Gerdab.IR | گرداب

فعالیت ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور

فعالیت ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور
تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۴۰۰

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای فعالیت‌های خود در عرصه فناوری‌های نوظهور، باعث شکل‌گیری ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان شده است.

به گزارش گرداب، به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران برای توسعه همه‌جانبه علمی خود نیازمند این است که از همه ظرفیت‌های دانشی و تخصصی موجود در کشور به خوبی بهره ببرد و زنجیره ارزش حوزه‌های فناوری را کامل کند.

همین هدف هم تا امروز شناسایی بیش از ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان را به دنبال داشته است که ۱ هزار و ۵۳۸ عدد از آن‌ها در زمینه فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزار‌های رایانه‌ای فعالیت می‌کنند. شرکت‌هایی که با تولید محصولات و ارائه خدمات خود، بازار این حوزه فناورانه و کاربردی در کشور را گسترش داده‌اند و نیاز بازار داخلی را تأمین کرده‌اند. این محصولات با فناوری‌های بومی و منطبق با نیاز کشور و کاربران تولید شده‌اند.

در این میان ۱۵۲ شرکت دانش‌بنیان نوع ۱، ۱۳۷۵ شرکت دانش بنیان نوع ۲ و ۱۱ شرکت دانش بنیان نوع ۳ همت کرده‌اند و با تولید محصولاتی، چون «نقشه بزرگ مقیاس شهری»، «نظارت هوشمند بر ساخت و سازها»، «اسکن سه بعدی شهرها»، «مکانیزاسیون دفاتر بیمه‌ای (کارگزاری و نمایندگی)»، «راه‌کار‌های نوین شبکه و مخابرات»، «بهینه کردن مصرف انرژی خدمات اینترنت و توزیع اینترنت و خدمات انتقال داده»، «صادرات و واردات خدمات فنی و مهندسی»، «مطالعه، طراحی، ساخت، تولید و پشتیبانی سیستم‌های الکترونیکی»، «روباتیک و ماشین آلات صنعتی و غیر صنعتی» و «تولید نرم‌افزار غیر رسانه‌ای» توسعه این حوزه‌های فناورانه را سرعت بخشیدند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ذیل پلتفرم «شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان»، خدمات حمایتی به این مجموعه‌ها ارائه می‌کند.

منبع: ایلنا