Gerdab.IR | گرداب

طراحی سامانه تصفیه فاضلاب‌های صنعتی به همت دانش‌بنیان‌های ایرانی

طراحی سامانه تصفیه فاضلاب‌های صنعتی به همت دانش‌بنیان‌های ایرانی
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۴۰۱

یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد سامانه‌ای را برای تصفیه فاضلاب‌های شهری و صنعتی با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب طراحی کند.

به گزارش گرداب، شرکت دانش بنیان داناب غرب از سال ۹۳ در زمینه محیط زیست و تجهیزات آزمایشگاهی تاسیس شد. هسته اولیه این شرکت دانش‌بنیان با هدف پیاده‌سازی کار‌های تحقیقاتی و دانشگاهی خود در صنعت آغاز به کار کرد و از آن روز تاکنون شرکت مدیریت بهره‌برداری داناب غرب با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش‌های مختلف توانسته است محصولات و طرح‌های متنوع وکارآمدی را طراحی و تولید کند.

پرویز محمدی رئیس هیات مدیره این شرکت دانش‌بنیان درمورد فعالیت‌های محققان این شرکت گفت: سال ۹۵ شرکت مدیریت بهره‌برداری داناب غرب موفق به دریافت عنوان دانش‌بنیانی شد. در این سال توانستیم محصولی را با حمایت از صندوق نوآوری و شکوفایی و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تولید کنیم.

وی افزود: این محصول (پمپ پریستالتیک) یک نوع پمپ غلتکی است که برای انتقال مایعات استریل استفاده می‌شود و در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های داروسازی و در بخش‌های تحقیقاتی کاربرد دارد. این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی موجود در بازار از کارآیی بالاتر و بسیار ارزان‌تر است.

این فناور یادآور شد: قالب‌های لازم برای ساخت این پمپ را طراحی کرده و سفارش ساخت داده‌ایم و پس از بررسی‌های مکرر در طول سه سال گذشته نقص‌های این قالب‌ها را اصلاح کرده‌ایم و امید داریم که از ابتدای سال ۱۴۰۲ این پمپ را به بازار وارد کرده و به تولید انبوه برسانیم.

محمدی از دیگر محصولات دانش بنیان این شرکت را فلومتر دیجیتال ذکر کرد و گفت: این محصول برای اندازه‌گیری جریان گاز تولیدی در سیستم‌های تولید بیوگاز از پسماند‌های تجزیه‌پذیر و فاضلاب استفاده می‌شود و هاضم COD که برای اندازه‌گیری مقدار مواد آلی در نمونه‌های آب و فاضلاب است و کاربرد آن در شرکت‌های آب و فاضلاب و کلیه صنایع که دارای تصفیه خانه فاضلاب و آزمایشگاه کنترل کیفی هستند و مراکز تحقیقاتی دانشگاهی است.

وی همچنین از دیگر دستاورد‌های این شرکت را پکیج برای تصفیه پساب‌های کارواش ذکر کرد و اظهار داشت: پکیج تصفیه پساب کارواش قابلیت بازیابی آب را تا ۸۵ درصد دارد و سبب می‌شود که آب استفاده شده تصفیه و به چرخه مصرف بازگردد و میزان مصرف آب شهری در کارواش‌ها را کاهش دهد. از سوی دیگر بهره‌برداری از آن بسیار ساده است و قابلیت بالایی دارد. اکنون یک پکیج پنج متر مکعبی تصفیه فاضلاب کارواش در دانشگاه رازی کرمانشاه ساخته شده و قرار است این طرح به طور آزمایشی در آن اجرا شود.

رئیس هیات مدیره این شرکت دانش‌بنیان رسالت این شرکت را در حوزه محیط زیست عنوان کرد و گفت: محیط زیست حوزه‌ای است که مورد غفلت قرار گرفته و هر روز آسیب‌های بیشتری می‌بیند و با این همه آلودگی‌هایی که به آن وارد می‌شود، ولی جزو اولویت‌ها قرار نمی‌گیرد، این در حالی است که هر توسعه‌ای بخواهد، انجام شود باید متغیر‌های زیست محیطی آن در نظر گرفته شود.

محمدی ادامه داد: امروزه بسیاری از شهر‌ها به علت توسعه شهری و صنایع با کمبود منابع آبی سالم و در دسترس مواجه شده و از سوی دیگر منابع آبی کشور هر روز به علت تخلیه فاضلاب‌های تصفیه نشده آلودگی‌تر می‌شوند.

وی تصریح کرد: این مساله ما را بر آن داشت که برای این معضلات فکر کنیم و، چون رسالت اصلی خود را در حوزه محیط زیست تعریف کرده بودیم سعی کردیم محصولاتی در این زمینه طراحی کنیم تا پیشاپیش مقابل بحران‌های احتمالی پاسخی درخور داشته باشیم. به همین منظور سامانه‌هایی در حوزه تصفیه فاضلاب‌های شهری و پساب‌های صنایع مطالعه و طراحی شده است. یکی از این طرح‌ها در یکی از استارت‌آپ‌های کشور کانادا مطرح و ارایه شد و به عنوان یکی از طرح‌های منتخب مورد پذیرش قرار گرفت و جهت کسب اعتبار مالی لازم به منظور تکمیل فرآیند سطح آمادگی فناوری و تولید صنعتی توسط شرکت‌های تخصصی حوزه مرتبط مورد داوری و تایید قرار گرفت.

رئیس هیات مدیره شرکت دانش‌بنیان داناب غرب خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که این طرح می‌تواند راه حل مطمئن برای تصفیه فاضلاب‌های تولیدی به خصوص فاضلاب صنایع آلاینده و بیمارستان‌ها که حاوی ترکیبات آلاینده بسیار خطرناک برای سلامت عمومی هستند، باشد.

راه حل را باید مطابق بر زیست‌بوم کشور پیاده‌سازی کنیم، اما یکی از مشکلات اصلی ما این است که صنایع اهمیت چندانی به سرمایه‌گذاری برای تصفیه فاضلاب و بازچرخانی آب نشان نمی‌دهند، این در حالی است که همین امروز هم صنایع بزرگ کشور به علت کمبود آب مجبورند از پساب‌های تصفیه شده استفاده کنند. ما اطمینان داریم با اجرا و بهره‌برداری اولین پکیج ابداعی این شرکت، تقاضا‌های زیادی برای خرید آن خواهد بود.

محمدی افزود: برای تولید این پکیج تصفیه فاضلاب و دیگر محصولات‌مان در شهرک صنعتی زاگرس کرمانشاه در حال تاسیس کارخانه‌ای هستیم. با این همه همچنان نیاز به تبلیغات گسترده در استان‌های مختلف داریم چرا که معتقدیم این پکیج تصفیه فاضلاب در مقایسه با پکیج‌های متعارف از مزایای فراوانی از جمله ارزان‌تر، کاراتر، انرژی مورد نیاز کمتر و... برخوردار است.