Gerdab.IR | گرداب

وزیر کار از اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از هفته آینده خبر داد

وزیر کار از اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از هفته آینده خبر داد
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

وزیر کار با اعلام این خبر که "طرح کالابرگ الکترونیکی از هفته آینده اجرایی می‌شود"، گفت: با دستور و تأکیدات ریاست‌جمهوری، وزارت کار متولی ساماندهی و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی شد.

به گزارش گرداب، صولت مرتضوی وزیر کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در تشریح اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: قانونگذار در سال ۱۴۰۱ تکلیفی را برای اجرای کالا‌های الکترونیکی تصویب کرد، اما به‌دلیل عدم وجود زیرساخت در ابتدای طرح، امکان عملیاتی شدن آن فراهم نبود، با این حال با دستور و تأکیدات ریاست‌جمهوری، وزارت کار متولی ساماندهی و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی شد.

وی افزود: این طرح به‌صورت آزمایشی در چند شهرستان کوچک و سپس استان هرمزگان و بعد در چند استان دیگر اجرایی شد و در اسفندماه نیز در سراسر کشور به مرحله اجرا درآمد.

وزیر کار گفت: به‌لحاظ آنکه مشمولان یارانه بین کالابرگ و پول نقد مختار بودند، ترجیح‌شان به‌صورت دریافت یارانه نقدی بود و کالابرگ الکترونیکی با اقبال عمومی مواجه نشد و استقبال اندک بود. در سال جدید در اجرای بند "ی" قانون بودجه به دولت اجازه داده شده است به‌منظور مدیریت بازار و کمک به معیشت مردم، طرح کالابرگ را اجرا کند.

مرتضوی عنوان کرد: در این راستا، مشوق‌هایی را اجرا کردیم، در گام اول یارانه کالابرگ ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و مثلاً کسانی که یارانه‌شان ۴۰۰ هزار تومان است به ۴۸۰ هزار تومان ارتقا پیدا می‌کند؛ کسانی که مشمول یارانه هستند تا ۷۰ درصد یارانه‌شان را کالا خریداری کنند.

وی با بیان اینکه یارانه‌بگیران از طریق سامانه ملی اعتبار، یک ماه زودتر از زمان سررسید واریزی یارانه می‌توانند از این فرصت استفاده لازم را به‌عمل بیاورند، یادآور شد: این طرح کاملاً اختیاری است و اشخاص بین استفاده از کالابرگ و یا نقدی، می‌توانند انتخاب کنند، اما کسانی که ۷۰ درصد یارانه را از این اقلام خریداری کنند، افزایش یارانه دریافت می‌کنند.