Gerdab.IR | گرداب

دستگیری کلاهبردار ارز دیجیتال در پایتخت

دستگیری کلاهبردار ارز دیجیتال در پایتخت
تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۴۰۲

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از کشف پرونده و دستگیری مجرم سایبری که با ترفند خرید و فروش و سرمایه گذاری ارز دیجیتال از تعدادی از شهروندان کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

به گزارش گرداب، سرهنگ داود معظمی گودرزی امروز چهارشنبه اظهار داشت: با مراجعه یکی از شهروندان مبنی بر کلاهبرداری تحت عنوان خرید و فروش ارز دیجیتال، موضوع در دستور کار پلیس فتا پایتخت قرار گرفت.

او افزود: شاکی در اظهارات خود، عنوان داشت در شبکه اجتماعی اینستاگرام با شخصی که مدعی فعالیت کلان سرمایه گذاری در زمینه ارز دیجیتال بود آشنا شدم و پس از اینکه اعتماد مرا جلب کرد مبلغ ۲ میلیارد ریال برای سرمایه گذاری در زمینه ارز‌های دیجیتال برای وی واریز کردم و بعد از واریز وجه دیگر پاسخی از وی دریافت نکردم و متوجه کلاهبرداری شدم.

سرهنگ معظمی گودرزی ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا تهران بزرگ پس از بررسی‌های همه جانبه و تلاش بی وقفه برای شناسایی مجرم، با اقدامات تخصصی و پلیسی اطلاعاتی از متهم به دست آوردند و با بهره گیری از عملیات مهندسی اجتماعی، این شیاد اینترنتی شناسایی شد.

رئیس پلیس فتا پایتخت اظهار داشت: با مشخص شدن هویت متهم و پس از تشریفات قضایی، تیم عملیات این پلیس مجرم را در یکی از محله‌های جنوب تهران بزرگ دستگیر و به پلیس فتا منتقل کردند.
این مقام سایبری با بیان اینکه طی بررسی پرونده بیش از ۲۰ نفر به شکات پرونده اضافه شدند، عنوان داشت: متهم پس از انتقال به پلیس فتا و مواجهه با شاکی به جرم خود اقرار کرد و اظهار داشت با هویت جعلی و جلب اعتماد شکات با وعده واهی سود بسیار بالا حدود ۲۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کردم.

وی افزود: ساده‌ترین و مؤثرترین راه برای مقابله با اقدامات مجرمانه مجرمین سایبری، افزایش سطح آگاهی کاربران نسبت به موضوعات مختلف فضای مجازی است و این مهم جز بااحساس مسئولیت، برنامه‌ریزی و صرف زمان کافی محقق نخواهد شد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: توصیه‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و همواره مراقب ترفند کلاه‌برداران و سودجویان باشند و در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت رسمی پلیس فتا به نشانی http://www.cyberpolice.ir اعلام کنند.