Gerdab.IR | گرداب

دهقانی: دانش‌بنیان‌ها زنجیره ارزش غذا را به تکامل و بلوغ می‌رسانند

دهقانی: دانش‌بنیان‌ها زنجیره ارزش غذا را به تکامل و بلوغ می‌رسانند
تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۴۰۱

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش ریاست جمهوری گفت: دانش‌بنیان‌ها زنجیره ارزش غذا را به تکامل و بلوغ می‌رسانند.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی، موافقت‌نامه همکاری مشترک در حوزه امنیت غذا به امضای معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی رسید.

این توافق‌نامه با هدف ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی‏ در حوزه امنیت غذایی و ایجاد و توسعه شهرک‌های مولد کشاورزی با اولویت توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و شیلاتی با برآورد خلق ارزش ۵ ساله حداقل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان توسط روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری و سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امضا شد.

دهقانی در مراسم امضای این توافق نامه، همکاری‌های اثربخش وزارت جهاد کشاورزی در همراهی با تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق امنیت غذا را شایسته تقدیر دانست و گفت: وزارت جهاد کشاورزی تلاش خوب و اثربخشی را در مسیر امنیت غذا صورت داده است. یکی از مهم‌ترین مصادیق دانش بنیان شدن اقتصاد، زنجیره ارزش غذا است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با تاکید بر این‌که باید بر تمامی بخش‌های زنجیره ارزش غذا توجه شود، ادامه داد: از مجوزها برای تأمین زمین برای کشت نوآورانه، برخورداری از یک الگوی کشت مبتنی بر استانداردها، مجموعه‌هایی که این اولویت‌ها و راهبردها را نظارت می‌کند تا شرکت‌های دانش بنیان و فناور، همگی در این زنجیره ارزش قرار دارند.

وی با تاکید بر این که در فرآیند یادشده می‌بایست مراقبت علمی صورت بگیرد، عنوان کرد: در این فرآیند، آموزش نقشی مهم ایفا می‌کند. ایجاد مجموعه‌ای از گلخانه‌های کوچک، پس از مدتی شهرک‌های گلخانه‌ای را شکل می‌دهد که در نهایت به برند تبدیل می‌شود و زمین این گلخانه‌ها ارزش واقعی خود را خواهند یافت. شاید این مجموعه از هزار هکتار فراتر نرود، اما می‌تواند الگویی باشد که کار دانش‌بنیان در عرصه کشاورزی ترویج و رسوخ پیدا کند.