Gerdab.IR | گرداب

دریافت کرایه اضافه از مسافران توسط شرکت اوبر

دریافت کرایه اضافه از مسافران توسط شرکت اوبر
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۴۰۲

یک روزنامه بلژیکی مدعی شده است که در صورت کم‌بودن شارژ گوشی کاربر، شرکت اوبر از مسافران برای سفر‌ها کرایه بیشتری از طلب می‌کند.

به گزارش گرداب، یک روزنامه بلژیکی در گزارشی مدعی شده است که شرکت اوبر هزینه سفر مسافران را براساس میزان شارژ گوشی هوشمند آن‌ها تنظیم می‌کند و اگر شارژ گوشی کاربر کمتر باشد، هزینه‌ها افزایش می‌یابد.

روزنامه بلژیکی Dernière Heure در گزارشی با انجام یک آزمایش در مقیاس محدود، این ادعا را مطرح کرده است که اگر کاربری شارژ گوشی‌اش کم باشد، باید برای سفر‌ها با اوبر هزینه‌های بیشتری بپردازد.

این روزنامه بلژیکی در آزمایشی، از دو گوشی هوشمند با میزان شارژ‌های مختلف استفاده کرده است. یکی از این گوشی‌ها ۸۴ درصد و دیگری ۱۲ درصد شارژ داشته است و اگرچه مقصد انتخابی و زمان مورد نظر برای هر دوی آن‌ها یکسان بوده، اما این روزنامه با هزینه‌های متفاوتی روبه‌رو شده است.

به گفته این روزنامه بلژیکی، در گوشی هوشمند با میزان شارژ ۱۲ درصد، از کاربر ۱۷.۵۶ یورو هزینه درخواست شد، درحالی‌که این هزینه در گوشی دوم با میزان ۸۴ درصد شارژ، برابر ۱۶.۶ یورو بود.

اوبر این آزمایش کوچک روزنامه Dernière Heure را رد کرده و گفته این شرکت برای قیمت‌گذاری کاری به میزان شارژ گوشی هوشمند مشتریان ندارد:

«اوبر برای محاسبه هزینه سفر‌ها کاری به سطح باتری گوشی مشتریان ندارد و این عامل را درنظر نمی‌گیرد. قیمت‌گذاری پویا برای سفر‌های اوبر با استفاده عواملی مانند میزان تقاضا برای سفر و همچنین موجودبودن رانندگان و پاسخ‌دادن به درخواست‌ها تعیین می‌شود. در ساعات اوج تقاضا یعنی زمانی که درخواست‌ها بسیار زیاد است و رانندگان کمی در منطقه حضور دارند، قیمت احتمالاً تحت تأثیر قرار می‌گیرد.»

با وجود گفته اوبر، این اولین‌باری نیست که این شرکت به سوءاستفاده از میزان شارژ گوشی مشتریان برای قیمت‌گذاری سفر‌ها متهم می‌شود. علاوه‌براین، روزنامه بلژیکی می‌گوید توضیحات اوبر پاسخی به آزمایش انجام‌شده نمی‌دهد. این آزمایش همانطور که گفتیم برای سفری یکسان در زمانی یکسان انجام شده است، بااین‌حال میزان شارژ گوشی‌ها روی هزینه سفر تأثیر داشته است./ منبع: دیجیاتو