Gerdab.IR | گرداب

تحقیقات اروپا از افشای اطلاعات ۵ میلیون کاربر توئیتر

تحقیقات اروپا از افشای اطلاعات ۵ میلیون کاربر توئیتر
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۴۰۱

دیده‌بان حریم خصوصی اتحادیه اروپا تحقیقاتی را درباره گزارش‌های مربوط به رخنه اطلاعاتی و به خطر افتادن اطلاعات شخصی بیش از پنج میلیون کاربر توئیتر در سال میلادی گذشته، آغاز کرد که ریسک جریمه سنگین را برای این شرکت شبکه اجتماعی به دنبال دارد.

به گزارش گرداب، کمیسیون حفاظت از دیتای ایرلند اعلام کرد تصمیم گرفته است تحقیقات را درباره گزارش‌های مربوط به نشت یک یا چند دیتابیس از اطلاعات شخصی کاربران توئیتر و دسترس‌پذیر‌شدن آن‌ها در اینترنت، آغاز کند.

این آژانس اعلام کرد: این دیتابیس‌ها حاوی اطلاعات حدود ۵.۴ میلیون کاربر توئیتر در سراسر جهان بوده و حاوی آی‌دی توئیتر، نشانی ایمیل یا شماره تلفن کاربران این شبکه اجتماعی هستند.

این نهاد ایرلندی اعلام کرد پس از گفتگو با توئیتر درباره این موضوع، به نظر رسید که یک یا چند تمهید مقررات حفاظت از دیتای عمومی اتحادیه اروپا ممکن است توسط این شرکت آمریکایی نقض شده باشد. کمیسیون حفاظت از دیتای ایرلند، مسئول نظارت بر شماری از بزرگترین شرکت‌های فناوری آمریکایی است که پایگاه خود در اتحادیه اروپا را در این کشور دایر کرده‌اند. تحت قانون اتحادیه اروپا، این دیده‌بان اختیار آن را دارد که جریمه‌ای معادل چهار درصد از فروش سالانه یک شرکت صادر کند.

تفحص جهانی از توئیتر پس از خرید ۴۴ میلیارد دلاری این شرکت توسط ایلان ماسک، اوج پیدا کرده است. اگرچه رخنه اطلاعاتی مشکوک در توئیتر پیش از خرید این پلتفرم شبکه اجتماعی توسط این میلیاردر اتفاق افتاده، اما حذف مناصب مهم مربوط به کنترل پایبندی بر مقررات، نگرانی‌هایی را نسبت به توانایی این شرکت شبکه اجتماعی برای حفاظت از دیتای کاربران برانگیخته است.

اروپا در درخواست از توئیتر برای رعایت خواسته‌های رگولاتوری، تعلل نکرده و چند ساعت پس از نهایی شدن قرارداد ایلان ماسک برای خرید توئیتر، تیه‌ری برتون، کمیسیونر اروپایی به مالک جدید این شرکت هشداری ارسال کرد و خواستار پایبندی توئیتر به مقررات این بلوک شد.

از اواخر اکتبر که ایلان ماسک، مالک توئیتر شد، این مقام اروپایی هشدار داد توئیتر پس از کاهش چشمگیر شمار کارکنانش، در معرض ریسک ورشکستگی و فضای کاری دشوار قرار دارد. در کمتر از دو ماه پس از حضور ایلان ماسک، مالک میلیاردر این شرکت، آگهی دهندگان را فراری داده و اکثر تولیدکنندگان پر شور و اشتیاق را حذف کرده است.

علاوه بر تعطیلی دفتر بروکسل، دپارتمان ارتباطات توئیتر در آلمان پس از خانه تکانی ماسک، دیگر وجود ندارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگرچه رگولاتور ایرلند به دلیل کندی اقدام، هدف انتقاد قرار گرفته است، اما ماه میلادی گذشته، شرکت متا پلتفرمز را به دلیل کوتاهی در جلوگیری از نشت اطلاعات شخصی بیش از نیم میلیارد کاربر فیس بوک، ۲۶۵ میلیون یورو (۲۸۱ میلیون دلار) جریمه کرد.