Gerdab.IR | گرداب

هم‌قدم با زائرین حسینی؛ با نرم‌افزار جامع اربعین آشنا شوید

هم‌قدم با زائرین حسینی؛ با نرم‌افزار جامع اربعین آشنا شوید
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۴۰۱

نرم‌افزار جامع اربعین، پلتفرمی برای دسترسی زائران ایرانی به نقشه، مجموعه صوتی و تصویری، خاطره نویسی و ... است.

به گزارش گرداب، پیاده‌روی اربعین یکی از مهم‌ترین مراسمات شیعیان جهان به شمار می‌رود. با نزدیک‌شدن ایام سوگواری اربعین حسینی خیل عظیم دوستداران و ارادتمندان آن حضرت در این مراسم شرکت کرده و به سمت کربلا عازم می‌شوند. یکی ازمهمترین دغدغه و مشکلات زائران پس از خروج از مرز‌های کشور، عدم دسترسی و یا گران بودن ابزار‌های ارتباط جمعی است.

اپلیکیشن‌های مختلفی سعی کردند که در این حوزه با ارائه‌ی سرویس‌های مختلف خدمات گوناگون و کاربردی ارائه دهند؛ یکی از این اپلیکیشن‌ها نرم‌افزار جامع اربعین است. سامانه جامع اربعین حاصل ساعت‌ها تلاش جمعی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف است.

درصورت استفاده از این نرم افزار می‌توان به نقشه کامل شهر‌های نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و ... به صورت آفلاین دسترسی کامل داشته باشید که یکی از مهمترین ویژگی‌های آن به حساب می‌آید.

از قابلیت‌های دیگر این برنامه می‌توان به مشاهده و به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی همسفرانتان با استفاده از GPS تلفن‌همراه برروی نقشه اشاره کرد. برای دسترسی به قابلیت‌های مذکور و همچنین امکانات دیگر باید ابتدا در آن عضو شوید. نصب شدن برروی هردو سیستم عامل اندروید و ios از ویژگی‌های مثبت این اپلیکیشن به شمار می‌رود.

البته قابل ذکر است که کاربران سیستم عامل ios برای استفاده از این برنامه باید آن را از آپ استور‌های ایرانی مانند سیبچه دریافت کنند.

پس از نصب و ورود به صفحه اصلی آیتم‌های مختلفی نظیر خاطره، ادعیه، پیش از سفر، نقشه، زائریاب و ... را مشاهده خواهید کرد. آیتم پیش از سفر یکی از قابلیت‌های کاربردی این نرم‌افزار است در این بخش در قسمت کوله پشتی اطلاعاتی جامع از تمام ملزومات سفر از جمله نیازمندی‌های زائران در طی پیاده روی، هزینه‌های سفر و اطلاعات پزشکی در اختیار کاربران خود قرار داده است.

اپلیکیشن جامع اربعین امکان باخبرشدن زائران از جدیدترین اخبار اربعین را برای کاربران خود فراهم می‌آورد. همچنین مجموعه کاملی از ادعیه اماکن متبرکه همراه با فایل صوتی و سخنرانی، عزاداری و مداحی در دسترس زائرین قرار دارد. یکی‌دیگر از قابلیت‌های جالب این نرم‌افزار مرتبط به آیتم خاطره‌نویسی آن است. زائران می‌توانند خاطرات خود را در طول سفر یادداشت کرده و با سایر کاربران به اشتراک بگذارند که در آخر به خاطره‌های برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

 

هم‌قدم با زائرین حسینی؛ با نرم‌افزار جامع اربعین آشنا شوید

 

به طور خلاصه ویژگی‌های مهم نرم افزار اربعین عبارتند از:
۱. نقشه آفلاین شهر‌های زیارتی
۲. جستجوی نقاط اعم از اماکن متبرکه، هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز درمانی و ... به صورت آفلاین
۳. در صورت دسترسی به اینترنت ارتباط پیامی با دیگر زوار
۴. مجموعه صوتی و تصویری (سخنرانی، زیارت، روضه، مداحی و ...)
۵. دستیار کوله پشتی و مطلع شدن از ملزومات سفر
۶. دستیار مکالمات عربی برای تسهیل مکالمات زائران در کشور عراق
۷. خاطره نویسی و اشتراک گذاری آن با دیگر کاربران

از دیگر ویژگی‌های تازه‌ی این اپلیکیشن می‌توان به قابلیت معرفی موکب‌ها، فروشگاه‌ها، گاراژها، و بهبود بخش‌های اخبار و دستیار مکالمات عربی اشاره کرد.

بعضی از زائرین در طول مسیر پیاده‌روی به علت شرایط جوی کشور عراق یا دلایل دیگر ممکن است به مراکز درمانی نیاز پیدا کنند یکی از مهمترین ویژگی‌های مثبت این اپلیکیشن نشان دادن مرکز‌های درمانی برروی نقشه است تا زائرین در صورت نیاز به آن مراجعه کنند.

همچنین ممکن است شما موکب خاصی را مدنظر داشته باشید این نرم افزار برای کاربران خود این امکان را فراهم آورده تا بتوانند نام و موقعیت مکانی موکب‌ها را برروی نقشه مشاهده کنند.


یکی از نیاز‌های روزمره انسان‌ها گفتگو کردن است و بعضی از زوار زبان عربی را به خوبی متوجه نمیشوند و به آن مسلط نیستند این برنامه به کاربران این قابلیت را ارائه می‌دهد که با کمک آیتم مکالمات عربی بتوانند در کشور عراق به راحتی منظور خود را به شهروند عراقی منتقل کنند.