Gerdab.IR | گرداب

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ۳۰ میلیونی شد

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ۳۰ میلیونی شد
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۲

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نسل جدیدی از کپسول زیست فضایی به دست متخصصان ایرانی ساخته شده و امروز در صف پرتاب قرار گرفته و به زودی خبر‌های خوب آن را منتشر می‌کنیم.

به گزارش گرداب به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور با حضور در برنامه صف اول سیما با اشاره به اینکه تعداد کاربرانی که از پنجره ملی خدمات دولت هوشمند استفاده کرده‌اند از ۳۰ میلیون ایرانی عبور کرده است، گفت: نسل جدیدی از کپسول زیست فضایی به دست متخصصان ایرانی ساخته شده و امروز در صف پرتاب قرار گرفته و ان‌شاءالله به زودی خبر‌های خوب آن را منتشر می‌کنیم تا جز پنج و شش کشوری باشیم که این فناوری را داریم.

وی با اشاره به در نظر گرفتن بخشی در برنامه هفتم توسعه کشور با عنوان دولت هوشمند، گفت: دولت هوشمند یعنی یک خدمت را بدون نیاز به مراجعه و ارائه مدرک در لحظه و بدون مداخله انسانی دریافت کنیم.

تا آخر آذر ماه باید کلیه استعلامات این خدمات به صورت خودکار انجام شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در سال گذشته، افزود: بعد از اتصال دستگاه‌ها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، همه آن‌ها باید تا آبان امسال همه خدمات خود را در این پنجره ارائه می‌کردند و تا آخر آذر ماه نیز باید کلیه استعلامات این خدمات به صورت خودکار انجام شود و همچنین تا پایان امسال نیز باید ۲۰ درصد خدمات به صورت هوشمند ارائه شود.

حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد خدمات دستگاه‌ها در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در دسترس قرار گرفته است

زارع پور با بیان اینکه تا الان چیزی حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد خدمات دستگاه‌ها در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در دسترس قرار گرفته است، تصریح کرد: برای همین منظور کمیته نظارتی با حضور دستگاه‌های متولی شامل وزارت ارتباطات، سازمان امور استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و شورای اجرایی فناوری اطلاعات تشکیل شده و جداگانه خدمات هر دستگاه از نوع تا کیفیت آن‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد چرا که دولت عزم خود را جزم کرده تا مطابق برنامه همه خدمات در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به مردم ارائه شود و رییس جمهور نیز تاکید کرد که حتی اگر یک درصد از خدمات ارائه نشود، کار ناقص است.

مراجعه بیش از ۲۰ میلیون نفر به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه تا الان بیش از ۳۰ میلیون نفر بالای ۱۸ سال، حداقل یک بار در ۱۸ ماه گذشته از خدمات پنجره ملی خدمات دولت هوشمند استفاده کرده‌اند، گفت: هم اکنون برای بیش از ۳ هزار خدماتی که ارائه شده، به طور متوسط ماهانه بیش از ۶۰ میلیون مراجعه دارد و در زمان‌هایی همچون ایام ثبت نام مدارس، روزانه بیش از ۲۰ میلیون مراجعه صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه مرحله بعدی، هوشمندسازی خدمات است، افزود: هم اکنون نیز بعضی از خدمات به صورت هوشمند ارائه شده است که برای مثال می‌توان اشاره کرد به امکانی که فراهم شد تا مبلغی به برای متولدان امسال واریز شود که در حدود ۱۶ مرحله تعریف شده بود که همه مراحل آن به صورت هوشمند انجام و فقط والدین بانک و شماره حساب را مشخص می‌کردند.

تا پایان برنامه هفتم توسعه دیگر هیچ خدمت غیر هوشمندی نداریم

زارع پور با قدردانی از مجلس بابت همراهی در تعیین تکلیف برای دستگاه‌ها برای هوشمندسازی خدمات، اظهار کرد: بر اساس تکلیف قانونی مشخص شده تا پایان برنامه هفتم توسعه دیگر هیچ خدمت غیر هوشمندی نداریم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه بخشی از مشکل آلودگی هوای این روز‌ها بخاطر مراجعه حضوری مردم برای دریافت خدمات است، گفت: باید حال مردم را با کار‌های ساده خوب کرد و به شکل جدی آن را دنبال کنیم.

در پروژه فیبرنوری دسترسی کاربران ۸۰ تا ۹۰ برابر افزوده می‌شود

وی درباره پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها توضیح داد: این پروژه بزرگترین پروژه تاریخ ارتباطات کشور محسوب می‌شود چراکه با ارائه سرعت‌های هزار مگابیتی، دسترسی کاربران ۸۰ تا ۹۰ برابر افزوده می‌شود تا برای دهه‌های آینده، زیرساخت ارتباطی کشور فراهم شود.

زارع پور با بیان اینکه حتی برای توسعه نسل پنجم ارتباطات همراه نیز احداث زیرساخت فیبر نوری الزامی ست، تصریح کرد: حتماً باید شبکه انتقال در نسل پنجم فیبرنوری باشد و بدون فیبرنوری ارائه ۵ G نیز امکان پذیر نیست و از همین رو پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، زیرساخت توسعه ارتباطات همراه به شمار می‌رود.

تا پایان سال ۸ میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار می‌گیرند

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه تا الان عملیات اجرایی این پروژه تقریباً در ۲۰۰ شهر شروع شده و حدود ۴.۵ خانوار تحت پوشش قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی شده تا قبل از زمستان در بیشتر شهر‌ها حفاری‌ها انجام شود بعداً فیبر گذاری صورت گیرد بنابراین تا پایان سال، ۸ میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به سختی‌ها و مشکلات انجام چنین پروژه بزرگی که در بیش از ۱۴۰۰ شهر کشور قرار است انجام شود، افزود: کار سختی است و مدیریت شهری باید پای کار بیاید و تشکر می‌کنم از استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و نیروی انتظامی که پای کار آمده‌اند تا یک بار برای همیشه مشکل سرعت اینترنت و کندی‌ها را برای همیشه رفع کنیم.

زارع پور با بیان اینکه در کشور‌ها با گستره جغرافیایی مثل ایران، اجرای چنین پروژه‌ای ۱۰ سال طول کشیده است، گفت: ما می‌خواهیم در کاری جهادی، پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها را سه ساله انجام دهیم و تلاش می‌کنیم تا پایان دولت دسترسی به سرعت‌های چند صد مگابیتی را در همه شهر‌ها فراهم کنیم.

وزیر ارتباطات، ۶۰ درصد تجهیزات این پروژه را داخلی عنوان کرد و ادامه داد: پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کار‌ها را جز اولویت‌های بومی سازی گذاشتیم و هم اکنون چند هزار نفر برای این پروژه در سراسر کشور مشغول به کار شده‌اند.

اکتشافات فضایی ایران آخرین بار سال ۱۳۹۱ انجام شد

وی همچنین با بیان اینکه اعزام فضانورد و اکتشافات فضایی مسیری دارد و آخرین بار سال ۱۳۹۱ با پرتاب کاوشگر پیشگام به همراه یک موجود زنده آخرین اقدام در این حوزه بود، افزود: الان نسل جدیدی از کپسول زیست فضایی به دست متخصصان ایرانی ساخته شده و امروز در صف پرتاب قرار گرفته و به زودی خبر‌های خوب آن را منتشر می‌کنیم تا جز پنج و شش کشوری باشیم که این فناوری را داریم.

در افق ۱۴۰۷ شاهد اعزام فضانورد ایرانی با کپسول زیستی بومی خواهیم بود

وی افزود: ان‌شاءالله سال آینده نیز نسل جدید کپسول زیست فضایی را تست می‌کنیم تا در افق ۱۴۰۷ شاهد اعزام فضانورد ایرانی با کپسول زیستی بومی باشیم که این کار هم اکنون توسط نخبگان کشور و شرکت‌های دانش بنیان در دست اقدام است.