Gerdab.IR | گرداب

دایرکتوری تجاری مراکز داده آماده بهره‌برداری شد

دایرکتوری تجاری مراکز داده آماده بهره‌برداری شد
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

امکان ثبت اطلاعات اشخاص حقیقی و مشاوران سازمان نصر و فعال در حوزه مراکز داده به عنوان مرجعی برای توسعه کسب‌وکار مشاوران و آشنایی بیشتر سازمان‌ها با متخصصان با رونمایی از دایرکتوری تجاری مراکز داده امکان‌پذیر شد.

به گزارش گرداب، محمد آذری، رئیس کمیسیون زیرساخت مراکزداده، گفت: در ادامه فعالیت‌های دوره قبل کمیسیون، پس از تشکیل دوره دوم کمیسیون زیرساخت مراکزداده در آبان ۱۴۰۰، موضوع ایجاد دایرکتوری تجاری مراکز داده به عنوان یکی از فعالیت‌های مهم و ضروری شناسایی شد و در دستور کار کارگروه ویژه قرار گرفت.

او افزود: امیدواریم با مشارکت تامین‌کنندگان تجهیزات و ارائه‌دهندگان خدمات در ثبت صحیح و کامل اطلاعات در این دایرکتوری، از طریق ارائه اطلاعات طبقه‌بندی‌شده بنا بر نیاز مخاطبان، شرایط مناسبی برای دسترسی و انتخاب بهینه مشتریان فراهم شود.

به گفته آذری، صنعت مراکزداده از ترکیب بیش از ۱۲ صنعت تشکیل شده و گستردگی و تنوع قابل توجهی در حوزه تامین‌کنندگان تجهیزات و خدمات در این حوزه وجود دارد. این ویژگی پیچیدگی فرایند شناسایی و انتخاب تامین‌کنندگان و پیمانکاران این حوزه را برای کارفرمایان ایجاد می‌کند تا آنجا که در گذشته درخواست‌های مکرری از سازمان‌ها و کارفرمایان خصوصی و دولتی برای دریافت فهرست شرکت‌های فعال در بخش‌‏های مختلف به کمیسیون ارجاع شده است.

شناسایی معیار‌های اصلی برای جست‌وجو در دایرکتوری تجاری
محمد حسن گلستانه، عضو هیات مدیره و عضو کمیسیون زیرساخت مراکزداده سازمان نظام صنفی رایانه‎ای استان تهران، نیز با اشاره به اینکه به منظور انجام فعالیت طراحی و ایجاد دایرکتوری تجاری مراکزداده کارگروه ویژه‌ای تشکیل شده است گفت: اولین اقدام تعریف‌شده در این خصوص موضوع دسته‌بندی اطلاعات گسترده این حوزه در سطوح رسته، رده و شاخه بود. این فعالیت در اواخر دوره اول کمیسیون مراکزداده آغاز شد و پس از تکمیل و جمع‌بندی در جلسات آغازین این دوره کمیسیون، به کارگروه ویژه تشکیل‌شده به منظور ایجاد دایرکتوری تجاری ارجاع شد.

عضو هیات مدیره و عضو کمیسیون زیرساخت مراکزداده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران توضیح داد: برای سهولت در جست‌وجو و طبقه‌بندی اطلاعات سعی بر این بوده است تا شرکت‌ها در زمان ثبت‌نام نسبت به مشخص کردن زمینه فعالیت خود بر اساس پارامتر‌هایی از جمله رتبه شورا، ماهیت حقیقی یا حقوقی، عضویت در کمیسیون‌های مرتبط، گواهینامه‌های نظام صنفی، افتا، و پدافند غیرعامل اقدام کنند تا بعد از ثبت اطلاعات و بررسی آن، ذی‌نفعان به سرعت به اطلاعات مورد نیاز بر اساس فیلتر‌های تعبیه‌شده دسترسی پیدا کنند.

او ادامه داد: از دیگر امکانات دایرکتوری تجاری، امکان ثبت اطلاعات اشخاص حقیقی و مشاوران سازمان نصر و فعال در حوزه مراکز داده به عنوان مرجعی برای توسعه کسب‌وکار مشاوران و آشنایی بیشتر سازمان‌ها با متخصصان این حوزه است.

دایرکتوری تجاری مراکز داده آماده بهره‌برداری شد
گلستانه گفت: علاوه بر موارد فوق بر اساس نیاز صنعت و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده یکی از اهداف راه‌اندازی دایرکتوری فوق ایجاد مرجعی برای اطلاع‌رسانی اخبار این حوزه و شرکت‌های فعال است که امیدواریم گامی کوچک در ارتقای دانش در حوزه مراکز داده باشد.

او در پایان با اشاره به اینکه در این مرحله ثبت‌نام و استفاده از خدمات این وب‏گاه رایگان است گفت: از کلیه تامین‌کنندگان تجهیزات و خدمات رشته‌ای در حوزه مراکز داده، پیمانکاران طرح و ساخت (EPC)، پیمانکاران پشتیبانی و نگهداری و همچنین مشاوران حقوقی و حقیقی فعال در این حوزه دعوت می‌کنیم با مراجعه به وب‏گاه dcdirecroty.ir و ثبت‌نام در آن، نسبت به تکمیل پروفایل و ثبت کامل اطلاعات مورد نیاز اقدام کنند.