دولت انتخاب خواهد کرد.

این لایحه هم اکنون به مجلس سنا برای بررسی ارسال شده تا تصمیم‌گیری نهایی برای تبدیل آن به قانون گرفته شود.

در این مقررات به رمزارز‌ها اشاره نشده و در عوض از اصطلاح ارز‌های مجازی استفاده می‌شود. با این حال این پروژه تأثیری روی ارز ملی (واقعی)، سایر ارز‌های بین‌المللی یا امتیاز‌هایی که برخی شرکت‌ها به کمپین‌های تبلیغاتی می‌دهند، نمی‌گذارد.

هم‌چنین این لایحه شامل مجازات‌های خاصی برای جرائم مرتبط با رمزارز و مجازات جدیدی برای صرافی‌ها یا طرف‌هایی است که به طور غیرقانونی پورتفولیوی ارز‌های دیجیتال را از سوی اشخاص ثالث مدیریت می‌کنند.

لایحه ارز‌های دیجیتال در مجلس برزیل

این جرائم در دسته اختلاس قرار می‌گیرد و مجازات آن چهار تا هشت سال حبس و جزای نقدی است. با این که فعلا در حال تصمیم‌گیری برای انتخاب یک تنظیم‌کننده مرکزی هستند، به دلایل قانونی نمی‌توان نام نهاد مربوطه را مشخص کرد. با این حال، نماینده اکسپدیتو نتو اظهار داشت که به احتمال زیاد این نهاد، بانک مرکزی کشور باشد.

در صورت تأیید، برزیل جزء گروهی از کشور‌های آمریکای لاتین خواهد بود که قوانین خاصی را برای دارایی‌های دیجیتال تنظیم کرده که متفاوت از سایر دارایی‌های مشابه است.

یکی دیگر از این کشور‌ها، السالوادور است که اخیرا قانونی تصویب کرده که طبق آن بیت کوین ارز قانونی این کشور به شمار می‌رود. پاراگوئه نیز گام‌هایی در این راستا برداشته و لایحه‌ای را در ماه ژوئیه ۲۰۲۱ برای تنظیم مقررات ارز دیجیتال ارائه کرده است.

با این حال هدف این لایحه ایجاد مقررات و تنظیم تراکنش‌های مربوط به ارز دیجیتال است و بیت کوین به عنوان یک ارز شناخته نمی‌شود بلکه بیش‌تر یک کالا در نظر گرفته شده است.
منبع:
news.bitcoin