Gerdab.IR | گرداب

پرونده / متاورس و NFT

پرونده / متاورس و NFT
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۴۰۱

دنیای متاورس، یکی از جذاب‌ترین بحث‌های حال حاضر حوزه ارز‌های دیجیتال است. علاوه بر متاورس، توکن‌های بی‌همتا، غیرمثلی، غیرقابل معاوضه یا NFT از دیگر بحث‌های داغ حال حاضر فضای بلاکچین است.

به گزارش گرداب، این توکن‌ها دارایی‌های دیجیتالی است که محبوبیت آن در بین سرمایه‌گذاران افزایش یافته و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. وقتی صحبت از یک متاورس دارای قدرت رمزنگاری می‌شود، اختلاط بیشتر بین مارکت NFT و فضای مجازی سه بعدی بسیار مهم است. دارندگان NFT در حال حاضر می‌توانند کالا‌های خود را که از چندین منبع به دست آورده اند، در بازار‌هایی مانند OpenSea و BakerySwap بفروشند. به این ترتیب نقش NFT در تکامل متاورس انکارناشدنی است. در این مقاله سعی کردیم درباره ویژگی‌ها و کاربرد‌های مختلف این نوع از دارایی دیجیتال در جهان متاورس صحبت کنیم.

 

پرونده / متاورس و NFT

 

NFT چیست؟
NFT‌ها دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد و مبتنی بر فناوری بلاک‌چین هستند که در دوران اخیر بسیار محبوب شده‌اند.

به‌طورکلی توکن هر نوع دارایی قابل مبادله و انتقال دیجیتالی بین افراد در بلاکچین قلمداد می‌شود. این دارایی‌ها به دو دسته توکن‌های مثلی یا قابل معاوضه (Fungible) و توکن‌های غیرمثلی یا غیر قابل معاوضه (Non Fungible) تقسیم می‌شود.

توکن‌های مثلی مواردی هستند که هر دو واحد از آن‌ها مشابه یکدیگرند و قابل تمایز نیستند. رمزارز‌ها در این گروه قرار می‌گیرند. به طور مثال یک بیت‌کوین با یک بیت‌کوین دیگر هیچ تفاوتی ندارد و همگی به یک میزان ارزش دارند. شما می‌توانید یک میزان مشخص اتریوم را به دوست خود بدهید و دقیقاً همان مقدار اتریوم را از او دریافت کنید. این موضوع در مورد دارایی‌های دنیای حقیقی نیز صادق است. یک اسکناس یک دلاری در دست یک فرد با یک اسکناس یک دلاری در دست فردی دیگر کاملاً برابر است.

توکن‌های غیر مثلثی دارایی‌هایی هستند هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های متمایزی نسبت به دیگری دارد و الزاماً ارزش برابری ندارد. به این ترتیب منظور از توکن غیرمثلی گروه ویژه‌ای از توکن‌های کریپتو هستند که با کمک فناوری بلاک چین تولید می‌شوند و امکان تکثیر ندارند. از آنجا که ساختار بلاک چین برای حفاظت از مالکیت اشیا فیزیکی به خوبی عمل می‌کند، توکن‌های NFT، توانایی ایجاد اشیایی کاملا یکتا را می‌دهند که هرگز نمی‌توان از روی آن‌ها نسخه کپی یا بدلی را ساخت. همچنین این توکن‌ها قابل تقسیم به واحد‌های کوچک‌تر نیستند. این موضوع چیزی مانند یک خودرو در دنیای فیزیکی است. خودروی شما با خودروی دوست شما حتی اگر از یک شرکت خودروسازی و دقیقاً یک مدل باشند، باز هم با هم تفاوت دارند و دقیقاً دو دارایی قابل تمایز هستند. ان‌اف‌تی (NFT) یکی از انواع این توکن‌ها در شبکه بلاک‌چین است.

ست گودین، کارآفرین، نویسنده و فعال حوزه کسب‌وکار، یک تعریف بسیار دقیق از NFT ارائه می‌دهد:
«NFT چیست؟ NFT یک توکن دیجیتالی است (همانطور که بیت کوین یک توکن دیجیتالی است) با این تفاوت که منحصر به فرد و یکتا است، مانند هونوس واگنر [بازیکن بیسبال]، تنها یکی وجود دارد. یکی از این نشانه‌ها ممکن است به چیز دیگری اشاره داشته باشد (فیلمی از یک ضربه بسکتبال، یک نقاشی رنگ روغن، حتی این ورودی وبلاگ)، اما این یک چیز فیزیکی نیست. این فقط یک فایل است که توسط شخصی که آن را ساخته است مجاز است تا تنها فایل باشد.

برای درک NFT ها، باید مجموعه گرایی را درک کنیم. ما باید درک کنیم که چه چیزی باعث این تمایل می‌شود که باعث می‌شود برخی افراد هم مالکیت چنین چیزی را بخواهند و هم هزاران (یا میلیون ها) یورو را خرج کنند. اگر خودمان آن را تجربه نکرده باشیم، درک آن آسان نیست، و به همین دلیل است که توضیح NFT‌ها بسیار پیچیده است».

 

پرونده / متاورس و NFT

 

توکن‌های ان‌اف‌تی، بر خلاف بیت‌کوین، دلار، ریال و به طور کلی اسکناس‌ها، غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) هستند؛ به این معنی که هر ان اف‌تی قابل تعویض با ان‌اف‌تی دیگر نیست و ارزش هرکدام با هم متفاوت است. برای مثال، تابلوی نقاشی مونالیزا (Monalisa) اثر لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci)؛ یک نسخه اصل از این تابلو در جهان وجود دارد که داوینچی خودش آن را خلق کرده و در موزه لوور فرانسه نگهداری می‌شود. در نتیجه نمی‌توان تابلوی مونالیزا را با هیچ تابلوی دیگری معاوضه یا جایگزین کرد؛ بنابراین ارزش NFT‌ها به عنوان تأیید ایجاد آیتم دیجیتال به صورت “یکتا” شناخته می‌شود.

ان‌اف‌تی می‌تواند هر چیز دیجیتالی مثل یک قطعه موسیقی، اثر هنری، عکس، ویدئو، گیف یا حتی یک توییت باشد! در واقع ان‌اف‌تی‌ها بیشتر سندی از هر دارایی دیجیتالی هستند تا نسخه اصلی و منحصر به فرد بودن آن مشخص شود. حالا هر چقدر که این ان‌اف‌تی‌ها کمیاب‌تر باشند، ارزش بیشتری هم دارند و در نتیجه با قیمت‌های بیشتری خرید و فروش می‌شوند.

ویژگی‌های NFT

از ویژگی‌های NFT می‌توان موارد زیر را نام برد:

غیر اشتراکی: به طور مثال، یک کاراکتر کارتونی را نمی‌توان به طور مشترک در دو بازی متفاوت استفاده کرد. این مورد در رابطه با تمام اشیاء صدق می‌کند.

تقسیم‌ناپذیری: NFT‌ها را بر خلاف بیت‌کوین نمی‌توان به واحد‌های کوچک‌تری تقسیم کرد. یعنی به طور مثال نمی‌توانیم ۱.۵ واحد از یک NFT را داشته باشیم بلکه به‌عنوان یک ماهیت کامل وجود دارند.

تخریب‌ناپذیر: از آنجایی که تمامی داده‌های NFT بر روی بلاک‌چین و به کمک قرارداد‌های هوشمند ذخیره شده است، هیچ توکنی و مالک نمی‌تواند آن را از بین برد. مثلاً: یک شمشیر در بازی ویدئویی، مالک خاص خود را دارد و در اختیار شرکت سازنده بازی نیست.

تأییدپذیر: از مزایای ذخیره داده‌های مالکیت بر روی بلاک‌چین این است که می‌توان خالق اصلی آن‌ها را ردیابی کرد و این نشان‌دهنده اصالت و عدم جعلی بودن آن‌ها است.

کمیاب: یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های توکن‌های NFT کمیابی آن‌ها است. سازندگان NFT معمولاً تعداد بسیار کمی از یک طرح ایجاد می‌کنند و این باعث ارزشمند شدن توکن می‌شود.

قابل انتقال: انتقال مالکیت توکن‌های غیر قابل معاوضه به‌سادگی و از طریق کیف پول‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود. این کار در بازار‌های بلاک‌چینی انجام می‌شود و افراد از سرتاسر دنیا بدون این که یکدیگر را بشناسند و به هم اعتماد داشته باشند توکن‌های خود را خرید و فروش می‌کنند.

انواع NFT و کاربرد آن

انواع NFT به شرح زیر است:

آثار اصل یا کپی مستند در شبکه بلاک‌چین یا دفتر کل توزیع‌شده

این توکن‌های تعویض ناپذیر روی شبکه بلاک‌چین ایجاد می‌شوند و روی شبکه بلاک‌چین باقی می‌مانند.

توکن‌های NFT که حق مالکیت اثر را ارائه می‌دهند

این توکن‌ها به‌منظور اعطای حق مالکیت دارایی عرضه می‌شود.

فراداده NFT که شامل ارائه مالکیت فایل‌های فراداده مربوط به اینترنت است

در این حالت که جزو توکن‌های تعویض ناپذیر است، فرد حق مالکیت NFT را دریافت نمی‌کند و فقط می‌تواند از آن استفاده کند.

کاربرد‌های NFT در متاورس

پروژه‌های متاورس جهان‌های دیجیتالی هستند که کاربران معمولاً می‌توانند با آواتار‌های سه بعدی در آن‌ها به سر ببرند. برای مثال Second Life مناطق و مکان‌هایی را برای کنسرت‌ها، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها فراهم می‌کند. در حالی که پروژه‌هایی مانند Second Life به کاربران اجازه خرید فضای واقعیت مجازی دائمی را نمی‌دهند، سایر جهان‌های متاورس این کار را می‌کنند. توسعه‌دهندگان متاورس نقشه‌های بزرگی از زمین‌های تقسیم شده به قطعات کوچک برای فروش در بازار ایجاد می‌کنند.

علاوه بر این، ارتباط هویت‌های واقعی با آواتار‌های دیجیتال فرصت‌هایی را برای تعریف دسترسی به فراجهان یا متاورس با NFT ارائه می‌دهد. اولین مورد از توکن NFT متاورس در سال ۲۰۱۹ با نمونه دسترسی کنترل شده با NFT مشهود بود. اولین کنفرانس NFT.NYC در سال ۲۰۱۹ از یک بلیط مبتنی بر NFT برای اجازه ورود به رویداد استفاده کرده بود.

متاورس مفهومی عظیم است و NFT‌ها می‌توانند به عنوان یک مفهوم کلیدی در اکوسیستم وسیع عمل کنند. پروژه‌های متاورس NFT امکان استفاده از NFT‌ها را به عنوان سند مالکیت مجازی فراهم می‌کند. NFT‌ها می‌توانند به دستیابی انحصاری برای ورود به مکان خاصی در متاورس در کنار اجازه دسترسی به دیگران کمک کنند.

جالب توجه است که عملکرد‌های قرارداد هوشمند در NFT همچنین می‌تواند به فروش املاک و مستغلات در متاورس کمک کند. موارد استفاده از NFT در متاورس اساساً بر دسترسی کنترل شده با NFT در مراحل اولیه توسعه متاورس متمرکز است. درست مانند اولین نمونه واقعی پیاده‌سازی NFT در متاورس، دسترسی کنترل شده با NFT می‌تواند به اطمینان از دسترسی VIP به رویداد‌های زندگی واقعی و رویداد‌های متاورس کمک کند.

با یک معیار امیدوارکننده، بسیاری از پروژه‌های جدید در سال‌های اخیر برای سرمایه‌گذاری بر تقاطع NFT و متاورس ظهور کرده‌اند. این پروژه‌ها اساساً بر ایجاد تحولات عظیم در رویکرد‌های تعامل آنلاین متمرکز هستند. مثال Decentraland نشان می‌دهد که چگونه کاربران می‌توانند با توکن‌های LAND مالکیت املاک و مستغلات را در metaverse بدست آورند.

آواتار پروفایل و NFT

 

پرونده / متاورس و NFT

 

تأثیر پروژه‌های متاورس NFT همچنین نقش مهمی در تغییر هویت، تجارب اجتماعی و اجتماعی کاربران در متاورس خواهد داشت. کاربران می‌توانند حمایت خود را از یک پروژه خاص به نمایش بگذارند یا نظرات خود را در مورد دنیای مجازی و واقعی با نگه داشتن دارایی‌های NFT بیان کنند. در نتیجه، صاحبان NFT همفکر می‌توانند جوامع و کامیونیتی‌هایی را برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و همکاری در تولید محتوا تشکیل دهند.
همانطور که اخیرا توییتر اعلام کرد که از NFT به‌عنوان عکس پروفایل پشتیبانی می‌کند، افراد توکن‌های غیرمثلی را برای اعتبار اجتماعی، موقعیت و حس تعلق که از هم‌فکرانشان می‌گیرند، جمع‌آوری می‌کنند.

برای مثال تکامل آواتار‌ها را در دنیای متاورس، می‌توان در همکاری مجموعه توکن‌های غیرمثلی Gutter Cat Gang با استودیوی واقعیت مجازی House of Kibaa مشاهده کرد. در این همکاری، استودیو House of Kibaa برای تمام گونه‌های Gutter آوارتار‌های متحرک سه‌بعدی می‌سازد و کاربران این NFT‌ها می‌توانند از قرعه‌کشی‌های ویژه برای ارتقاء رایگان و دریافت ابزاری از جمله اسلحه‌ها، لباس‌ها، اتومبیل‌ها، حیوانات خانگی و خانه‌هایی در متاورس این استودیو، بهره‌مند شوند.

نمونه پرطرفدار آواتار‌های NFT نشان می‌دهد که چگونه ارتباط بین NFT و متاورس در حال تغییر جهان است. آواتار‌های NFT نمایندگانی از خود واقعی یک فرد و شخصیتی است که او تصور می‌کند. بازیکنان می‌توانند از آواتار‌های NFT خود در قالب نشانه‌های دسترسی برای ورود و جابجایی بین مکان‌های مختلف در متاورس استفاده کنند. شما می‌توانید NFT‌ها را به عنوان بسط هویت‌های واقعی کاربران با مالکیت، کنترل و انعطاف‌پذیری کامل برای ساخت هویت‌های مجازی در نظر بگیرید.

با آواتار‌های NFT، کاربران می‌توانند عضویت مجازی در طیف گسترده‌ای از تجربیات در دنیای واقعی و متاورس را به دست آورند. بنابراین، ترکیب متاورس و NFT می‌تواند تجربیات اجتماعی و اجتماعی را برای کاربران بهبود بخشد. کاربرد‌های آواتار‌های NFT در متاورس برای راه اندازی استارتاپ‌ها و تولید محتوا نیز پتانسیل آن‌ها را به نمایش می‌گذارد.

زمین مجازی NFT چیست؟

 

پرونده / متاورس و NFT

 

زمین مجازی NFT یک منطقه قابل مالکیت از زمین دیجیتال در یک پلتفرم متاورس است. پروژه‌های محبوب زمین عبارتند از Decentraland، The Sandbox و Axie Infinity. توکن‌های NFT برای نشان دادن مالکیت زمین مناسب هستند، زیرا هر یک منحصر به فرد است و به راحتی مالکیت دیجیتالی را ثابت می‌کند.
برای نشان دادن مالکیت منحصر به فرد منطقه، کاربران NFT‌های مرتبط با یک قطعه زمین خاص را خریداری می‌کنند. شما می‌توانید این قطعات را از طریق فروش زمین به طور مستقیم از پروژه یا در بازار ثانویه خریداری کنید. اینکه دقیقاً چه کاری می‌توانید با زمین NFT انجام دهید به هر پروژه بستگی دارد.

شما می‌توانید از زمین NFT برای تبلیغات، معاشرت، بازی و کار استفاده کنید. مالک زمین معمولاً می‌تواند از نقشه خود برای میزبانی تجربیات آنلاین، نمایش محتوا یا به دست آوردن منافع در یک بازی استفاده کند. برند‌های بزرگ و افراد مشهور از جمله آدیداس و اسنوپ داگ نیز شروع به سرمایه‌گذاری و استفاده از زمین NFT کرده‌اند. ارزش یک قطعه تحت تأثیر سودمندی، پروژه و حدس و گمان بازار آن است. شما می‌توانید زمین NFT را از یک پروژه در فروش زمین یا در بازار ثانویه از طریق صرافی NFT، مانند بایننس NFT Marketplace یا OpenSea خریداری کنید. قبل از خرید، مطمئن شوید که خطرات و موارد استفاده زمین و پروژه مرتبط با آن را درک کرده اید. در برخی موارد، بهتر است به جای خرید زمین NFT، اجاره کنید.

NFT و صنعت بازی در دنیای متاورس

 

پرونده / متاورس و NFT

 

مدل Play-to-Earn (P۲E) یا بازی برای کسب درآمد که توسط بازی‌هایی مانند اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و آوه‌گوچی (Aavegotchi) ارائه می‌شود، اقتصاد کاملا نوینی را ایجاد کرده است که با NFT‌ها و ارز‌های دیجیتال داخل بازی که به کاربران پاداش می‌دهد می‌توان آن‌ها را تبدیل کرد، قرض گرفت یا فروخت.

علاوه بر آن، بازی‌هایی مثل Battle Racer، با انتشار بخش‌های مختلف و لوازم یدکی ماشین‌ها به عنوان یک توکن غیرمثلی، کاربرد جدید از NFT‌ها را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند این لوازم یدکی را خریداری کرده و در ماشین‌های خودشان استفاده کنند یا آن‌ها را به‌طور جداگانه در بازار‌های ثانویه مانند اوپن‌سی (OpenSea) بفروشند.

هرچند که راه طولانی تا استفاده گسترده و پیاده‌سازی کاربرد‌های متنوع برای NFT در بلاک چین و متاورس باقی مانده است، اما شاید توکن‌های یکتا را بتوان به‌صورت گریم و آرایش در بازی‌هایی مانند Fortnite نیز اعمال کرد. با چنین قابلیتی، نه تنها بازیکنن بهتر می‌توانند مالکیت و اصلیت دارایی خود را نشان دهند، بلکه خرید‌های جهانی داخل بازی‌ها نیز (که تخمین زده می‌شود تا ۲۰۲۵ به ۷۴.۴ میلیارد دلار برسد) افزایش خواهد یافت.

اپیک گیمز (Epic Games) شرکت تولیدکننده و توسعه‌دهنده بازی Fortnite، از هر بازی که از NFT‌های فروشگاه آن پشتیبانی کند، استقبال می‌کند؛ اما به دلیل مسائل مربوط به کلاهبرداری در بازار، قصد انتشار NFT‌ها را ندارد و به طور مستقیم در انتشار هیچ توکن غیرمثلی شرکت نخواهد کرد.

رویداد‌های خصوصی و مهمانی‌ها و NFT

 

پرونده / متاورس و NFT

 

از بلیط‌های NFT می‌توان برای درآمدزایی در رویداد‌های مجازی، مهمانی‌ها و کنسرت‌هایی که در متاورس‌های مختلف برگزار می‌شوند، استفاده کرد. اسنوپ داگ، خواننده رپ و طرفدار توکن‌های غیرمثلی، در سپتامبر ۲۰۲۱ برای برگزاری یک میهمانی خصوصی با پلفترم سند باکس همکاری کرد. طبق اطلاعیه سند باکس، برای ورود به این رویداد ۱٬۰۰۰ بلیط NFT ساخته شد و ۶۵۰ عدد از آن‌ها در بازار سند باکس منتشر شد. با بلیط‌های این میهمانی خصوصی، افراد می‌توانستند به سبک زندگی اسنوپ داگ، NFT‌های ویژه و تجربیات او دسترسی داشته و یک کنسرت خصوصی اسنوپ داگ را در LAND‌های خود داشته باشند.

اسنوپ داگ از جمله چهره‌های مشهوری است که برای انتشار مجموعه‌های NFT و شرکت در رویداد‌های مربوط به توکن‌های غیرمثلی، با بازی سند باکس همکاری کرده است. سریال The Walking Dead، شرکت Atari و شرکت Warner Music Group از جمله مجموعه‌های دیگری هستند که با بازی سند باکس همکاری کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری پیشرفته NFT در متاورس

سرمایه کل هزینه شده در توکن‌های غیرمثلی تا پایان سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۲.۶ میلیارد دلار گزارش شده است. در این بخش به برخی از روش‌هایی که سرمایه‌گذاران از آن‌ها برای کسب سود‌های منفعل و مازاد و رساندن پتانسیل سرمایه‌گذاری خود به حداکثر استفاده می‌کنند، اشاره می‌شود:

NFT‌های ایجاد‌کننده بازده: زمانبندی بازار‌ها در وب ۳ حتی برای باتجربه‌ترین سرمایه‌گذاران تقریبا می‌تواند غیرممکن باشد. در نتیجه برای ایجاد انگیزه و کاهش نوسانات حوزه NFT، تعدادی از پروژه‌ها با صدور توکن‌های حاکمیتی به هولدرها، بازده منفعل تولید می‌کنند. یکی از این مجموعه‌ها، Genesis Cyber Kongz که هر روز برای ۱۰ سال بعد، توکن‌های BANANA تولید می‌کند. از مثال‌های دیگر می‌توان به SupDucks با توکن VOLT و مجموعه گربه‌های جهش یافته (Mutant Cats) با توکن FISH اشاره کرد. مجموعه Bored Ape Yacht Club نیز قرار است توکن خود را در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی کند، البته کارایی این مجموعه دقیقا مشخص نیست.

سپرده‌گذاری یا استیکینگ: علاوه برنگهداری NFT‌هایی که سود مازاد تولید می‌کنند، سرمایه‌گذاران می‌توانند با سپرده‌گذاری و قفل کردن دارایی‌های خود در یک قرارداد هوشمند و دریافت پاداش، از مزایای ترکیبی توکن‌های غیرمثلی و پروتکل‌های دیفای بهره ببرند. با توجه به قانون‌گذاری‌های سخت‌گیرانه در حوزه اوراق بهادار، اکثر پاداش‌های ارائه‌شده توسط پروژه‌ها به صورت توکن ویژه آن پروژه است که برای ویژگی‌های استاندار مانند حاکمیت و رای‌گیری استفاده می‌شوند. اگر این توکن‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند سوشی سواپ (SushiSwap) یا یونی سواپ (Uniswap) لیست شوند، سپرده‌گذاران می‌توانند آن‌ها را در بازار بفروشند.
NFT‌های شبکه‌ای یا تودرتو (Nested): در گذشته، توکن‌های غیرمثلی نسبتا ایستا و ثابت بودند.

اکثرا NFT‌هایی که یک فرد تولید می‌کرد یا در یک بازار ثانویه خریداری می‌کرد، غیرقابل تغییر بودند. اما با روی کار آمدن پلتفرم‌هایی مثل Charged Particles، افراد اکنون می‌توانند یک توکن غیرمثلی را به یک سبد مجازی تبدیل کنند که می‌تواند چند توکن ERC را نگهداری کند. این نوع توکن‌های غیرمثلی شبکه‌ای به افزایش ارزش ذاتی یک مجموعه کمک کرده و سرمایه‌گذاری سوداگرانه را به یک دارایی سودده (NFT کمیابی که به یک NFT کمیاب دیگر متصل شده است) تبدیل می‌کنند.

به طور کلی، NFT‌های شبکه‌ای با شخصی سازی و اضافه کردن کارایی‌های جدید به آیتم‌های مجازی، به تولید ارزش برای کاربران متاورس کمک می‌کنند. بن لاکوف (Ben Lakoff)، هم‌بنیان‌گذار و رهبر کسب و کار پلتفرم Charged Particles، در یک وبینار، به برخی از کاربرد‌های این NFT‌ها اشاره کرد. این NFT‌های شبکه‌ای مانند سلاحی هستند که با افزایش علاقه به NFT‌های داخل آن‌ها، قدرتمندتر می‌شوند و درواقع یک نقاشی هستند که بسته به مقدار توکن‌های واریزشده به آن‌ها، تغییر می‌کنند.

سخن آخر

همانطور که می‌دانیم، NFT‌ها از فناوری بلاکچین ابداع و همه‌گیر شدند. از طرفی پیوستگی و ارتباط هر چه بیشتر فناوری بلاکچین و متاورس روز به روز بیشتر و آشکارتر می‌شود. به این ترتیب، در صورت تکامل متاورس و تحقق این پروژه در آینده، یکی از کلیدی‌ترین نقش‌ها در حضور مجازی ما را NFT‌ها بر عهده خواهند داشت. در واقع با اینکه برخی از جزئیات دنیای متاورس هنوز نسبتا انتزاعی هستند، اجزای دیگر آن مانند توکن‌های غیرمثلی (NFT) به نوعی اساس اقتصاد و زیرساخت داخلی آن را تشکیل می‌دهند. با استفاده از NFT‌ها در دنیای متاورس می‌توانیم به خرید زمین و قطعه‌های جغرافیایی مجازی، بلیط رویدادها، آواتار‌ها و آیتم‌های دیجیتال دیگر استفاده کنیم. به عبارت بهتر این توکن‌ها از پایه‌های مالکیت ما بر چیز‌ها در دنیای متاورس خواهند بود.

________________________

منابع:

 https://www.youtube.com/watch?v=FkUn86bH34M

 https://www.youtube.com/watch?v=zpROwouRo_M

 https://www.youtube.com/watch?v=NTZT3YfeU50

 https://www.youtube.com/watch?v=ANO29CzQXUA

 https://faq.irpsc.com/questions/question/nft-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-nft-%D8%A7%DB%8C/

https://virgool.io/@pnu.akbari/%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-nft-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B3-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-xs52qpvjmvgs

 https://images.cointelegraph.com/images/1434_aHR0cHM6Ly9zMy5jb2ludGVsZWdyYXBoLmNvbS9zdG9yYWdlL3VwbG9hZHMvdmlldy8yMDM3MGJjM2YwYjFlYjNiMzc1ODFjMzE1OTU0MDgwZS5qcGVn.jpg

 https://mihanblockchain.com/nfts-usage-in-metaverse/

https://www.youtube.com/watch?v=iM0GRYiNeQo