Gerdab.IR | گرداب

۴ طرح جدید برای گسترش قلمرو هوش مصنوعی کشور

۴ طرح جدید برای گسترش قلمرو هوش مصنوعی کشور
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۱

حوزه هوش مصنوعی در کشور با اجرای پروژه‌های جدید و با فراهم شدن امکاناتی که تاکنون موجود نبوده، گسترش می‌یابد.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سرعت بی‌محابای هوش مصنوعی در سراسر جهان و دسترسی‌های فراوانی که این امکان به بشر می‌دهد، سبب شده تا فناوران کشور‌های مختلف، همواره در تلاش برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های پیدا و پنهان این فناوری نوظهور باشند.

در همین زمینه، ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در سال گذشته، به بررسی و ارزیابی طرح‌ها و پروژه‌های زمینه هوش مصنوعی در کارگروه مربوطه که برای آن‌ها تسهیلات در نظر گرفته شده بود، پرداخت.

طبق این تعریف، ۴ طرح از ۴ شرکت، در مراحل مختلف فعالیت قرار دارند.

بهین‌سازان فرایند امین

طرح این شرکت در زمینه توسعه سامانه فرآیندکاوی برای قوه قضاییه است. پیش‌پرداخت این طرح پرداخت شده و هم‌اکنون کارشناسان در حال بررسی فاز اول پروژه هستند.

بادبان

در این طرح، حمایت از ایجاد یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه هوشمندسازی مزارع میگو و بازاریابی آن مدنظر قرار گرفته است. هم‌اکنون فاز دوم این طرح مورد تائید قرار گرفته و فعالان، در حال انجام فاز نهایی آن هستند.

راهکار پردازش ژرف

این طرح به توسعه ابزار‌ها و خدمات حوزه هوش مصنوعی در ایجاد ابزار خواهد پرداخت. در این زمینه، پلتفرم دسته‌بندی تصاویر و متون با استفاده از یادگیری ماشینی بدون نیاز به تخصص برای کاربر مبتدی مورد توجه خواهد بود. این طرح با تایید فاز نهایی، در انتظار دریافت فاز نهایی تسیهلات قرار دارد.

عصرگویش پرداز

این طرح، یک ماژول بازشناسی گفتار محاوره‌ای فارسی است. این دستاورد، امکان تبدیل گفتار محاوره‌ای به متن با به‌کارگیری از شبکه‌های ژرف برای مدل‌سازی گفتار محاوره‌ای فارسی را فراهم می‌آورد که هم‌اکنون در مرحله تایید فاز اول قرار دارد.