Gerdab.IR | گرداب

فیلم‌های هالیوودی بلوغ جنسی زودهنگام نوجوانان را در پی دارد

تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۳۹۰

سوء استفاده‌های جنسی از زنان، در رسانه‌های جمعی غرب منجر به آن شده است که جوانان هویت فردی خود را از دست داده و دچار سردرگمی‌های فکری و عاطفی شوند.

گرداب-  پایگاه تحلیلی "آمریکن تینکر" در مقاله‌ای تحلیلی به قلم "جانیس شاکروز" می‌نویسد: در عصری که گفته می‌شود زن و مرد از حقوق مساوی برخوردارند، جالب است که هنوز شاهد برخی از باورهایی هستیم که بر قوت خود باقی هستند. هرچه که دنیا بیشتر تغییر می‌کند، این باورهای کهن نیز محکم‌تر برجای خود باقی می‌مانند. در تحقیقی که به تازگی بر روی 100 فیلم مستهجن برتر سینمای "هالیوود" انجام شد، محققان بخش رسانه و ارتباطات دانشکده "آنبرگ" دانشگاه "کالیفرنیای جنوبی" بدین نتیجه رسیدند که تاکید بر جاذبه جنسی زنان در این فیلم‌ها نسبت به گذشته چندین برابر شده است.

یکی از محققان این تحقیق اظهار کرد: به طور میانگین در هر صد فیلمی که در سال تولید می‌شود، حدود 4300 شخصیت به ایفای نقش می‌پردازند که حدود یک سوم از این تعداد را زنان تشکیل می‌دهند. جالب توجه آنکه، به‌کارگیری این تعداد بازیگر زن از جانب دست‌اندرکاران ساخت فیلم به پدیده ای عادی مبدل شده است که آن خود حالتی اسفبار را ایجاد کرده است.
 
تاکید بر بعد جنسی زنان در رسانه‌های‌غرب
جالب‌تر آن که، به‌رغم پیشرفت روز افزون زنان در عرصه‌های مختلف علمی، ورزشی، پزشکی، حقوق و دستیابی آنها به موقعیت‌های برتر شغلی و مالی، باز هم توجه به بعد جنسی زنان پررنگ‌تر است. تحقیقات انجام شده در دانشکده "آنبرگ" بر این نکته تاکید دارد که میزان دیالوگ‌های بازیگران مرد در این فیلم‌ها 2 برابر بازیگران زن است (37.8 درصد دیالوگ‌ها متعلق به زنان و 67.2 درصد متعلق به مردان است). این فیلم‌ها این باور را رواج می‌دهند که زنان چیزی جز کالایی جنسی نیستند. افزون بر سینما، در تلویزیون نیز شاهد آن هستیم که گویندگان مرد در سنین 40،50 و گاهی 60 سال در حال فعالیتند، در حالی که گویندگان زن تنها 20 تا 30 سال سن دارند که این خود به رواج بیشتر این نگرش دامن می‌زند.
 
عادی‌سازی سوء استفاده جنسی از زنان در فیلم‌های هالیوود
توجه به بعد جنسی زنان نه تنها جالب نیست، بلکه هنگامی که تاثیر آن را در رفتار جوانان و نوجوانان می‌بینیم، بسیار آزاردهنده است. این تحقیق همچنین مبین این نکته است که استفاده از پوشش‌های نامناسب و مبتذل و لوازم آرایش در این فیلم‌ها در زنان 6 برابر مردان است (33.8 درصد متعلق به زنان در برابر 5.3 درصد مردان). آزاردهنده‌تر آن که از دختران نوجوان نیز مانند زنان 20 ساله و بالاتر به عنوان محرکان جنسی استفاده می‌شود. چنین فیلم‌هایی مردان جوان را به این سمت سوق می‌دهد که به زنان و دختران به دید کالایی جنسی بنگرند، حتی در برخی از موارد سوء استفاده‌های جنسی از زنان و دختران بسیار عادی نشان داده شده است.
 
بلوغ جنسی زودرس، نخستین پیامد فیلم‌های مبتذل
بسیاری از نظریه‌پردازان فرهنگی به شدت از بلوغ جنسی زودرس فرزندان و تاثیرات منفی آن نگرانیم. از جمله این تاثیرات آن است که حتی دختران کوچک نیز به جای فعالیت‌های ورزشی و درسی به دنبال آن هستند که خود را زیبا و جذاب نشان دهند. انجمن روانشناسی آمریکا گروهی از محققان را مامور کرد تا بر روی بعد جنسی دختران و مشکلات بلوغ جنسی زودرس در آنها را مورد مطالعه قرار دهند. آنان دریافتند که پیامدهای بلوغ جنسی زودرس معضل بزرگی است که بر روی اعتماد به نفس، تعادل روحی-روانی، سلامت جسمی، امنیت فردی و پیشرفت‌های گوناگون تاثیرگذار است.
 
بیماری‌های ناشی از بلوغ جنسی زودرس و عواقب آن
بسیاری از دختران خود نیز به خود به دیده کالایی جنسی می‌نگرند و گاهی با نگاه کردن به بدن نابالغ خود احساس کمبود می‌کنند. برخی تصور می‌کنند که اندام نابالغ آنها دل‌ربا نبوده و دچار یاس می‌شوند. مشاورین مدارس از افزایش روزافزون موارد ابتلای دختران به بیماری‌ها و ناهنجاری‌هایی نظیر کم اشتهایی و اضطراب از حضور در انظارعمومی اظهار نگرانی می‌کنند. با وجود اینکه آمار دقیقی از تعداد این دختران در دست نیست، محققان اظهار می‌دارند که 10 تا 35 درصد زنان جوان دچار اختلالات تغذیه‌ای هستند که از این میان 15 درصد دختران مبتلا به بی اشتهایی در طی 12 سال جان خود را از دست می‌دهند. واضح است که در بسیاری از موارد اختلالات ناشی از بلوغ جنسی زودرس می‌تواند فاجعه‌بار بلکه مرگ آفرین باشد.
 
رسانه‌های جمعی نخستین عامل ایجاد بلوغ جنسی زودرس
دغدغه بسیاری از والدین آنست که برای دخترانشان پوشاکی را فراهم کنند که با البسه زنان خیابانی متفاوت باشد. اخیرا شرکت‌های "آبرومبانی" و "فیچ" لباس‌های زیر مبتذلی را برای کودکان طراحی کرده‌اند که با درج عبارات دارای بار معنایی جنسی، به جذابیت جنسی آنان نیز می‌افزاید. در ادامه تحقیقات خود، APA  از عواملی نظیر رسانه‌های جمعی، اینترنت، فیلم، تلویزیون و غیره به عنوان عوامل اولیه ایجاد بلوغ جنسی زود هنگام در کودکان نام برد.

APA در ادامه خاطر نشان می‌کند که هر فرد بالغ به صورت متوسط هفته ای 40 ساعت از وقت خود را به تماشای چنین برنامه‌هایی اختصاص می‌دهد که این زمان بیشتر از زمانی است که با والدین خود سپری کرده و یا به فعالیت‌های دیگر می‌پردازد (به استثنای خواب و مدرسه).
 
تصاویر مستهجن و تاثیرات آن بر از هم گسیختگی نظام خانواده
مادامی که فرزندانمان در محیطی زندگی می‌کنند که تصاویر خلاف عفت از زنان به راحتی منتشر می‌شود، فرهنگ نگرش ابزاری به جنس مؤنث به قوت خود باقی می‌ماند. موسسه تحقیقاتیAPA  گزارش داد که بلوغ جنسی زودرس پیامدهای مخرب درازمدتی دارد که از جمله آن می‌توان به از هم گسیختگی کانون خانواده، ناتوانی در برقراری روابط سالم اشاره کرد.
 
جوانان و الگوهای رفتاری
در واقع، جوانان و نوجوانان الگوهای رفتاری خود را از محیط پیرامون دریافت می‌دارند، مشاهده شده است که بروز رفتارهای جنسی در جوانانی که بیشتر به تماشای برنامه‌های تلویزیونی می‌پردازند، در مقایسه با هم سالانشان که کمتر مبادرت به تماشای چنین برنامه‌هایی می‌کنند، بیشتر است.  
 
والدین و مدیریت الگوهای رفتاری در فرزندان
با وجود این مشکلات، جای بسی امیدواری است که هنوز هم کودکان بسیاری الگوهای رفتاری اولیه خود را از والدینشان دریافت می‌دارند. والدین می‌توانند به همراه فرزندانشان به تماشای فیلم و دیگر برنامه‌ها پرداخته و با به راه انداختن مباحثات تاثیر این فیلم‌ها بر فرزندانشان را مدیریت می‌کنند و الگوهای رفتاری مثبت و مناسب را در فرزندانشان پرورش دهند.

جای هیچ شبهه‌ای نیست که وسایل ارتباطات جمعی تمامی ابعاد زندگی فرزندانمان از انتخاب محصولات فروشگاهی گرفته تا بلوغ آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این وجود، ما می‌توانیم این تاثیرات را با مدیریت صحیح تحت کنترل درآورده و از پیامدهای بلوغ جنسی زودرس پیشگیری کنیم. والدین قادرند به فرزندان خود بیاموزند که با داشتن شخصیتی قوی‌تر، ذهنی پویاتر، قلبی رئوف‌تر به خود به عنوان اشرف مخلوقات بها دهند که قادر است دنیا را تغییر داده و تسلیم فرهنگ بی هویت نسل خود نشود.

منبع: فارس